Syrenka Warszawska

Zdjęcia (5)

Syrenka to niekwestionowany symbol Warszawy! Nie sposób odwiedzić stolicy i nie spotkać jednej z kilku syrenek zdobiących stolicę. Najbardziej popularna syrenka stoi na Rynku w Warszawie, ale popularna jest również ta znad Wisły, stojąca przy deptaku.Historia Syrenki

Od wieków syrenka widnieje w herbie Warszawy. Była już na nim w 1390 roku, choć wówczas wygądała zupełnie inaczej. Było to zwierzę z ptasimi łapami i tułowiem smoka. Głowa natomiast była... mężczyzny! Na pieczęci z 1459 roku przypominała już bardziej kobietę i miała rybi ogon. Zbliżoby wizerunek do dziesiejszego pojawił się dopiero w 1622 roku.

Warszawa przyjęła taki herb prawdopodobnie dlatego, że w średniowieczu istaniała po prostu moda na tworzenie mitycznych stworzeń jako symboli nowo powstałych miast.Legendy o syrence warszawskiej

Z warszawską syrenką wiąże się wiele ciekawych legend. Jedna z nich głosi, że żyły kiedyś dwie syreny - przepiękne kobiety o rybich ogonach, które mieszkały w morskich głębinach. Tak się złożyło, że pewnego razu z Atlantyku przypłynęły nad Bałtyk i tu ich drogi rozeszły się. Jedna z nich zakochała się w kopenhaskim porcie i do dzisiaj można ją tam oglądać.

Druga natomiast przez Bałtyk przypłynęła do Gdańska, a dalej królową rzek polskich w okolice Warszawy. Przy Starym Mieście wyszła na ląd, aby odpocząć. Spodobała jej się ta okolica i postanowiła pozostać w tych wodach.

Pewnego dnia bogaty kupiec ujrzał cudną syrenę, a ponadto usłyszał jej błogi śpiew. Porwał syrenę, by pokazywać ją na jarmarkach i zarabiać na jej wyglądzie i śpiewie. Z pomocą przyszedł jej syn rybaka, który wraz z przyjaciółmi uwolnił syrenę. Ta w zamian obiecała chronić ich i miasta, odtąd stoi dumnie z tarczą i mieczem strzegąc stolicy.

Syrenka Warszawska
Rynek, Warszawa

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2017-04-10 20:44:13 na

Pomnik kojarzy mi się z dzieciństwem.. heh fajne miejsce:-)

Krajtroter ocenił to miejsce 2013-04-11 20:25:29 na

Aż wstyd się przyznać, ale w stolicy jeszcze nie byłam:( mam nadzieję, że będę miała okazję z Syrenką się zaznajomić

Krajtroter ocenił to miejsce 2013-03-29 17:56:00 na

Legenda o Syrence niby dobrze znana, ale jak dobrze ją sobie przypomnieć!A na dodatek pooglądać ładne zdjęcia. Pozdrawiam :-)

Krajtroter ocenił to miejsce 2013-03-29 10:42:23 na

Akurat jak bylismy latem w Warszawie, to syrenka nad Wisła stała w innym miejscu, za kratami, jak żartobliwie można powiedzieć :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: