, Anna Piernikarczyk

Suchogórski Labirynt Skalny to bardzo ciekawy, cenny przyrodniczo obszar leżacy na granicy Tarnowskich Gór i Bytomia. Najlepiej dojechać do niego z trasy nr 11 ulicą Prywatną w Suchej Górze, o miejscu zjazdu informuje drogowskaz.Suchogórski Labirynt Skalny obejmuje Zespół Przyrodniczo-krajobrazowy Piekarskie Doły, to dość rozległy teren, powstały na wyrobiskach pogórniczych i grzędach skalnych. Pozostałościami po górnictwie kruszcowym są tu dolinki i wąwozy, strome grzbiety z wychodniami dolomitu oraz liczne pagórki. Rzeźba jest tu bardzo ciekawa i świetna dla eksploracji tego terenu. Skały w większości pokrywa roslinność, sporo tu drzew, głównie lasów grądowych. 

Suchogórski Labirynt Skalny

Miejsce to odznacza się dużym zróżnicowaniem gatunkowym flory, występują tu m.in. chronione: dziewięćsił bezłodygowy i kruszczyk szerokolistny. Ta ostoja bioróżnorodności w połączeniu z bogatą rzeźbą i antropogenicznymi formami sprawia, że teren jest bardzo cenny i ciekawy. W jednym z powyrobiskowych zagłębień znajduje się też oczko wodne - dogodne siedlisko płazów. Sporo tu również ptaków.

Przez Suchogórski Labirynt Skalny poprowadzono szlaki turystyczne - czerwony szlak oraz zieloną ścieżkę dydaktyczną. Prowadzą one po ciekawych zakątkach. Poza tym na teren Labiryntu prowadzi brama, gdzieniegdzie stanęły ławki, budki dla ptaków itp. To ciekawy obszar rekreacji rodzinnej.

W pobliżu, przy ul. 9 Maja warto też odwiedzić Park Grota powstały również na terenach pogórniczych.

Suchogórski Labirynt Skalny
ul. Prywatna, Sucha Góra Bytom

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

50°24'28" N, 18°52'23" E
Śląskie
2016-04-03
2020-02-01 02:01
Zobacz inne osobliwości przyrodnicze
Podobne atrakcje, które mogą Cię zaciekawić:

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą