Bazylika w Katowicach Panewnikach

Bazylika w Panewnikach

(4.5 głosów: 42)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Słynne dzieło architektury w Katowicach

Kościół Św. Ludwika króla i Wniebowzięcia NMP w Katowicach Panewnikach to piękna Bazylika Braci Mniejszych - wspaniałe dzieło architektoniczne wybudowane w 1907 roku, na planie krzyża łacińskiego, w stylu neoromańskim. Na szczycie kopuły bazyliki wznosi się posąg Św. Franciszka, gdyż to Franciszkanie, którzy przybyli do Panewnik na początku XX wieku, wybudowali tutejszy kościół i od początku do chwili obecnej opiekują się całym kompleksem.

Kościół w Katowicach Panewnikach
Kościół w Katowicach Panewnikach
Bazylika w Panewnikach
Bazylika w Panewnikach

Szopka w Panewnikach

Każdego roku zarówno w bazylice, jak i na terenie panewnickiej Kalwarii, stawiana jest szopka Bożonarodzeniowa. Jest to najsłynniejsza szopka na Górnym Śląsku, ruchoma, funkcjonująca od początku istnienia kościoła. Żłóbek ogromnych rozmiarów powstaje wewnątrz bazyliki, zaś na terenie Kalwarii zobaczyć można ruchomy żłóbek i żywą szopkę ze zwierzątkami. Każdego roku szopka panewnicka przyciąga rzesze rodzin z dziećmi i pielgrzymów.Szopka w bazylice
Szopka w bazylice
Żywa szopka w Panewnikach
Żywa szopka w Panewnikach

Inne atrakcje wokół bazyliki

Poza żłóbkiem, na obszarze Kalwarii znajduje się m.in. Grota Lourdzka, Kościół Akademicki i Stacje Drogi Krzyżowej. Co ciekawe, mieści się tu również Herbarium Św. Franciszka, gdzie można kupić zioła klasztorne lub na miejscu skosztować naparu z ziół i pysznego ciasta.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok
Bilety: zwiedzanie bezpłatne
Parking: bezpłatny
Na miejscu kawiarnia

Adres

Kościół Św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP
Klasztor Zakonu Braci Mniejszych - Franciszkanów
ul. Panewnicka 76, Katowice-Panewniki
www.parafia.panewniki.pl

GPS: 50°13'37N, 18°57'45E

Katowice noclegi

Katowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Kościół w Katowicach Panewnikach
Bazylika w Panewnikach
Ruchomy żłóbek na Kalwarii
Katowice Górny Śląsk
Ważna
kościoły klasztory bazyliki dla rodziny czynne cały rok wstęp bezpłatny szopki
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

mirosław
Miałem okazje zwiedzić bazylikę i jej okolice, ciekawe miejsce szczególnie w czasie świąt bożego narodzenia,jak jest wystawiana szopka.
Anna Piernikarczyk
W okolicach Świąt Bożego Narodzenia warto zobaczyć szopki, które oferuje bazylika, zarówno wewnątrz kościoła, jak i w jego otoczeniu. W Herbarium można kupić wówczas pyszne ciasto.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023