Czupel z ławeczką - widokowy szczyt Beskidu Śląskiego
Czupel o wysokości 882 metry n.p.m. to bardzo ciekawy, choć niepozorny górski szczyt Beskidu Śląskiego. Nie pomyl go z innym Czuplem - najwyższym wzniesieniem Beskidu Małego.
Czupel "śląski" czy też wiślański, bo leży w całości na terenie miasta Wisła, to rozległy masyw znajdujący się w Paśmie Baraniej Góry. Stanowi część Beskidów Zachodnich.

Ławeczka na Czuplu
Na samej górze stanęła ławka - jedna z kilku w Wiśle z niedźwiadkiem. Ten charakterystyczny symbol Wisły ma tutaj formę otworu wyciętego w kształcie "misia". Nazwa czupel znaczy, że wierzchołek jest ostry. I to prawda. Jest tu tak naprawdę tak mało miejsca, że poza ławeczką i tablicą z podpisami okolicznych szczytów już niewiele się tutaj zmieści. Nie szukaj tu bufetu, a tym bardziej schroniska. Na ławce można sobie za to zrobić fajny piknik z własnym prowiantem 🙂

Inne widokowe ławeczki w Wiśle
A jak chcesz znaleźć inną ławkę z widokiem w Wiśle, to udaj się na pobliski Cieńków Niżni, gdzie stoi Ławeczka Cieńków albo na ławeczkę na Krzakoskiej Skale.
Widoki z Czupla
Z góry roztaczają się fantastyczne widoki. Nie spodziewałam się, że aż tak ładne. Zobaczysz tu grzbiet Cieńkowa, Skrzyczne, Malinowską Skałę, Magurkę Wiślańską, Baranią Górę, a nawet Ochodzitę. A ponad nią kopuły Beskidu Żywieckiego i szczyt Wielkiego Rozsutca w Małej Fatrze na Słowacji. Do południa widoki stąd są niestety pod słońce, ale nie przeszkadza to w kontemplacji. Siedziałam tu zauroczona!

Szlak zielony na Czupel
Sam wierzchołek jest poza znakowaną trasą, ale pod kopułę przywiedzie Cię zielony szlak turystyczny prowadzący spod Ośrodka Narciarskiego Nowa Osada. Zaparkować można przy ośrodku właśnie, ale my stanęliśmy nieco niżej, przy ulicy Gościejów, skąd pod wyciąg dotarliśmy ulicą Wypoczynkową. To dlatego, że planowaliśmy dłuższą pętlę. Szlak zielony daje po drodze kilka punktów widokowych i kręci się parę razy przy kolejce krzesełkowej. Przechodzi też obok górnej stacji tej kolejki, gdzie zaczynają się również trasy rowerowe ośrodka. Sam szlak nie jest tak bardzo malowniczy jak np. zielony szlak na Cieńkowie czy żółty szlak na Magurkę Wiślańską, ale przewijają się miejscami panoramy i ładny las. Jest też miejscami trochę stromy i kamienisty.

Czupel dla wózków?
Niestety nie, wiślański Czupel na pewno nie nadaje się dla wózków, ani dziecięcych, ani dla osób niepełnosprawnych. I to w wielu jego fragmentach. Często jest stromo, kamienisto, a nawet w niewielkim fragmencie mokro.

Atrakcje w okolicy
My nie skończylismy przygody na Czuplu, z niego najpierw zielonym szlakiem przez Smrekowiec, a dalej żółtym powędrowaliśmy na Trzy Kopce Wiślańskie. To również widokowe miejsce, choć już panorama nie jest tak imponująca. Za to jest bufet Telesforówka. Uwaga. Poza wakacjami czynna tylko w weekendy. Obok jest fajna polana, dodatkowo ze starym garbusem jako atrakcją.

Mapa z zaznaczoną trasą
Poniżej na mapie zaznaczona jest nasza trasa przejścia z Wisły Nowa Osada zielonym szlakiem na Czupel i dalej żółtym na Trzy Kopce Wiślańskie i do centrum Wisły. Cała nasza pętla liczyła 15 km, rozpoczęła się na zielonym szlaku przy Ośrodku Narciarskim Nowa Osada w Wiśle. Staliśmy samochodem na parkingu przy ulicy Gościejów.
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
Czynne cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Parking: przy Ośrodku Narciarskim Nowa Osada, albo przy ulicy Gościejów
Adres
Czupel
szlak zielony
ul. Wróblonki, Wisła
GPS: 49°38'49N, 18°54'60E
Wisła noclegi
Wisła to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!







