Cmentarz Powązkowski w Warszawie

Cmentarz Powązkowski w Warszawie

Powązki
ul. Powązkowska 14, Warszawa

52°15'13" N, 20°58'37" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Codziennie 7.00-20.00
Bilety: wstęp bezpłatny

Najstarszy cmentarz w Warszawie

Powązki to najstarszy zabytkowy cmentarz w Warszawie i jeden z najstarszych w całej Polsce! Powstał w 1790 roku z przeznaczeniem na pochówki mieszkańców trzech warszawskich parafii: Św. Jana, Najświętszej Marii Panny i Św. Andrzeja. Fundatorem cmentarza powązkowskiego był Melchior Karol Szymanowski, który w ten sposób chciał uprzykrzyć życie swym sąsiadom - Czartoryskim.Ta darowizna to obecnie najstarsza część cmentarza Powązkowskiego (kwatery 1-18), która wraz z budynkami kościoła Św. Karola Boromeusza i katakumbami tworzy taki sam układ przestrzenny, jak przeszło 200 lat temu. Obecnie Powązki to jedna z najważniejszych i największych Nekropolii Narodowych.

Powązki
Powązki

Aleja Zasłużonych

Na Powązkach spoczywają wybitni Polacy, toteż przy południowej ścianie katakumb założono w 1925 roku Aleję Zasłużonych. Tutejsze nagrobki to wybitne dzieła klasycyzmu, secesji i sztuki współczesnej. Ale też wiele innych grobów, usianych po całym terenie Powązek, stanowi przykłady architektury minionych wieków, w tym nawet antycznej i egipskiej.

Brama Św. Honoraty

Brama Św. Honoraty na Cmentarzu Powązkowskim to Brama nr 2, wzniesiona w 1915 roku przez owdowiałego męża Honoraty ze Zwolińskich Mieczysławowej Landsbergowej. Jest ona dziełem artysty rzeźbiarza - Leopolda Wasilkowskiego.

Powązki w Warszawie
Cmentarz Powązkowski w Warszawie
Powązki w Warszawie


Kościół Św. Karola Boromeusza

Kościół Św. Karola Boromeusza na Powązkach powstał w latach 1790 - 93 wg projektu Dominika Merliniego, z fundacji króla Stanisława Poniatowskiego. Wzniesiony pierwotnie jako maleńka świątynia z jedną nawą, służył jako kostnica. Dopiero w połowie XIX wieku został rozbudowany, zyskując 3 nowe ołtarze. W latach 1891-98 został niemal zbudowany od nowa, wtedy rozebrano mury świątyni zostawiając tylko fasadę i zbudowano sześciokrotnie większy kościół na planie krzyża łacińskiego z kopułą nad przecięciem obydwu ramion. 

Kościół zniszczony podczas Powstania Warszawskiego podniesiono z ruin w latach 50. XX wieku. W latach 80. XX wieku przy kościele powstało Sanktuarium Poległych i Pomordowanych na Wschodzie, upamiętniające m. in. ofiary zbrodni katyńskiej.

Stare Powązki
Stare Powązki


Sławni na Powązkach

Ksiądz Stefan Niedzielak
W czasie okupacji niemieckiej był kapelanem Łódzkiego Okręgu AK. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim, był proboszczem parafii Św Karola Boromeusza na Powązkach. To on wraz z Wojciechem Ziembińskim stworzyli tu Sanktuarium Poległych i Pomordowanych na Wschodzie. Był inicjatorem budowy na Powązkach krzyża katyńskiego ustawionego tu 31.07.1981 roku, który Służba Bezpieczeństwa jeszcze tej samej nocy zniszczyła. Za swoją działalność niepodległościową był nękany i szykanowany. Zginął zamordowany przez nieznanych sprawców w swojej plebanii na Powązkach w styczniu 1989 roku. O zabójstwo podejrzewano SB.

Rodzice Fryderyka Chopina
Fryderyk był synem Francuza, który w późniejszych latach przyjął Polskę za swą ojczyznę.

