Suchogórski Labirynt Skalny

50°24'28" N
18°52'23" E
Śląskie
2016-04-03 13:56:37
m npm
Normalna
Zdjęcia (16)

Suchogórski Labirynt Skalny to bardzo ciekawy, cenny przyrodniczo obszar leżacy na granicy Tarnowskich Gór i Bytomia. Najlepiej dojechać do niego z trasy nr 11 ulicą Prywatną w Suchej Górze, o miejscu zjazdu informuje drogowskaz.Suchogórski Labirynt Skalny obejmuje Zespół Przyrodniczo-krajobrazowy Piekarskie Doły, to dość rozległy teren, powstały na wyrobiskach pogórniczych i grzędach skalnych. Pozostałościami po górnictwie kruszcowym są tu dolinki i wąwozy, strome grzbiety z wychodniami dolomitu oraz liczne pagórki. Rzeźba jest tu bardzo ciekawa i świetna dla eksploracji tego terenu. Skały w większości pokrywa roslinność, sporo tu drzew, głównie lasów grądowych. 

Miejsce to odznacza się dużym zróżnicowaniem gatunkowym flory, występują tu m.in. chronione: dziewięćsił bezłodygowy i kruszczyk szerokolistny. Ta ostoja bioróżnorodności w połączeniu z bogatą rzeźbą i antropogenicznymi formami sprawia, że teren jest bardzo cenny i ciekawy. W jednym z powyrobiskowych zagłębień znajduje się też oczko wodne - dogodne siedlisko płazów. Sporo tu również ptaków.

Przez Suchogórski Labirynt Skalny poprowadzono szlaki turystyczne - czerwony szlak oraz zieloną ścieżkę dydaktyczną. Prowadzą one po ciekawych zakątkach. Poza tym na teren Labiryntu prowadzi brama, gdzieniegdzie stanęły ławki, budki dla ptaków itp. To ciekawy obszar rekreacji rodzinnej.W pobliżu, przy ul. 9 Maja warto też odwiedzić Park Grota powstały również na terenach pogórniczych.

Suchogórski Labirynt Skalny
ul. Prywatna, Sucha Góra Bytom

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: