Mauzoleum Piastów Śląskich w Legnicy. Wybitne dzieło sztuki w kościele Św. Jana
Mauzoleum Piastów Śląskich w Legnicy to pierwsza barokowa kaplica grobowa na Śląsku. Wspaniały i kunsztowny pomnik znamienitego rodu, wystawiony po śmierci, przedwcześnie zmarłego, ostatniego przedstawiciela Piastów, Jerzego Wilhelma. To wybitne dzieło sztuki dostępne jest dla turystów w ramach Muzeum Miedzi w Legnicy.
Lokalizacja i wstęp do Mauzoleum Piastów
Grobowiec znajduje się w jednej z kaplic wspaniałego, barokowego kościoła Św. Jana Chrzciciela, który stoi niedaleko Rynku, przy ulicy Ojców Zbigniewa i Michała. Pierwotnie było to prezbiterium gotyckiej świątyni, która w późniejszym czasie została rozbudowana. Mauzoleum dostępne jest dla turystów odpłatnie, w ramach biletu do pobliskiego Muzeum Miedzi przy ulicy Św. Jana.
Historia kościoła Św. Jana i Mauzoleum Piastów Śląskich
W 1675 roku, w wieku 15 lat, zmarł ostatni książę legnicko - brzeski, Jerzy Wilhelm (1660-75), syn księcia Chrystiana (1618-72) i księżnej Ludwiki Anhalt Dessau (1631-80). Wraz z nim wygasła dynastia Piastów panująca w Polsce i na Śląsku. W marcu 1675 roku młody książę złożył hołd cesarzowi Leopoldowi I Habsburgowi, a ten uznał go pełnoletnim i przekazał rządy w księstwach legnickim, brzeskim i wołowskim. Jerzy Wilhelm panował ledwie 8 miesięcy, bo zmarł w Brzegu 21 listopada 1675 roku. Jego zwłoki przewieziono do Legnicy i 8 lutego 1676 roku złożono w kościele św. Jana.
Matka Jerzego Wilhelma, ks. Ludwika Anhalt Dessau ufundowała kaplicę w legnickim kościele jako miejsce pochówku i panteon sławy Domu Piastów. Mauzoleum powstało w latach 1677-79 i należy do najwybitniejszych zabytków epoki, łącząc w harmonijną całość wszystkie dziedziny sztuki: architekturę, rzeźbę oraz malarstwo. Projekt architektoniczny wykonał włoski budowniczy, Carlo Rossi (jak popularne wino), który wiele lat pracował dla Piastów przy rozbudowie rezydencji w Oławie.
Kościół św. Jana Chrzciciela od połowy XVI wieku pełnił, wraz z kolegiatą św. Jadwigi w Brzegu, funkcję nekropolii Piastów legnicko-brzeskich. Była to wówczas niewielka, jednonawowa, gotycka świątynia, gdzie znajdowały się liczne książęce nagrobki i epitafia. Po wygaśnięciu dynastii, w XVII stuleciu, w prezbiterium tego gotyckiego kościoła usytuowano Mauzoleum Piastów. W początkach XVIII stulecia rozebrano gotycką nawę, niszcząc wyposażenie wnętrza, również piastowskie pomniki. Zachowano jedynie dawny chór i mauzoleum, które włączono w bryłę nowego, barokowego kościoła, jako boczną kaplicę. Układ ten, mimo dramatycznych losów budowli, przetrwał do dzisiaj.
Rzeźby ostatnich Piastów
Kaplicę zdobią niezwykle realistyczne posągi, przedstawiające ostatnich Piastów. To cztery naturalnej wielkości alabastrowe rzeźby księżnej Ludwiki, jej męża Christiana, oraz ich dzieci - Jerzego Wilhelma i Karoliny.
Rzeźby są dziełem wybitnego wiedeńskiego artysty, Macieja Rauchmillera są „najbardziej oryginalnym wytworem rzeźby portretowej z drugiej połowy XVII w. na Śląsku”. Wyobrażają członków rodziny Jerzego Wilhelma w eleganckich, wręcz teatralnych strojach i pozach. Toczą oni swą ostatnią rozmowę, zapisaną łaciną na cokołach posągów. Księżna Ludwika zwraca się do męża: „Heu mihi soli” („Biada mnie samej”), książę Chrystian odpowiada: „Nescia gnati” („Nieświadoma losu syna”), Jerzy Wilhelm stwierdza: „At sequor ipse” („Podążam sam”), jego starsza siostra Karolina zamyka rozmowę retorycznym pytaniem: „Spes ubi nostrae” („Gdzież nasza nadzieja”).
Sarkofagi w Mauzoleum
Poniżej rzeźb ustawiono we wnękach zdobne sarkofagi. Kryją one szczątki od lewej: księżnej Ludwiki zmarłej w 1680 roku, księcia Chrystiana zmarłego w 1672 roku, księżnej Zofii Elżbiety zmarłej w 1622 roku, księcia Jerzego Wilhelma, zmarłego w 1675 roku, i księcia Ludwika IV, zmarłego w 1663 roku. Sarkofagi innych członków rodu zostały tu wstawione w XIX wieku.
Zgodnie z pierwotnym założeniem we wnękach miały stanąć sarkofagi z trumnami wszystkich ostatnich Piastów, zgodnie z alabastrowymi rzeźbami powyżej, ale księżniczka Karolina, córka Ludwiki, wychodząc za mąż przeszła z wyznania kalwińskiego na katolicyzm i kazała się pochować u stóp grobowca Świętej Jadwigi w Trzebnicy. Tam spoczywa do dziś. Co ciekawe, z tego powodu przez wieki rzeźba Karoliny była odwrócona tyłem.
Płyta fundacyjna Mauzoleum
Płyta z wykutym łacińskim napisem głosi:"Bogu, Opiekunowi szczątków i pobożnym Cieniom Domu Piastów poświęcono ten pomnik, który ród Piastów wziął początek z Piasta w roku 775 ery Chrystusowej, dał Sarmacji (Polsce) 24 królów i licznych panujących, Śląskowi 123 książąt, kościołowi 6 arcybiskupów i biskupów, Północy religię, naukę, urządzenia państwowe, świątynie, szkoły, miasta, zamki, mury obronne, dzięki władcom pobożnym, szlachetnym, świętym, dzielnym i łaskawym Germanię ocalił od nawały tatarskiej, który na Chrystianie najlepszym i jego synu Jerzym Wilhelmie ostatnim, lecz w zasługach najpierwszym dnia 21 listopada 1675 roku przy wielkim żalu Ojczyzny, Europy, i cesarza równo po dziewięciu stuleciach skończył się i zasłużył, aby Ludwika, księżna Anhacka, ostatnia matka Piastów pomnik ten zbudowała przodkom i pradziadom, jako tez potomnym, małżonki, synowi, sobie i pozostałej córce Karolinie księżnej Holsztyńskiej roku Chrystusowego 1679, płacząc nad urnami tych, z których mając cnotę za herolda, a świat Północy za pomnik niczego by nie potrzebował, gdyby wcześniej od głazów nie milkło wspomnienie i wdzięczność śmiertelnych".
Nasz film o Legnicy
Zapraszamy na nasz film o pięknej Legnicy.
Informacje praktyczne
Mauzoleum Piastów - Kaplica Grobowa
Kościół Św. Jana Chrzciciela
ul. Ojców Zbigniewa i Michała 1, Legnica
Aktualne ceny biletów i godziny zwiedzania: www.muzeum-miedzi.art.pl
Noclegi w Legnicy
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Stary Ratusz w Legnicy, odległość: 0.3 km
- Zamek w Legnicy, odległość: 0.4 km
- Kościół Mariacki w Legnicy, odległość: 0.5 km
- Kościół Pokoju w Jaworze, odległość: 17.4 km
- Ratusz w Jaworze, odległość: 17.8 km
- Park Wrocławski w Lubinie, odległość: 20.8 km
- Wzgórze Zamkowe w Lubinie, odległość: 21.1 km
- Kościół MB Częstochowskiej w Lubinie, odległość: 21.1 km
- Klasztor w Lubiążu, odległość: 22.4 km
- Zamek Grodziec, odległość: 28.1 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!