Łazienki w Warszawie, Anna Piernikarczyk

Królewskie Łazienki to najładniejszy warszawski kompleks parkowo-pałacowy, udostępniony przez cały rok dla turystów. Swą urodą pałac otoczony zabytkowym pałacem może konkurować nawet z europejskimi rezydencjami. Park Łazienkowski leży niemal w samym centrum Warszawy, na południe od Starówki, można tu podjechać np. autobusami odjeżdżającymi z Krakowskiego Przedmieścia. Na całkiem sporym terenie Łazienek zobaczysz słynny Pałac na Wodzie, Teatr na Wodzie, Pałac Myślewicki, Starą Pomarańczarnię, Biały Domek, Ermitaż, Świątynię Egipską, pomnik Fryderyka Chopina czy Belweder.Historia Łazienek w Warszawie

Łazienki zostały założone w XVII wieku przez Stanisława Lubomirskiego, ale obecny kształt zawdzięczają królowi Poniatowskiemu (1732-98). W tym czasie XVII-wieczna łaźnia projektu Tylmana z Gameren, została przekształcona we wspaniały klasycystyczny Pałac Na Wyspie (Pałac na Wodzie) - najwspanialszy obiekt całego kompleksu.

Łazienki

Muzeum w Pałacu na Wodzie

Stylowe wnętrza Pałacu na Wodzie kryją wspaniałe Muzeum, wiele tu dzieł sztuki i przedmiotów z epoki. Na parterze znajdują się: Pokój Bachusa, Sala Balowa, Gabinet Portretowy, Rotunda z posągami panujących, Galeria Obrazów, Kaplica czy Sala Jadalna pamiętna z królewskich "obiadów czwartkowych". Na piętrze natomiast można podziwiać dawne apartamenty królewskie.

Otaczający Pałac park powstawał w latach z 1774-84. Łączy on elementy regularnego ogrodu francuskiego z krajobrazowym parkiem angielskim i rozciąga się na dużym obszarze. Warszawiacy i turyści uwielbiają tu spacerować, także bywa tu tłoczno. Ogrody dostępne są aż do zmroku, a dodatkowo powstała tu strefa leżakowania, czynna codziennie w godzinach otwarcia zabytkowego Ogrodu, mieszcząca się nieopodal Nowej Pomarańczarni.

Co ciekawe, latem w Parku Łazienkowskim, pod pomnikiem Fryderyka Chopina organizowane są koncerty na żywo, skupiające zawsze dużą publiczność.

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Muzeum Łazienki Królewskie
ul. Agrykoli 1, Warszawa
tel. 22/ 506-00-24
www.lazienki-krolewskie.pl

52°12'53" N, 21°2'9" E
Mazowieckie
2017-02-13
2020-02-03 02:01

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2017-04-10 na

Polecam każdemu, kto lubi pospacerować w miłym zacisznym miejscu w środku dużego miasta. Obowiązkowo trzeba mieć orzeszki dla zawsze chętnych do pochrupania smakołyków  wiewiórek.

Krajtroter ocenił to miejsce 2016-08-10 na

Wielkie wow! Super miejsce na relaks, dużo zieleni, piękne pałace. Jedyne co to MASA ludzi zwiedzających, ale zawsze można znaleźć jakies ciche miejsce dla siebie :)