Warszawa
Pomniki i rzeźby
pomniki
Ważna
Mazowieckie
2016-03-10
2020-02-03 02:01

Syrenka Warszawska
Rynek, Warszawa

52°14'59" N, 21°0'44" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Syrenka to niekwestionowany symbol Warszawy! Nie sposób odwiedzić stolicy i nie spotkać jednej z kilku syrenek zdobiących polską stolicę. Najbardziej popularna syrenka stoi na Rynku w Warszawie, z mieczem i tarczą, ale popularna jest również ta znad Wisły, stojąca przy deptaku.Historia Syrenki

Od wieków syrenka widnieje w herbie Warszawy. Była już na nim w 1390 roku, choć wówczas wyglądała zupełnie inaczej. Było to zwierzę z ptasimi łapami i tułowiem smoka. Głowa natomiast była... mężczyzny! Na pieczęci z 1459 roku przypominała już bardziej kobietę i miała rybi ogon. Zbliżony wizerunek do dzisiejszego pojawił się dopiero w 1622 roku. Warszawa przyjęła taki herb prawdopodobnie dlatego, że w średniowieczu istniała po prostu moda na tworzenie mitycznych stworzeń jako symboli nowo powstałych miast.

Syrenka Warszawska
Syrenka Warszawska

Legendy o syrence warszawskiej

Z warszawską syrenką wiąże się wiele ciekawych legend. Jedna z nich głosi, że żyły kiedyś dwie syreny - przepiękne kobiety o rybich ogonach, które mieszkały w morskich głębinach. Tak się złożyło, że pewnego razu z Atlantyku przypłynęły nad Bałtyk i tu ich drogi rozeszły się. Jedna z nich zakochała się w kopenhaskim porcie i do dzisiaj można ją tam oglądać.

Druga natomiast przez Bałtyk przypłynęła do Gdańska, a dalej królową rzek polskich w okolice Warszawy. Przy Starym Mieście wyszła na ląd, aby odpocząć. Spodobała jej się ta okolica i postanowiła pozostać w tych wodach. Pewnego dnia bogaty kupiec ujrzał cudną syrenę, a ponadto usłyszał jej błogi śpiew. Porwał syrenę, by pokazywać ją na jarmarkach i zarabiać na jej wyglądzie i śpiewie. Z pomocą przyszedł jej syn rybaka, który wraz z przyjaciółmi uwolnił syrenę. Ta w zamian obiecała chronić ich i miasta, odtąd stoi dumnie z tarczą i mieczem strzegąc stolicy.

Most Świętokrzyski i Syrenka
Syrenka Warszawska
Syrenka Warszawska


Warszawa noclegi

Warszawa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1147199 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

karrrr96 Zapaleniec 708 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-04-10 na

Pomnik kojarzy mi się z dzieciństwem.. heh fajne miejsce:-)

Avatar użytkownika
biedronka01 Zapaleniec 300 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2013-04-11 na

Aż wstyd się przyznać, ale w stolicy jeszcze nie byłam:( mam nadzieję, że będę miała okazję z Syrenką się zaznajomić

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2013-03-29 na

Legenda o Syrence niby dobrze znana, ale jak dobrze ją sobie przypomnieć!A na dodatek pooglądać ładne zdjęcia. Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1147199 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2013-03-29 na

Akurat jak bylismy latem w Warszawie, to syrenka nad Wisła stała w innym miejscu, za kratami, jak żartobliwie można powiedzieć :)

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021