Łazienki Królewskie w Warszawie

Zdjęcia (10)

Królewskie Łazienki to najładniejszy warszawski zespół parkowo-pałacowy, udostępniony cały rok dla turystów, a przy tym jeden z najpiękniejszych tego typu zespołów w Europie.Park Łazienkowski leży niemal w samym centrum Warszawy, na południe od Starówki, można tu podjechać np. autobusami odjeżdżającymi z Krakowskiego Przedmieścia.

Na obszarze Łazienek zobaczymy oczywiście słynny Pałac na Wodzie, Teatr na Wodzie, Pałac Myślewicki, Starą Pomarańczarnię, Biały Domek, Ermitaż, Świątynię Egipską, pomnik Fryderyka Chopina czy Belweder.Historia Łazienek w Warszawie

Łazienki zostały założone w XVII wieku przez Stanisława Lubomirskiego, ale obecny kształt zawdzięczają królowi Poniatowskiemu (1732-98). W tym czasie XVII-wieczna łaźnia, projektu Tylmana z Gameren, została przekształcona we wspaniały klasycystyczny Pałac Na Wyspie (Pałac na Wodzie) - najwspanialszy obiekt całego zespołu.

Muzeum w Pałacu na Wodzie

Stylowe wnętrza Pałacu na Wodzie kryją wspaniałe Muzeum, wiele tu dzieł sztuki i przedmiotów z epoki. Na parterze znajdują się: Pokój Bachusa, Sala Balowa, Gabinet Portretowy, Rotunda z posągami panujących, Galeria Obrazów, Kaplica czy Sala Jadalna pamiętna z królewskich "obiadów czwartkowych". Na piętrze natomiast można podziwiać dawne apartamenty królewskie.

Otaczający Pałac park powstawał w latach z 1774-84. Łączy on elementy regularnego ogrodu francuskiego z krajobrazowym parkiem angielskim i rozciąga się na dużym obszarze. Warszawiacy i turyści uwielbiają tu spacerować, także bywa tu tłoczno. Ogrody dostępne są aż do zmroku, a dodatkowo powstała tu strefa leżakowania, czynna codziennie w godzinach otwarcia zabytkowego Ogrodu, mieszcząca się nieopodal Nowej Pomarańczarni.

Co ciekawe, latem w Parku Łazienkowskim, pod pomnikiem Fryderyka Chopina organizowane są koncerty na żywo, skupiające zawsze dużą publiczność.

Muzeum Łazienki Królewskie
ul. Agrykoli 1, Warszawa
tel. 22/ 506-00-24
recepcja@lazienki-krolewskie.pl
www.lazienki-krolewskie.pl

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2017-04-10 20:26:25 na

Polecam każdemu, kto lubi pospacerować w miłym zacisznym miejscu w środku dużego miasta. Obowiązkowo trzeba mieć orzeszki dla zawsze chętnych do pochrupania smakołyków  wiewiórek.

Krajtroter ocenił to miejsce 2016-08-10 16:33:18 na

Wielkie wow! Super miejsce na relaks, dużo zieleni, piękne pałace. Jedyne co to MASA ludzi zwiedzających, ale zawsze można znaleźć jakies ciche miejsce dla siebie :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: