Turystyczne Mistrzostwa Blogerów
Moi mili! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
16 blogów podróżniczych reprezentuje swoje województwo w Polsce. My pokażemy piękno województwa śląskiego!

Chcesz nam pomóc? Wchodź na naszego bloga i śledź nasze kanały społecznościowe: Facebook, Instagram i Youtube.
Lajkuj, komentuj i udostępniaj!
Zapraszamy Cię na tą piękną przygodę! Z góry dziękujemy!
Katedra w Katowicach

Katedra w Katowicach

(4.1 głosów: 48)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Archikatedra Chrystusa Króla w Katowicach zaczęła powstawac w 1927 roku, za sprawą ówczesnego biskupa śląskiego - Arkadiusza Lisieckiego. Prace trwały do roku 1955, kiedy dokonano konsekracji największej wówczas katedry w Polsce. Niestety komunistyczne władze gdzieś po drodze nakazały zmniejszyć wysokość katedry, więc kopułę obniżono o 38 m (obecna wysokość to 64 m), co niekorzystnie wpłynęło na ogólny wizerunek świątyni.Latem 1983 roku w katowickiej katedrze modlił się papież Jan Paweł II, którego pomnik w geście błogosławieństwa dumnie wnosi się przed górnośląską katedrą.

Katedra w Katowicach
Katedra w Katowicach

Kościół Akademicki

W krypcie Katedry w 1968 roku, w związku z powstaniem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ustanowiono Kościół Akademicki, a w 1976 roku świątyni nadano dodatkowe wezwanie - wówczas błogosławionego, a dziś Świętego Maksymiliana Marii Kolbego. W krypcie katedry pochowani są śląscy biskupi: Arkadiusz Lisiecki, Stanisław Adamski oraz Herbert Bednorz.Fasada Archikatedry

Fasadę katedry w Katowicach tworzy unikatowa, monumentalna kolumnanda, ponad którą umieszczono złocony napis: "Soli Deo honor et gloria" co oznacza Jedynie Bogu cześć i chwała. Na dachu katedry umieszczono 5 dzwonów, największy z nich - Jubileuszowy, waży 3,5 tony. Ponad masywną bryłą katedry góruje kopuła zwieńczona latarnią z krzyżem. Od strony Kurii znajduje się wejście do krypty ze wspaniałymi freskami i kryptą grobową. Główny portal katedry stanowią natomiast 3 potężne drzwi, przez które wchodzi się do monumentalnej katedry. Środkowe drzwi ozdobione są płaskorzeźbami.

Katedra w Katowicach
Katedra w Katowicach

Wnętrze Archikatedry

Ponad wnętrzem świątyni góruje figura Chrystusa Króla Wszechświata, wisząca w prezbiterium nad ołtarzem głównym. Okrągły ołtarz stoi centralnie, a zdobiony jest płaskorzeźbami ze scenami Ostatniej Wieczerzy i wesela w Kanie Galilejskiej. Ołtarz łączy prezbiterium z kaplicą Chrztu Świętego i kaplicą Najświętszego Sakramentu, w której znajduje się oryginalne tabernakulum jako Krzew Gorejący. Przed ołtarzem widnieje napis: "Tu modlił się Ojciec Święty Jan Paweł II 20.06.1983 roku."W lewej nawie katedry w Katowicach mieści się kaplica z figurą Matki Boskiej Fatimskiej na Drzewie Fatimskim wykonanym ze stiuku. Poświecił ją w 1982 roku w Fatimie Ojciec Święty Jan Paweł II. Również w lewej nawie znajduje się kaplica z figurą Serca Jezusowego i obrazem MB Nieustającej Pomocy. W kaplicy Św. Barbary prócz rzeźby Patronki górników stoi ołtarz wykonany z bryły węgla i pomnik poległych górników.

Archikatedra w Katowicach
Archikatedra w Katowicach

Na chórze znajdują się 43-głosowe organy mechaniczne, a w prezbiterium stoją 17-głosowe organy chórowe.

Archikatedra Chrystusa Króla
ul. Wita Stwosza, Katowice
tel. 32/ 251-21-96
katowice.katedra@archidiecezja.katowice.pl
www.katedra.katowice.opoka.org.pl

Katedra w Katowicach na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Katowic wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Katowice noclegi

Katowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Katowice Górny Śląsk
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły katedry archikatedry
50°15'5N, 19°1'9E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Daniel Szlachta

Po prostu monument

Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021