Kościół Św. Wawrzyńca w Zabrzu

Kościół Św. Wawrzyńca w Zabrzu

(4 głosów: 3)

Bogata jest historia mikulczyckiej parafii Św. Wawrzyńca w Zabrzu i sięga czasów średniowiecza. Napewno istniała ona w 1326 roku, bo z tego czasu zachował się dokument. Zapewne powstała wczesniej, bo już w XII wieku Mikulczyce znane były jako wieś rycerska.Pierwszy kościółek w mikulczycach był najprawdopodobniej drewniany, stał na Wzgórzu Kościelnym i został spalony podczas rozruchów protestanckich na Górnym Śląsku. Dlatego w XVI wieku wybudowano nowy kościół - częściowo drewniany modrzewiowy, a częściowo murowany, z drewnianą wieżą.

Z czasem stał się on zbyt mały dla rosnącej parafii i postanowiono wybudować nowy kościół, stary zaś pozostawiono jako zabytek. Niestety 14 listopada 1982 roku zabytkowy kościółek Św. Wawrzyńca został podpalony i dziś jedynym jego śladem jest pamiątkowy krzyż na mikulczyckim Wzgórzu Kościelnym, stojący w miejscu, gdzie niegdyś znajdował się główny ołtarz.Obecny, murowany kościół Św. Wawrzyńca wybudowano w latach 1892-94. Jest to okazała, ceglana, neogotycka świątynią z trzema nawami, dzwonnicą i wieżą sygnaturową. Budową kierował mistrz budowlany Jan Langner z Zabrza, a jednym z fundatorów świątyni był patron Mikulczyc - hrabia Henckel von Donnersmarck ze Świerklańca.

4 lipca 1928 roku przez Mikulczyce przeszło tornado, wtedy jedna z bocznych wież została odłamana i spadła, przebijając dach kościoła i niszcząc organy. Po tym wydarzeniu wybudowano nowe, większe organy, służące w świątyni do dziś.Kościół Św. Wawrzyńca
ul. Mariacka 1, Zabrze Mikulczyce
tel. 32/ 271-49-64
sw_mikulczyce@kuria.gliwice.pl
www.wawrzyniec-mikulczyce.pl

Zabrze noclegi

Zabrze to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zabrze
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły neogotyckie
50°20'19N, 18°46'49E
05 styczeń 2017
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację