Kościół Św. Wawrzyńca w Zabrzu

Zdjęcia (2)

Bogata jest historia mikulczyckiej parafii Św. Wawrzyńca w Zabrzu i sięga czasów średniowiecza. Napewno istniała ona w 1326 roku, bo z tego czasu zachował się dokument. Zapewne powstała wczesniej, bo już w XII wieku Mikulczyce znane były jako wieś rycerska.Pierwszy kościółek w mikulczycach był najprawdopodobniej drewniany, stał na Wzgórzu Kościelnym i został spalony podczas rozruchów protestanckich na Górnym Śląsku. Dlatego w XVI wieku wybudowano nowy kościół - częściowo drewniany modrzewiowy, a częściowo murowany, z drewnianą wieżą.

Z czasem stał się on zbyt mały dla rosnącej parafii i postanowiono wybudować nowy kościół, stary zaś pozostawiono jako zabytek. Niestety 14 listopada 1982 roku zabytkowy kościółek Św. Wawrzyńca został podpalony i dziś jedynym jego śladem jest pamiątkowy krzyż na mikulczyckim Wzgórzu Kościelnym, stojący w miejscu, gdzie niegdyś znajdował się główny ołtarz.Obecny, murowany kościół Św. Wawrzyńca wybudowano w latach 1892-94. Jest to okazała, ceglana, neogotycka świątynią z trzema nawami, dzwonnicą i wieżą sygnaturową. Budową kierował mistrz budowlany Jan Langner z Zabrza, a jednym z fundatorów świątyni był patron Mikulczyc - hrabia Henckel von Donnersmarck ze Świerklańca.

4 lipca 1928 roku przez Mikulczyce przeszło tornado, wtedy jedna z bocznych wież została odłamana i spadła, przebijając dach kościoła i niszcząc organy. Po tym wydarzeniu wybudowano nowe, większe organy, służące w świątyni do dziś.

Kościół Św. Wawrzyńca
ul. Mariacka 1, Zabrze Mikulczyce
tel. 32/ 271-49-64
sw_mikulczyce@kuria.gliwice.pl
www.wawrzyniec-mikulczyce.pl

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: