Osiedle Zandka w Zabrzu - klimatyczne osiedle robotnicze

Osiedle Zandka w Zabrzu
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Osiedle Zandka w Zabrzu to dawne osiedle robotnicze, które powstało w latach 1903-22, dla pracowników pobliskiej huty Donnersmarcka. Znajduje się ono przy ulicy Krakusa i Stalmacha, na tzw. Małym Zabrzu. To wyjątkowe miejsce, z jednej strony nieco zaniedbane, a z drugiej bardzo klimatyczne. Gdyby odnowić stojące tu domy, zachwyciłyby niejednego turystę, bo uroku odmówić im nie można! To zdecydowanie jedno z najpiękniejszych osiedli robotniczych na Górnym Śląsku!

Osiedle Zandka w Zabrzu
Osiedle Zandka w Zabrzu

Architektura domów na Zandce

Zaprojektowane przez niemieckich architektów osiedle składa się z kilkudziesięciu budynków. Jest ich około 40 i zachwycają stylem i ciekawą bryłą. Są tak odmienne od robotniczych bloków klocków, jakie masowo powstawały w latach 70. XX wieku w wielu miejscach na Śląsku.Każdy dom na Zandce ma podobny rzut, ale inne dachy, bryły i zdobienia. Są do siebie zbliżone, a jednak każdy prezentuje się nieco inaczej. Architekturę urozmaicają ryzality, wykusze, a w niektórych przypadkach nawet wieżyczki. Dachy zaś kryją lukarny.

Elewacje budynków wykonane zostały w dużej mierze z czerwonej cegły. Niektóre dodatkowo zdobi dekoracyjna, drewniana konstrukcja szkieletowa. Bardzo lubiany element architektoniczny. Ja uwielbiam takie domy, spotykane znacznie częściej na północy Polski niż na południu.

Każdy taki trójkondygnacyjny budynek mieścił około dwunastu mieszkań. Składały się one z kuchni oraz dwóch pokoi. Toalety znajdowały się na półpiętrach i były wspólne. Może to dziś dziwić, ale na Śląsku w starych domach można częściej znaleźć takie rozwiązanie.

Osiedle Zandka w Zabrzu
Osiedle Zandka w Zabrzu
Osiedle Zandka w Zabrzu
Osiedle Zandka w Zabrzu
Osiedle Zandka w Zabrzu
Osiedle Zandka w Zabrzu
Osiedle Zandka w Zabrzu
Osiedle Zandka w Zabrzu

 Inne zabudowania osiedla Zandka

Domy robotnicze zostały ładnie wkomponowane w zaprojektowaną dokładnie zieleń wokół. Zobaczysz tu do dziś efektowne platany. Miało to nawiązywać do osiedli willowych, na które składały się też inne zabudowania. W pobliżu była szkoła, przedszkole, kasyno, hala sportowa i pływalnia, a nawet dom starców. Najpiękniejszą willę wybudowano dla dyrektora huty. Dawniej stały tu jeszcze budynki gospodarcze.

Osiedle Zandka w Zabrzu
Osiedle Zandka w Zabrzu
Osiedla Donnersmarcka w Zabrzu
Osiedla Donnersmarcka w Zabrzu

Atrakcje w pobliżu osiedla Zandka w Zabrzu

Tuż obok Zandki znajdziesz charakterystyczny stalowy dom z podobnego okresu, co samo osiedle. Pochodzi z 1927 roku i stanowi unikat w skali Europy. Wówczas kilka takich domów postawiono na Śląsku. Miały stać się idealnym rozwiązaniem, bo stawiało się je niezwykle szybko, w niecały miesiąc, ale nie przyjęły się. Do dziś mieszkają w nim lokatorzy, a dom wygląda nieco dziwnie, trzeba to przyznać. A naprzeciw, na ulicy cmentarnej znajduje się niezwykle klimatyczny i piękny cmentarz żydowski w Zabrzu. Na co dzień zamknięty, ale można załatwić sobie z opiekunem kirkutu zwiedzanie indywidualne.

Stalowy dom w Zabrzu
Stalowy dom w Zabrzu

Informacje praktyczne

Cały rok, całą dobę
Parking: na miejscu można zaparkować przy ulicy Stalmacha

Osiedle Zandka
ul. Krakusa, ul. Stalmacha, ZabrzeNoclegi w Zabrzu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Osiedle Zandka w Zabrzu
Osiedle Zandka w Zabrzu
Osiedle Zandka w Zabrzu
Osiedle Zandka w Zabrzu
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 1)
Twoja ocena
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Osiedle Zandka to miejsce, którym warto się przespacerować i zobaczyć, jak dawniej mieszkali robotnicy pobliskiej huty. Choć domy są stare i miały służyć robotnikom, to do dziś prezentują się bardzo ładnie. Gdyby je odnowić, robiły ogromne wrażenie!
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024