Syrenka Warszawska

Syrenka Warszawska

(4.3 głosów: 190)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Syrenka to niekwestionowany symbol Warszawy! Nie sposób odwiedzić stolicy i nie spotkać jednej z kilku syrenek zdobiących polską stolicę. Najbardziej popularna syrenka stoi na Rynku w Warszawie, z mieczem i tarczą, ale popularna jest również ta znad Wisły, stojąca przy deptaku.Historia Syrenki

Od wieków syrenka widnieje w herbie Warszawy. Była już na nim w 1390 roku, choć wówczas wyglądała zupełnie inaczej. Było to zwierzę z ptasimi łapami i tułowiem smoka. Głowa natomiast była... mężczyzny! Na pieczęci z 1459 roku przypominała już bardziej kobietę i miała rybi ogon. Zbliżony wizerunek do dzisiejszego pojawił się dopiero w 1622 roku. Warszawa przyjęła taki herb prawdopodobnie dlatego, że w średniowieczu istniała po prostu moda na tworzenie mitycznych stworzeń jako symboli nowo powstałych miast.

Most Świętokrzyski i Syrenka
Most Świętokrzyski i Syrenka

Legendy o syrence warszawskiej

Z warszawską syrenką wiąże się wiele ciekawych legend. Jedna z nich głosi, że żyły kiedyś dwie syreny - przepiękne kobiety o rybich ogonach, które mieszkały w morskich głębinach. Tak się złożyło, że pewnego razu z Atlantyku przypłynęły nad Bałtyk i tu ich drogi rozeszły się. Jedna z nich zakochała się w kopenhaskim porcie i do dzisiaj można ją tam oglądać.Druga natomiast przez Bałtyk przypłynęła do Gdańska, a dalej królową rzek polskich w okolice Warszawy. Przy Starym Mieście wyszła na ląd, aby odpocząć. Spodobała jej się ta okolica i postanowiła pozostać w tych wodach. Pewnego dnia bogaty kupiec ujrzał cudną syrenę, a ponadto usłyszał jej błogi śpiew. Porwał syrenę, by pokazywać ją na jarmarkach i zarabiać na jej wyglądzie i śpiewie. Z pomocą przyszedł jej syn rybaka, który wraz z przyjaciółmi uwolnił syrenę. Ta w zamian obiecała chronić ich i miasta, odtąd stoi dumnie z tarczą i mieczem strzegąc stolicy.

Syrenka Warszawska
Syrenka Warszawska
Syrenka Warszawska

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Adres

Syrenka Warszawska
Rynek, Warszawa

GPS: 52°14'59N, 21°0'44E

Warszawa noclegi

Warszawa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Warszawa
Pomniki i rzeźby
Ważna
pomniki
52°14'59N, 21°0'44E
10 marzec 2016
03 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

karrrr96
10 kwiecień 2017 20:44

Pomnik kojarzy mi się z dzieciństwem.. heh fajne miejsce:-)

biedronka01
11 kwiecień 2013 20:25

Aż wstyd się przyznać, ale w stolicy jeszcze nie byłam:( mam nadzieję, że będę miała okazję z Syrenką się zaznajomić

Danuta
29 marzec 2013 17:56

Legenda o Syrence niby dobrze znana, ale jak dobrze ją sobie przypomnieć!A na dodatek pooglądać ładne zdjęcia. Pozdrawiam :-)

Anna Piernikarczyk
29 marzec 2013 10:42

Akurat jak bylismy latem w Warszawie, to syrenka nad Wisła stała w innym miejscu, za kratami, jak żartobliwie można powiedzieć :)

Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację