Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Archikatedra Chrystusa Króla w Katowicach zaczęła powstawac w 1927 roku, za sprawą ówczesnego biskupa śląskiego - Arkadiusza Lisieckiego. Prace trwały do roku 1955, kiedy dokonano konsekracji największej wówczas katedry w Polsce. Niestety komunistyczne władze gdzieś po drodze nakazały zmniejszyć wysokość katedry, więc kopułę obniżono o 38 m (obecna wysokość to 64 m), co niekorzystnie wpłynęło na ogólny wizerunek świątyni.Latem 1983 roku w katowickiej katedrze modlił się papież Jan Paweł II, którego pomnik w geście błogosławieństwa dumnie wnosi się przed górnośląską katedrą.

Katedra w Katowicach
Katedra w Katowicach

Kościół Akademicki

W krypcie Katedry w 1968 roku, w związku z powstaniem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ustanowiono Kościół Akademicki, a w 1976 roku świątyni nadano dodatkowe wezwanie - wówczas błogosławionego, a dziś Świętego Maksymiliana Marii Kolbego. W krypcie katedry pochowani są śląscy biskupi: Arkadiusz Lisiecki, Stanisław Adamski oraz Herbert Bednorz.

Fasada Archikatedry

Fasadę katedry w Katowicach tworzy unikatowa, monumentalna kolumnanda, ponad którą umieszczono złocony napis: "Soli Deo honor et gloria" co oznacza Jedynie Bogu cześć i chwała. Na dachu katedry umieszczono 5 dzwonów, największy z nich - Jubileuszowy, waży 3,5 tony. Ponad masywną bryłą katedry góruje kopuła zwieńczona latarnią z krzyżem. Od strony Kurii znajduje się wejście do krypty ze wspaniałymi freskami i kryptą grobową. Główny portal katedry stanowią natomiast 3 potężne drzwi, przez które wchodzi się do monumentalnej katedry. Środkowe drzwi ozdobione są płaskorzeźbami.

Katedra w Katowicach
Katedra w Katowicach


Wnętrze Archikatedry

Ponad wnętrzem świątyni góruje figura Chrystusa Króla Wszechświata, wisząca w prezbiterium nad ołtarzem głównym. Okrągły ołtarz stoi centralnie, a zdobiony jest płaskorzeźbami ze scenami Ostatniej Wieczerzy i wesela w Kanie Galilejskiej. Ołtarz łączy prezbiterium z kaplicą Chrztu Świętego i kaplicą Najświętszego Sakramentu, w której znajduje się oryginalne tabernakulum jako Krzew Gorejący. Przed ołtarzem widnieje napis: "Tu modlił się Ojciec Święty Jan Paweł II 20.06.1983 roku."

W lewej nawie katedry w Katowicach mieści się kaplica z figurą Matki Boskiej Fatimskiej na Drzewie Fatimskim wykonanym ze stiuku. Poświecił ją w 1982 roku w Fatimie Ojciec Święty Jan Paweł II. Również w lewej nawie znajduje się kaplica z figurą Serca Jezusowego i obrazem MB Nieustającej Pomocy. W kaplicy Św. Barbary prócz rzeźby Patronki górników stoi ołtarz wykonany z bryły węgla i pomnik poległych górników.

Archikatedra w Katowicach
Archikatedra w Katowicach


Na chórze znajdują się 43-głosowe organy mechaniczne, a w prezbiterium stoją 17-głosowe organy chórowe.

Archikatedra Chrystusa Króla
ul. Wita Stwosza, Katowice
tel. 32/ 251-21-96
katowice.katedra@archidiecezja.katowice.pl
www.katedra.katowice.opoka.org.pl

Katowice noclegi

Katowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136350 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Daniel Szlachta Domator 11 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2015-03-13 na

Po prostu monument

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020