Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Zamek na Liście Unesco

Przy wschodniej pierzei popularnego Placu Zamkowego w Warszawie stoi okazały, piękny Zamek Królewski, będący rekonstrukcją zespołu wysadzonego przez Niemców w 1944 roku. Rekonstrukcja budowli miała miejsce w latach 1971-84. Dziś wspaniale prezentujący się Zamek Królewski to obiekt wpisany na prestiżową Listę Dziedzictwa Unesco. To jedna z ważniejszych wizytówek polskiej stolicy.

Muzeum Rezydencja Królów

Piękny dziś Zamek Królewski w Warszawie to udostępnione dla turystów Muzeum Rezydencja Królów I Rzeczypospolitej. Jest to miejsce ekspozycji stałych i czasowych wystaw sztuki dawnej. Podczas prac przy odbudowie zamku odtworzono wczesnobarokową bryłę, gotycką elewację skrzydła oraz zespoły barokowych i klasycystycznych wnętrz, wykorzystując przy tym fragmenty dawnych budowli.

Zamek Królewski w Warszawie
Zamek Królewski w Warszawie


Zwiedzanie Zamku

W Zamku Królewskim w Warszawie zobaczyć można m.in. sale królewskie powstałe dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz sale sejmowe. Najznakomitsza jest Sala Tronowa w czerwonym aksamicie i złotej dekoracji, warte zobaczenia są też: Sala Rycerska oraz Sala Balowa z największym w Polsce plafonem. Wśród stałych ekspozycji są też: Galeria Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej, Apartament księcia Józefa w pałacu Pod Blachą, multimedialna wystawa "Zniszczenie i odbudowa Zamku", Gabinet Numizmatyczny czy Kolekcja Kobierców Wschodnich.

Ogrody Zamkowe

Zamek cudownie prezentuje się od strony Wisły, właśnie tutaj rozciągają się rozległe Ogrody Zamkowe, ukształtowane na przestrzeni wieków. Zachowały one elementy sztuki ogrodowej z różnych epok historycznych, a od 1991 roku prowadzona jest ich rekonstrukcja. Ogrody zaplanowano na trzech poziomach - najwyższy to geometryczny ogród z epoki dynastii Wazów, środkowy leży nad Arkadami Kubickiego, będzie to wiszący ogród z XIX wieku. Najniżej zaś znajduje się geometryczny układ z lat międzywojennych. 

Zamek Warszawa
Zamek Warszawa

Dopiero w 2019 roku dobiegło końca odtwarzanie Ogrodów Zamkowych: Górnego i Dolnego oraz Arkad Kubickiego. Oba ogrody prezentują się dziś wspaniale, tworząc spójną całość, która zarazem łączy cechy baroku, modernizmu międzywojennego, ale dobrze koreluje nawet z nowoczesnym spojrzeniem. Wielką ciekawostką są boskiety z grabów czyli zagajniki urządzone w stylu francuskim, a dające wrażenie swoistego labiryntu. Oba Ogrody nawiązują mocno do wyglądu historycznych założeń, bowiem przy ich odtwarzaniu wzorowano się na starych obrazach i fotografiach.

Dzisiaj Ogrody Zamkowe zachwycają, wreszcie ta niezwykle istotna przestrzeń wokół majestatycznego Zamku zyskała czarujący wygląd, na jaki zasługiwała od dawna. Zarówno turyści, jak i mieszkańcy Warszawy chętnie z niej korzystają i wypoczywają tutaj, pomiędzy historyczną siedzibą królów polskich a królową polskich rzek - Wisłą.

Warszawa Zamek Królewski
Zamek Królewski Warszawa


Spod zamku, przy którym wznosi się Kolumna Zygmunta blisko jest do Archikatedry, na Rynek w Warszawie i na Krakowskie Przedmieście.

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 12:00–17:00
  • środa: 12:00–17:00
  • czwartek: 12:00–17:00
  • piątek: 12:00–17:00
  • sobota: 10:00–17:00
  • niedziela: 10:00–17:00

Zamek Królewski
Plac Zamkowy 4, Warszawa
tel. 22/ 355-51-70
www.zamek-krolewski.pl

Warszawa zamek
Warszawa zamek

Noclegi w Warszawie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Warszawa nocą
Zamek Królewski Warszawa
Warszawa
Warszawa zamek
Plac zamkowy w Warszawie
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 273)
Twoja ocena
OTTO
Piękne miasto. Szkoda że siedzibą łupiących nas polityków
piotr

Zamek ładny ,tylko czy go nie zlikwidują bo odbudowali go za Gierka!!!!

 

Karolina Snowarska

Jestem pod wrażeniem zamku jako budynku oraz wnętrz.

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024