Zamek Królewski w Warszawie, Anna Piernikarczyk

Przy wschodniej pierzei popularnego Placu Zamkowego w Warszawie stoi okazały, piękny Zamek Królewski, będący rekonstrukcją zespołu wysadzonego przez Niemców w 1944 roku. Zamek Królewski to obiekt Unesco, a rekonstrukcja miała miejsce w latach 1971-84.

Piękny dziś Zamek Królewski w Warszawie to udostępnione dla turystów Muzeum Rezydencja Królów I Rzeczypospolitej. Jest to miejsce ekspozycji stałych i czasowych wystaw sztuki dawnej. Podczas prac przy odbudowie zamku odtworzono wczesnobarokową bryłę, gotycką elewację skrzydła oraz zespoły barokowych i klasycystycznych wnętrz, wykorzystując przy tym fragmenty dawnych budowli.

Zamek Królewski w Warszawie

Zwiedzanie Zamku

W Zamku Królewskim w Warszawie zobaczyć można m.in. sale królewskie powstałe dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz sale sejmowe. Najznakomitsza jest Sala Tronowa w czerwonym aksamicie i złotej dekoracji, warte zobaczenia są też: Sala Rycerska oraz Sala Balowa z największym w Polsce plafonem. Wśród stałych ekspozycji są też: Galeria Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej, Apartament księcia Józefa w pałacu Pod Blachą, multimedialna wystawa "Zniszczenie i odbudowa Zamku", Gabinet Numizmatyczny czy Kolekcja Kobierców Wschodnich.

Ogrody Zamkowe

Zamek cudownie prezentuje się od strony Wisły, właśnie tutaj rozciągają się rozległe Ogrody Zamkowe, ukształtowane na przestrzeni wieków. Zachowały one elementy sztuki ogrodowej z różnych epok historycznych, a od 1991 roku prowadzona jest ich rekonstrukcja. Ogrody zaplanowano na trzech poziomach - najwyższy to geometryczny ogród z epoki dynastii Wazów, środkowy leży nad Arkadami Kubickiego, będzie to wiszący ogród z XIX wieku. Najniżej zaś znajduje się geometryczny układ z lat międzywojennych.

Spod zamku, przy którym wznosi się Kolumna Zygmunta blisko jest do Archikatedry, na Rynek w Warszawie i na Krakowskie Przedmieście.

Zamek Królewski - Muzeum Rezydencja Królów I Rzeczypospolitej
Plac Zamkowy 4, Warszawa
tel. 22/ 355-51-70
www.zamek-krolewski.pl

Zamek Królewski Warszawa

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2019-09-21 na

Zamek ładny ,tylko czy go nie zlikwidują bo odbudowali go za Gierka!!!!

 

Krajtroter ocenił to miejsce 2016-06-14 na

Jestem pod wrażeniem zamku jako budynku oraz wnętrz.

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: