Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Cmentarz żydowski w Zabrzu - niesamowicie klimatyczny kirkut

Cmentarz żydowski w Zabrzu
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Kirkut czyli cmentarz żydowski w Zabrzu to 150-letni ogród żydowskiej pamięci, jak nazwał go Pan Dariusz Walerjański - historyk i wieloletni opiekun tego miejsca. Właśnie dlatego, że cmentarz ma dobrego opiekuna, trwa jeszcze w całkiem dobrym stanie, gdy inne tego typu obiekty giną bezpamiętnie. 

I zabrzański kirkut narażony był na zniszczenie, kilka razy dewastowany, teraz jest ogrodzony i zamknięty na klucz. Na szczęście jest możliwość przekroczenia jego murów.

Kirkut w Zabrzu
Kirkut w Zabrzu

Grobowce na cmentarzu żydowskim

Kirkut znajduje się przy ulicy Cmentarnej 15, za charakterystyczną, pomarańczową bramą, zwykle zamkniętą. Spoczywa tu około 1000 osób wyznania mojżeszowego. Do dziś zachowało się niespełna 700 nagrobków. I co mnie zaskoczyło, groby przybrały tutaj niezwykle różnorodne formy. Od monumentalnych grobowców z piaskowca, przypominających te z chrześcijańskich cmentarzy, przez bardziej charakterystyczne macewy, spotykane na innych kirkutach, po słupowe nagrobki w różnych kształtach. Są też bardziej nowoczesne nagrobki z kolorowego kamienia. Pochylone zębem czasu, poutykane tu i ówdzie, a wiele z nich spowite gęstym bluszczem. Klimatu temu miejscu odmówić nie można.

Już na wstępie uwagę przykuwa Grobowiec Böhmów, wykonany z czarnego granitu szwedzkiego. Ale mi bardziej podobają się te grobowce pod murem, szczególnie urokliwe są te z bluszczowymi czapami. Jakie nazwiska odnajdziecie na grobach? Pollack, Hoffmann, Zimmermann, Kaiser, Fischer, Herzberg, Katz, Goldmann, Fridman, Rosenbund, Elsner. Skromny, ale ciekawy nagrobek opatrzony jest nazwiskiem Klemann. Przypomina lustro.

Na terenie tym pochowano też w 1918 roku zmarłych żołnierzy rosyjskich z obozu jenieckiego w Zabrzu.

Cmentarz żydowski w Zabrzu
Cmentarz żydowski w Zabrzu
Kirkut w Zabrzu
Kirkut w Zabrzu
Cmentarz żydowski w Zabrzu
Cmentarz żydowski w Zabrzu

Kiedy można odwiedzić cmentarz ?

Zwykle kirkut otwierany jest dla turystów 2 razy do roku. To jest 1 listopada i około 15 maja, w niedzielę. Wtedy można wejść na teren cmentarza, a nawet w wyznaczonych godzinach poznać jego tajemnice podczas spacerów z przewodnikiem. W tym czasie prowadzona też jest kwesta na ratunek i utrzymanie ładu w tym miejscu. A gdy te terminy Wam nie pasują, możecie zrobić tak jak my, skontaktować się z Cmentarz Żydowski Zabrze - Stowarzyszenie Zachor i odebrać klucz na indywidualne zwiedzanie. Na tym profilu znajdziecie też wszelkie informacje o kirkucie.

Cmentarz żydowski w Zabrzu
Cmentarz żydowski w Zabrzu
Kirkut w Zabrzu
Kirkut w Zabrzu

Historia zabrzańskiego kirkutu

Obiekt powstał w II połowie XIX wieku, a dokładnie w 1871 roku. Liczy więc sobie około 150 lat! Pochówki odbywały się tutaj między 1872 a 1954 rokiem. Grunt pod kirkut podarował gminie żydowskiej książę Guido Heckel von Donnersmarck - znany przemysłowiec w regionie, który swoją posiadłość miał w Świerklańcu. Najstarsze nagrobki pochodzą jeszcze z 1872 roku. Dziś cmentarz jest zadbany i prezentuje się bardzo ładnie, mimo upływu czasu.

Kirkut w Zabrzu
Kirkut w Zabrzu

Atrakcje w okolicy

Obok kirkutu znajduje się inny cmentarz, a naprzeciw niego stoi charakterystyczny stalowy dom z początku XX wieku. Kilka ulic dalej natomiast odnajdziesz klimatyczne osiedle robotnicze Zandka.

Cmentarz żydowski w Zabrzu
Cmentarz żydowski w Zabrzu

Informacje praktyczne

1 listopada
około 15 maja, w niedzielę
Klucz można odebrać po wcześniejszym umówieniu z Cmentarz Żydowski Zabrze - Stowarzyszenie Zachor

Cmentarz żydowski
ul. Cmentarna 15, Zabrze

Noclegi w Zabrzu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Cmentarz żydowski w Zabrzu
Cmentarz żydowski w Zabrzu
(5 głosów: 1)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 1)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Kirkut w Zabrzu to miejsce, wyjątkowe. Bardzo piękne i klimatyczne. Naprawdę warto odwiedzić.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024