Powązki
Powązki

Jan Nowak-Jeziorański
Właściwie Zdzisław Jeziorański, urodził się w 1914, uczestniczył w Kampanii Wrześniowej, następnie był w niewoli niemieckiej, z której uciekł w 1941 roku i podjął działalność konspiracyjną. W latach 1948-1952 był redaktorem Polskiej Sekcji BBC, a następnie, do 1975 roku, dyrektorem Polskiej Sekcji Radia Wolna Europa. W 2000 roku wrócił do Polski, gdzie umarł w 2005 roku.

Mogiła zbiorowa Pieciu Poległych
Poległych w czasie manifestacji patriotycznej 27 lutego 1861 roku na Krakowskim Przedmieściu: Filipa Adamkiewicza, Michała Arcichiewicza, Karola Drendla, Marcelego Kraszewskiego i Zdzisława Rutkowskiego. Ich pogrzeb stał się wielką manifestacją patriotyczną przeciw zaborcy.

Krzysztof Kieślowski
Reżyser i scenarzysta filmowy, absolwent łódzkiej PWSTiF w 1969 roku, wykładowca reżyserii m.in. w Łodzi, Katowicach, Helsinkach i Berlinie. Od 1995 roku członek Amerykańskiej Akademii Filmowej. Zdobył uznanie filmami Dekalog I – X, Podwójne życie Weroniki oraz Trzy kolory: Niebieski, Trzy kolory: Biały, Trzy kolory: Czerwony.

Jan Tadeusz Stanisławski
Satyryk, aktor i autor tekstów piosenek, współzałożyciel kabaretu Stodoła, aktor Kabaretu pod Egidą i telewizyjnego kabaretu Olgii Lipińskiej. W swych felietonach obnażał wady narodowe, bezlitośnie wyśmiewał brak kultury, poczucia humoru, alkoholizm i powszechną korupcję.

Antoni Kazimierz Blikle
Warszawski przemysłowiec, założyciel słynnej cukierni i kawiarni istniejacej od 1869 roku na Nowym Świecie.

Napoleon Leon Łubieński herbu Pomian
Syn Tomasza i Konstancji Ossolińskiej, działacz kilturalny, publicysta, bibliofil i urzędnik państwowy.

Tadeusz Dołęga-Mostowicz
Pisarz, dziennikarz i publicysta. W latach 20-tych XX wieku był redaktorem dziennika Rzeczpospolita i autorem kilkunastu powieści, m.in. Ostatnia brygada, Kariera Nikodema Dyzmy, Znachor, Profesor Wilczur.

Czesław Niemen
Właściwie Czesław Juliusz Wydrzycki, piosenkarz i kompozytor, wybitny głos polskiej sceny, był jedną z największych indywidualności polskiej sceny rockowej. Największe jego przeboje to: Pod papugami i Dziwny jest ten świat. Zgodnie z ostatnią wolą artysty jego zwłoki zostały spopielone i w styczniu 2004 roku urna z prochami została złożona w katakumbach.

Maria Dąbrowska
Powieściopisarka, eseistka i dramatopisarka, publikowała na łamach tygodnika "Bluszcz", także w słynnych w dwudziestoleciu międzywojennym "Wiadomościach Literackich", później pisała powieści, znana z "Nocy i Dni", "Opowieści o Conradzie" i "Dzienników".

Ignacy Mościcki
Polityk, prezydent Polski w latach 1926-1939 ale też naukowiec, wynalazca, chemik. Jako pierwszy zastosował metodę pozyskiwania na skalę przemysłową azotu z powietrza. W latach 20-tych dyrektor Kombinatu Związków Azotowych w Chorzowie. Założyciel Państwowych Zakładów Związków Azotowych w Tarnowie. Po wyborze na Prezydenta RP użytkowanie prawa do swoich patentów nieodpłatnie przekazał państwu polskiemu.

Jan Kiepura
Chłopak z Sosnowca, śpiewak, słynny tenor. Debiutował w 1923 roku w Warszawie rolą Górala w Halce. Od 1939 roku przebywał za granicą

Warszawa noclegi

Warszawa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149528 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021