Czupel z ławeczką
Czupel w Beskidzie Śląskim
(5 głosów: 2)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Czupel z ławeczką - widokowy szczyt Beskidu Śląskiego

Czupel o wysokości 882 metry n.p.m. to bardzo ciekawy, choć niepozorny górski szczyt Beskidu Śląskiego. Nie pomyl go z innym Czuplem - najwyższym wzniesieniem Beskidu Małego.

Czupel "śląski" czy też wiślański, bo leży w całości na terenie miasta Wisła, to rozległy masyw znajdujący się w Paśmie Baraniej Góry. Stanowi część Beskidów Zachodnich.Czupel w Beskidzie Śląskim
Czupel w Beskidzie Śląskim

Ławeczka na Czuplu

Na samej górze stanęła ławka - jedna z kilku w Wiśle z niedźwiadkiem. Ten charakterystyczny symbol Wisły ma tutaj formę otworu wyciętego w kształcie "misia". Nazwa czupel znaczy, że wierzchołek jest ostry. I to prawda. Jest tu tak naprawdę tak mało miejsca, że poza ławeczką i tablicą z podpisami okolicznych szczytów już niewiele się tutaj zmieści. Nie szukaj tu bufetu, a tym bardziej schroniska. Na ławce można sobie za to zrobić fajny piknik z własnym prowiantem 🙂 

Inne widokowe ławeczki w Wiśle

A jak chcesz znaleźć inną ławkę z widokiem w Wiśle, to udaj się na pobliski Cieńków Niżni, gdzie stoi Ławeczka Cieńków albo na ławeczkę na Krzakoskiej Skale.

Widoki z Czupla

Z góry roztaczają się fantastyczne widoki. Nie spodziewałam się, że aż tak ładne. Zobaczysz tu grzbiet Cieńkowa, SkrzyczneMalinowską Skałę, Magurkę Wiślańską, Baranią Górę, a nawet Ochodzitę. A ponad nią kopuły Beskidu Żywieckiego i szczyt Wielkiego Rozsutca w Małej Fatrze na Słowacji. Do południa widoki stąd są niestety pod słońce, ale nie przeszkadza to w kontemplacji. Siedziałam tu zauroczona!

Czupel w Beskidzie Śląskim
Czupel w Beskidzie Śląskim

Szlak zielony na Czupel

Sam wierzchołek jest poza znakowaną trasą, ale pod kopułę przywiedzie Cię zielony szlak turystyczny prowadzący spod Ośrodka Narciarskiego Nowa Osada. Zaparkować można przy ośrodku właśnie, ale my stanęliśmy nieco niżej, przy ulicy Gościejów, skąd pod wyciąg dotarliśmy ulicą Wypoczynkową. To dlatego, że planowaliśmy dłuższą pętlę. Szlak zielony daje po drodze kilka punktów widokowych i kręci się parę razy przy kolejce krzesełkowej. Przechodzi też obok górnej stacji tej kolejki, gdzie zaczynają się również trasy rowerowe ośrodka. Sam szlak nie jest tak bardzo malowniczy jak np. zielony szlak na Cieńkowie czy żółty szlak na Magurkę Wiślańską, ale przewijają się miejscami panoramy i ładny las. Jest też miejscami trochę stromy i kamienisty.Szlak na Czupel
Szlak na Czupel

Czupel dla wózków?

Niestety nie, wiślański Czupel na pewno nie nadaje się dla wózków, ani dziecięcych, ani dla osób niepełnosprawnych. I to w wielu jego fragmentach. Często jest stromo, kamienisto, a nawet w niewielkim fragmencie mokro.

Czupel w Beskidzie Śląskim
Czupel w Beskidzie Śląskim

Atrakcje w okolicy

My nie skończylismy przygody na Czuplu, z niego najpierw zielonym szlakiem przez Smrekowiec, a dalej żółtym powędrowaliśmy na Trzy Kopce Wiślańskie. To również widokowe miejsce, choć już panorama nie jest tak imponująca. Za to jest bufet Telesforówka. Uwaga. Poza wakacjami czynna tylko w weekendy. Obok jest fajna polana, dodatkowo ze starym garbusem jako atrakcją.

Widok z Ziemka
Widok z Ziemka

Mapa z zaznaczoną trasą

Poniżej na mapie zaznaczona jest nasza trasa przejścia z Wisły Nowa Osada zielonym szlakiem na Czupel i dalej żółtym na Trzy Kopce Wiślańskie i do centrum Wisły. Cała nasza pętla liczyła 15 km, rozpoczęła się na zielonym szlaku przy Ośrodku Narciarskim Nowa Osada w Wiśle. Staliśmy samochodem na parkingu przy ulicy Gościejów.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Czynne cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Parking: przy Ośrodku Narciarskim Nowa Osada, albo przy ulicy Gościejów

Adres

Czupel
szlak zielony
ul. Wróblonki, Wisła

GPS: 49°38'49N, 18°54'60E

Wisła noclegi

Wisła to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Szlak na Czupel
Szlak na Czupel
Szlak na Czupel
Szlak na Czupel
Szlak na Czupel
Szlak na Czupel
Szlak na Czupel
Czupel w Beskidzie Śląskim
Beskid Śląski Wisła
Normalna
czynne cały rok wstęp bezpłatny szczyty przyroda
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Czupel to bardzo widokowy i rzadko uczęszczany szczyt, a ławeczka pozwala przyjemnie odpocząć po trudach wędrówki i zachwycić się panoramą na wiele szczytów 🙂
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023