Zamek Królewski
Plac Zamkowy 4, Warszawa
tel. 22/ 355-51-70
www.zamek-krolewski.pl

52°14'53" N, 21°0'55" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 12:00–17:00
  • środa: 12:00–17:00
  • czwartek: 12:00–17:00
  • piątek: 12:00–17:00
  • sobota: 10:00–17:00
  • niedziela: 10:00–17:00

Zamek na Liście Unesco

Przy wschodniej pierzei popularnego Placu Zamkowego w Warszawie stoi okazały, piękny Zamek Królewski, będący rekonstrukcją zespołu wysadzonego przez Niemców w 1944 roku. Rekonstrukcja budowli miała miejsce w latach 1971-84. Dziś wspaniale prezentujący się Zamek Królewski to obiekt wpisany na prestiżową Listę Dziedzictwa Unesco. To jedna z ważniejszych wizytówek polskiej stolicy.Muzeum Rezydencja Królów

Piękny dziś Zamek Królewski w Warszawie to udostępnione dla turystów Muzeum Rezydencja Królów I Rzeczypospolitej. Jest to miejsce ekspozycji stałych i czasowych wystaw sztuki dawnej. Podczas prac przy odbudowie zamku odtworzono wczesnobarokową bryłę, gotycką elewację skrzydła oraz zespoły barokowych i klasycystycznych wnętrz, wykorzystując przy tym fragmenty dawnych budowli.

Zamek Królewski w Warszawie
Zamek Królewski w Warszawie

Zwiedzanie Zamku

W Zamku Królewskim w Warszawie zobaczyć można m.in. sale królewskie powstałe dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz sale sejmowe. Najznakomitsza jest Sala Tronowa w czerwonym aksamicie i złotej dekoracji, warte zobaczenia są też: Sala Rycerska oraz Sala Balowa z największym w Polsce plafonem. Wśród stałych ekspozycji są też: Galeria Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej, Apartament księcia Józefa w pałacu Pod Blachą, multimedialna wystawa "Zniszczenie i odbudowa Zamku", Gabinet Numizmatyczny czy Kolekcja Kobierców Wschodnich.

Ogrody Zamkowe

Zamek cudownie prezentuje się od strony Wisły, właśnie tutaj rozciągają się rozległe Ogrody Zamkowe, ukształtowane na przestrzeni wieków. Zachowały one elementy sztuki ogrodowej z różnych epok historycznych, a od 1991 roku prowadzona jest ich rekonstrukcja. Ogrody zaplanowano na trzech poziomach - najwyższy to geometryczny ogród z epoki dynastii Wazów, środkowy leży nad Arkadami Kubickiego, będzie to wiszący ogród z XIX wieku. Najniżej zaś znajduje się geometryczny układ z lat międzywojennych. 

Zamek Warszawa
Warszawa Zamek Królewski


Dopiero w 2019 roku dobiegło końca odtwarzanie Ogrodów Zamkowych: Górnego i Dolnego oraz Arkad Kubickiego. Oba ogrody prezentują się dziś wspaniale, tworząc spójną całość, która zarazem łączy cechy baroku, modernizmu międzywojennego, ale dobrze koreluje nawet z nowoczesnym spojrzeniem. Wielką ciekawostką są boskiety z grabów czyli zagajniki urządzone w stylu francuskim, a dające wrażenie swoistego labiryntu. Oba Ogrody nawiązują mocno do wyglądu historycznych założeń, bowiem przy ich odtwarzaniu wzorowano się na starych obrazach i fotografiach.

Dzisiaj Ogrody Zamkowe zachwycają, wreszcie ta niezwykle istotna przestrzeń wokół majestatycznego Zamku zyskała czarujący wygląd, na jaki zasługiwała od dawna. Zarówno turyści, jak i mieszkańcy Warszawy chętnie z niej korzystają i wypoczywają tutaj, pomiędzy historyczną siedzibą królów polskich a królową polskich rzek - Wisłą.

Zamek Królewski Warszawa
Zamek Królewski Warszawa


Spod zamku, przy którym wznosi się Kolumna Zygmunta blisko jest do Archikatedry, na Rynek w Warszawie i na Krakowskie Przedmieście.

Warszawa zamek Warszawa nocą Zamek Królewski Warszawa Warszawa Warszawa zamek Plac zamkowy w Warszawie

Warszawa noclegi

Warszawa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
piotr Wędrowiec 160 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2019-09-21 na

Zamek ładny ,tylko czy go nie zlikwidują bo odbudowali go za Gierka!!!!

 

Avatar użytkownika
Karolina Snowarska Uzależniony od podróży 1524 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-06-14 na

Jestem pod wrażeniem zamku jako budynku oraz wnętrz.

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021