Katedra w Katowicach

Zdjęcia (4)

Archikatedra Chrystusa Króla w Katowicach zaczęła powstawac w 1927 roku, za sprawą ówczesnego biskupa śląskiego - Arkadiusza Lisieckiego. Prace trwały do roku 1955, kiedy dokonano konsekracji największej wówczas katedry w Polsce. Niestety komunistyczne władze gdzieś po drodze nakazały zmniejszyć wysokość katedry, więc kopułę obniżono o 38 m (obecna wysokość to 64 m), co niekorzystnie wpłynęło na ogólny wizerunek świątyni.Latem 1983 roku w katowickiej katedrze modlił się papież Jan Paweł II, którego pomnik w geście błogosławieństwa dumnie wnosi się przed górnośląską katedrą.

Kościół Akademicki

W krypcie Katedry w 1968 roku, w związku z powstaniem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ustanowiono Kościół Akademicki, a w 1976 roku świątyni nadano dodatkowe wezwanie - wówczas błogosławionego, a dziś Świętego Maksymiliana Marii Kolbego. W krypcie katedry pochowani są śląscy biskupi: Arkadiusz Lisiecki, Stanisław Adamski oraz Herbert Bednorz.Fasada Archikatedry

Fasadę katedry w Katowicach tworzy unikatowa, monumentalna kolumnanda, ponad którą umieszczono złocony napis: "Soli Deo honor et gloria" co oznacza Jedynie Bogu cześć i chwała. Na dachu katedry umieszczono 5 dzwonów, największy z nich - Jubileuszowy, waży 3,5 tony. Ponad masywną bryłą katedry góruje kopuła zwieńczona latarnią z krzyżem. Od strony Kurii znajduje się wejście do krypty ze wspaniałymi freskami i kryptą grobową. Główny portal katedry stanowią natomiast 3 potężne drzwi, przez które wchodzi się do monumentalnej katedry. Środkowe drzwi ozdobione są płaskorzeźbami.

Wnętrze Archikatedry

Ponad wnętrzem świątyni góruje figura Chrystusa Króla Wszechświata, wisząca w prezbiterium nad ołtarzem głównym. Okrągły ołtarz stoi centralnie, a zdobiony jest płaskorzeźbami ze scenami Ostatniej Wieczerzy i wesela w Kanie Galilejskiej. Ołtarz łączy prezbiterium z kaplicą Chrztu Świętego i kaplicą Najświętszego Sakramentu, w której znajduje się oryginalne tabernakulum jako Krzew Gorejący. Przed ołtarzem widnieje napis: "Tu modlił się Ojciec Święty Jan Paweł II 20.06.1983 roku."

W lewej nawie katedry w Katowicach mieści się kaplica z figurą Matki Boskiej Fatimskiej na Drzewie Fatimskim wykonanym ze stiuku. Poświecił ją w 1982 roku w Fatimie Ojciec Święty Jan Paweł II. Również w lewej nawie znajduje się kaplica z figurą Serca Jezusowego i obrazem MB Nieustającej Pomocy. W kaplicy Św. Barbary prócz rzeźby Patronki górników stoi ołtarz wykonany z bryły węgla i pomnik poległych górników.

Na chórze znajdują się 43-głosowe organy mechaniczne, a w prezbiterium stoją 17-głosowe organy chórowe.

Archikatedra Chrystusa Króla
ul. Wita Stwosza, Katowice
tel. 32/ 251-21-96
katowice.katedra@archidiecezja.katowice.pl
www.katedra.katowice.opoka.org.plZaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Komentarze

2015-03-13 15:13:03

Po prostu monument

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: