Zamek Królewski w Warszawie, Anna Piernikarczyk

Przy wschodniej pierzei popularnego Placu Zamkowego w Warszawie stoi okazały, piękny Zamek Królewski, będący rekonstrukcją zespołu wysadzonego przez Niemców w 1944 roku. Rekonstrukcja budowli miała miejsce w latach 1971-84. Dziś wspaniale prezentujący się Zamek Królewski to obiekt wpisany na prestiżową Listę Dziedzictwa Unesco. To jedna z ważniejszych wizytówek polskiej stolicy.Piękny dziś Zamek Królewski w Warszawie to udostępnione dla turystów Muzeum Rezydencja Królów I Rzeczypospolitej. Jest to miejsce ekspozycji stałych i czasowych wystaw sztuki dawnej. Podczas prac przy odbudowie zamku odtworzono wczesnobarokową bryłę, gotycką elewację skrzydła oraz zespoły barokowych i klasycystycznych wnętrz, wykorzystując przy tym fragmenty dawnych budowli.

Zamek Królewski w Warszawie

Zwiedzanie Zamku

W Zamku Królewskim w Warszawie zobaczyć można m.in. sale królewskie powstałe dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz sale sejmowe. Najznakomitsza jest Sala Tronowa w czerwonym aksamicie i złotej dekoracji, warte zobaczenia są też: Sala Rycerska oraz Sala Balowa z największym w Polsce plafonem. Wśród stałych ekspozycji są też: Galeria Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej, Apartament księcia Józefa w pałacu Pod Blachą, multimedialna wystawa "Zniszczenie i odbudowa Zamku", Gabinet Numizmatyczny czy Kolekcja Kobierców Wschodnich.

Ogrody Zamkowe

Zamek cudownie prezentuje się od strony Wisły, właśnie tutaj rozciągają się rozległe Ogrody Zamkowe, ukształtowane na przestrzeni wieków. Zachowały one elementy sztuki ogrodowej z różnych epok historycznych, a od 1991 roku prowadzona jest ich rekonstrukcja. Ogrody zaplanowano na trzech poziomach - najwyższy to geometryczny ogród z epoki dynastii Wazów, środkowy leży nad Arkadami Kubickiego, będzie to wiszący ogród z XIX wieku. Najniżej zaś znajduje się geometryczny układ z lat międzywojennych. 

Dopiero w 2019 roku dobiegło końca odtwarzanie Ogrodów Zamkowych: Górnego i Dolnego oraz Arkad Kubickiego. Oba ogrody prezentują się dziś wspaniale, tworząc spójną całość, która zarazem łączy cechy baroku, modernizmu międzywojennego, ale dobrze koreluje nawet z nowoczesnym spojrzeniem. Wielką ciekawostką są boskiety z grabów czyli zagajniki urządzone w stylu francuskim, a dające wrażenie swoistego labiryntu. Oba Ogrody nawiązują mocno do wyglądu historycznych założeń, bowiem przy ich odtwarzaniu wzorowano się na starych obrazach i fotografiach.

Dzisiaj Ogrody Zamkowe zachwycają, wreszcie ta niezwykle istotna przestrzeń wokół majestatycznego Zamku zyskała czarujący wygląd, na jaki zasługiwała od dawna. Zarówno turyści, jak i mieszkańcy Warszawy chętnie z niej korzystają i wypoczywają tutaj, pomiędzy historyczną siedzibą królów polskich a królową polskich rzek - Wisłą.

Zamek Królewski Warszawa

Spod zamku, przy którym wznosi się Kolumna Zygmunta blisko jest do Archikatedry, na Rynek w Warszawie i na Krakowskie Przedmieście.

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Zamek Królewski
Plac Zamkowy 4, Warszawa
tel. 22/ 355-51-70
www.zamek-krolewski.pl

52°14'53" N, 21°0'55" E
Mazowieckie
2018-06-19
2020-02-13 09:46

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2019-09-21 na

Zamek ładny ,tylko czy go nie zlikwidują bo odbudowali go za Gierka!!!!

 

Krajtroter ocenił to miejsce 2016-06-14 na

Jestem pod wrażeniem zamku jako budynku oraz wnętrz.