Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Kościół Św. Wawrzyńca w Zabrzu

Kościół Św. Wawrzyńca w Zabrzu

Bogata jest historia mikulczyckiej parafii Św. Wawrzyńca w Zabrzu i sięga czasów średniowiecza. Napewno istniała ona w 1326 roku, bo z tego czasu zachował się dokument. Zapewne powstała wczesniej, bo już w XII wieku Mikulczyce znane były jako wieś rycerska.Pierwszy kościółek w mikulczycach był najprawdopodobniej drewniany, stał na Wzgórzu Kościelnym i został spalony podczas rozruchów protestanckich na Górnym Śląsku. Dlatego w XVI wieku wybudowano nowy kościół - częściowo drewniany modrzewiowy, a częściowo murowany, z drewnianą wieżą.

Kościół Św. Wawrzyńca w Zabrzu
Kościół Św. Wawrzyńca w Zabrzu


Z czasem stał się on zbyt mały dla rosnącej parafii i postanowiono wybudować nowy kościół, stary zaś pozostawiono jako zabytek. Niestety 14 listopada 1982 roku zabytkowy kościółek Św. Wawrzyńca został podpalony i dziś jedynym jego śladem jest pamiątkowy krzyż na mikulczyckim Wzgórzu Kościelnym, stojący w miejscu, gdzie niegdyś znajdował się główny ołtarz.

Obecny, murowany kościół Św. Wawrzyńca wybudowano w latach 1892-94. Jest to okazała, ceglana, neogotycka świątynią z trzema nawami, dzwonnicą i wieżą sygnaturową. Budową kierował mistrz budowlany Jan Langner z Zabrza, a jednym z fundatorów świątyni był patron Mikulczyc - hrabia Henckel von Donnersmarck ze Świerklańca.

4 lipca 1928 roku przez Mikulczyce przeszło tornado, wtedy jedna z bocznych wież została odłamana i spadła, przebijając dach kościoła i niszcząc organy. Po tym wydarzeniu wybudowano nowe, większe organy, służące w świątyni do dziś.Kościół Św. Wawrzyńca
ul. Mariacka 1, Zabrze Mikulczyce
tel. 32/ 271-49-64
sw_mikulczyce@kuria.gliwice.pl
www.wawrzyniec-mikulczyce.pl

Zabrze noclegi

Zabrze to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128304 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020