52°14'52" N
21°0'51" W
Mazowieckie
2018-06-19 09:00:08
102m npm
Perełka
Zamek Królewski w Warszawie, Anna Piernikarczyk
Zamek Królewski w Warszawie, Anna Piernikarczyk
Zamek Warszawa, Anna Piernikarczyk
Warszawa Zamek Królewski, Anna Piernikarczyk
, Anna Piernikarczyk
Zamek Królewski Warszawa, Anna Piernikarczyk
Warszawa zamek, Anna Piernikarczyk
Warszawa nocą, Anna Piernikarczyk
Zamek Królewski Warszawa, Anna Piernikarczyk
Warszawa, Anna Piernikarczyk
Warszawa zamek, Anna Piernikarczyk
Plac zamkowy w Warszawie, Anna Piernikarczyk
Zdjęcia (12)

Przy wschodniej pierzei popularnego Placu Zamkowego w Warszawie stoi okazały, piękny Zamek Królewski, będący rekonstrukcją zespołu wysadzonego przez Niemców w 1944 roku. Zamek Królewski to obiekt Unesco, a rekonstrukcja miała miejsce w latach 1971-84.Piękny dziś Zamek Królewski w Warszawie to udostępnione dla turystów Muzeum Rezydencja Królów I Rzeczypospolitej. Jest to miejsce ekspozycji stałych i czasowych wystaw sztuki dawnej. Podczas prac przy odbudowie zamku odtworzono wczesnobarokową bryłę, gotycką elewację skrzydła oraz zespoły barokowych i klasycystycznych wnętrz, wykorzystując przy tym fragmenty dawnych budowli.

Zwiedzanie Zamku

W Zamku Królewskim w Warszawie zobaczyć można m.in. sale królewskie powstałe dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz sale sejmowe. Najznakomitsza jest Sala Tronowa w czerwonym aksamicie i złotej dekoracji, warte zobaczenia są też: Sala Rycerska oraz Sala Balowa z największym w Polsce plafonem. Wśród stałych ekspozycji są też: Galeria Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej, Apartament księcia Józefa w pałacu Pod Blachą, multimedialna wystawa "Zniszczenie i odbudowa Zamku", Gabinet Numizmatyczny czy Kolekcja Kobierców Wschodnich.

Ogrody Zamkowe

Zamek cudownie prezentuje się od strony Wisły, właśnie tutaj rozciągają się rozległe Ogrody Zamkowe, ukształtowane na przestrzeni wieków. Zachowały one elementy sztuki ogrodowej z różnych epok historycznych, a od 1991 roku prowadzona jest ich rekonstrukcja. Ogrody zaplanowano na trzech poziomach - najwyższy to geometryczny ogród z epoki dynastii Wazów, środkowy leży nad Arkadami Kubickiego, będzie to wiszący ogród z XIX wieku. Najniżej zaś znajduje się geometryczny układ z lat międzywojennych.Spod zamku, przy którym wznosi się Kolumna Zygmunta blisko jest do Archikatedry, na Rynek w Warszawie i na Krakowskie Przedmieście.

Zamek Królewski - Muzeum Rezydencja Królów I Rzeczypospolitej
Plac Zamkowy 4, Warszawa
tel. 22/ 355-51-70
www.zamek-krolewski.pl

Widok z ulicy

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

2016-06-14 10:30:25

Piękne muzeum

2014-09-09 13:57:13

Bardzo dobrze zadbany zamek. Warto wybrać się na spacer po jego wnętrzach, które są bogato wystrojone, piękne malowidłą i ozdoby, rzeźby, a także ciekawe meble.

NewsletterWypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2018
Znajdziesz nas na: