Sanktuarium Św. Jakuba. Drewniany kościół w Szczyrku

Aktualizacja: 2024-01-04
Sanktuarium Św. Jakuba w Szczyrku
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Sanktuarium Św. Jakuba w Szczyrku to drewniany, zabytkowy kościół ogrodzony efektownym płotem. Stoi na wzniesieniu, tuż przy głównej drodze prowadzącej przez Szczyrk do Wisły. Naprzeciw skoczni narciarskich Skalite. Na plac kościelny prowadzą drewniane schody. 

Świątynia będąca dziś Sanktuarium (drugim w Szczyrku obok Sanktuarium na Górce), powstawała w latach 1800-1997. Zbudowana jest z belek wiązanych w zrąb. Zabytek wieńczy barokowa wieżyczka z dzwonem z 1820 roku.

Kościół Św. Jakuba
Kościół Św. Jakuba

Wystrój kościoła

Wnętrze drewnianego kościoła w Szczyrku odznacza się pięknym, barokowym wystrojem, warto zobaczyć boczny ołtarz z obrazem Jana Nepomucena z XVIII wieku oraz jego relikwie. Poza tym uwagę przykuwają późnobarokowa ambona, chrzcielnica i kropielnica z 1800 roku. Sanktuarium Św. Jakuba skrywa też niezmiernie cenne organy oraz cyborium, naczynie do przechowywania komunikantów. Kościół w Szczyrku leży na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego oraz na Szlaku Św. Jakuba.

Kościół Św. Jakuba
Kościół Św. Jakuba

Informacje praktyczne

Kościół Św. Jakuba Apostoła
ul. Kolorowa, Szczyrk
www.szczyrk.wiara.org.pl

Noclegi w Szczyrku

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Kościół Św. Jakuba Starszego w Szczyrku
Kościół Św. Jakuba
Kościół Św. Jakuba Starszego w Szczyrku
(4.4 głosów: 28)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 28)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024