Cmentarz Mater Dolorosa w Bytomiu, mirosław

Cmentarz Mater Dolorosa w Bytomiu

(4.3 głosów: 6)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Cmentarze zwykle przedstawiają historię ludzi z danego terenu. Wspaniałe pomniki mówią o tym, jak zamożni byli ludzie tu niegdyś żyjący.

Cmentarz Mater Dolorosa to najważniejsza nekropolia Bytomia, wpisana na listę zabytków. Cmentarz dzieli się na 2 części - Mater Dolorosa I z 1868 roku oraz Mater Dolorosa II z 1886 roku. Ta duża nekropolia rozciąga się wzdłuż ul. Piekarskiej w Bytomiu, naprzeciw cmenatrza żydowskiego.Cmentarz Mater Dolorosa jest dość mocno zaniedbany, wiele nagrobków zostało już dawno zapomnianych, jak to zwykle bywa w przypadku takich starych cmentarzy. Wśród nagrobków uwagę przykuwają te przy murze zachodnim. Są tu grobowce rodzin: Garusów, Nowotnych czy Paikertów oraz mauzoleum Ignatza Hakuby czy mauzoleum Goetzlerów. Stoi tu również piękna neogotycka kaplica cmentarna z 1882 roku. Najpiękniejsze grobowce są ratowane z pieniędzy zgromadzonych podczas zbiórek. Cmentarzem opiekuje się parafia Św. Trójcy w Bytomiu.

Cmentarz Mater Dolorosa
ul. Piekarska, BytomGodziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 07:00–21:00
  • wtorek: 07:00–21:00
  • środa: 07:00–21:00
  • czwartek: 07:00–21:00
  • piątek: 07:00–20:00
  • sobota: 07:00–21:00
  • niedziela: 07:00–21:00

Bytom noclegi

Bytom to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Bytom
Normalna
cmentarze
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022