Archikatedra w Warszawie

Archikatedra w Warszawie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2

Archikatedra w Warszawie to wspaniała gotycka budowla stojąca przy urokliwej ulicy Świętojańskiej, prowadzącej z Rynku na Plac Zamkowy.

Początki katedry Św. Jana sięgają XIV wieku, kiedy to powstał skromny kościół farny. Później stopniowo zyskiwał on na znaczeniu stając się kolejno kolegiatą, katedrą, a w końcu archikatedrą. Niestety budowla nie oparła się natarciom hitlerowców i w czasie II wojny światowej została całkowicie zniszczona. Bazylika św. Jana Chrzciciela w Warszawie odbudowana została w latach 1947-54. Obecna fasada skomponowana została w stylu tzw. ceglanego gotyku mazowieckiego.

Warszawa archikatedra
Warszawa archikatedra


Wyposażenie archikatedry

Wnętrze świątyni wyposażano do 1973 roku. Godne uwagi są tutaj: ambona, stalle będące rekonstrukcją zniszczonych barokowych stalli fundacji króla Jana III, ołtarz główny, tron biskupi czy witraże.

W archikatedrze cenna jest też chrzcielnica z czarnego marmuru oraz epitafia i nagrobki z XVI-XVII wieku. Warto zwrócić uwagę na zrekonstruowany nagrobek St. Małachowskiego. Wśród kaplic wyróżnia się współczesne mauzoleum Prymasa Stefana Wyszyńskiego z marmurowym sarkofagiem, witrażem i mozaiką oraz barokowa kaplica Baryczków z cudownym krucyfiksem z XVI wieku.

W podziemiach z XIV-XX wieku, udostępnionych do zwiedzania, znajdują się m.in. krypty prezydenta Gabriela Narutowicza, Ignacego Paderewskiego oraz Henryka Sienkiewicza.

Archikatedra w Warszawie
Archikatedra w Warszawie

Gąsienica na Katedrze

Ciekawostką jest, że w zewnętrzną ścianę katedry, od ul. Dziekania, wmurowano gąsienicę ze zdalnie sterowanego niemieckiego czołgu-miny "Goliat", atakującego Starówkę w czasie Powstania Warszawskiego 1944 roku. Dziś obiekty na Starym Mieście wpisane są na listę Unesco.

Bazylika Archikatedralna Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela
ul. Kanonia 6, Warszawa (wejście od ul. Świętojańskiej)
tel. 22/ 831-02-89
www.katedra.mkw.plNoclegi w Warszawie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.2 głosów: 79)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024