Kościół Św. Wawrzyńca w Zabrzu

Kościół Św. Wawrzyńca w Zabrzu
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4

Bogata jest historia mikulczyckiej parafii Św. Wawrzyńca w Zabrzu i sięga czasów średniowiecza. Napewno istniała ona w 1326 roku, bo z tego czasu zachował się dokument. Zapewne powstała wczesniej, bo już w XII wieku Mikulczyce znane były jako wieś rycerska.

Pierwszy kościółek w mikulczycach był najprawdopodobniej drewniany, stał na Wzgórzu Kościelnym i został spalony podczas rozruchów protestanckich na Górnym Śląsku. Dlatego w XVI wieku wybudowano nowy kościół - częściowo drewniany modrzewiowy, a częściowo murowany, z drewnianą wieżą.

Kościół Św. Wawrzyńca w Zabrzu
Kościół Św. Wawrzyńca w Zabrzu


Z czasem stał się on zbyt mały dla rosnącej parafii i postanowiono wybudować nowy kościół, stary zaś pozostawiono jako zabytek. Niestety 14 listopada 1982 roku zabytkowy kościółek Św. Wawrzyńca został podpalony i dziś jedynym jego śladem jest pamiątkowy krzyż na mikulczyckim Wzgórzu Kościelnym, stojący w miejscu, gdzie niegdyś znajdował się główny ołtarz.

Obecny, murowany kościół Św. Wawrzyńca wybudowano w latach 1892-94. Jest to okazała, ceglana, neogotycka świątynią z trzema nawami, dzwonnicą i wieżą sygnaturową. Budową kierował mistrz budowlany Jan Langner z Zabrza, a jednym z fundatorów świątyni był patron Mikulczyc - hrabia Henckel von Donnersmarck ze Świerklańca.

4 lipca 1928 roku przez Mikulczyce przeszło tornado, wtedy jedna z bocznych wież została odłamana i spadła, przebijając dach kościoła i niszcząc organy. Po tym wydarzeniu wybudowano nowe, większe organy, służące w świątyni do dziś.

Kościół Św. Wawrzyńca
ul. Mariacka 1, Zabrze Mikulczyce
tel. 32/ 271-49-64
sw_mikulczyce@kuria.gliwice.pl
www.wawrzyniec-mikulczyce.plNoclegi w Zabrzu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4 głosów: 4)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024