Archikatedra w Warszawie to wspaniała gotycka budowla stojąca przy urokliwej ulicy Świętojańskiej, prowadzącej z Rynku na Plac Zamkowy.Początki katedry Św. Jana sięgają XIV wieku, kiedy to powstał skromny kościół farny. Później stopniowo zyskiwał on na znaczeniu stając się kolejno kolegiatą, katedrą, a w końcu archikatedrą. Niestety budowla nie oparła się natarciom hitlerowców i w czasie II wojny światowej została całkowicie zniszczona. Bazylika św. Jana Chrzciciela w Warszawie odbudowana została w latach 1947-54. Obecna fasada skomponowana została w stylu tzw. ceglanego gotyku mazowieckiego.

Warszawa archikatedra
Warszawa archikatedra

Wyposażenie archikatedry

Wnętrze świątyni wyposażano do 1973 roku. Godne uwagi są tutaj: ambona, stalle będące rekonstrukcją zniszczonych barokowych stalli fundacji króla Jana III, ołtarz główny, tron biskupi czy witraże.

W archikatedrze cenna jest też chrzcielnica z czarnego marmuru oraz epitafia i nagrobki z XVI-XVII wieku. Warto zwrócić uwagę na zrekonstruowany nagrobek St. Małachowskiego. Wśród kaplic wyróżnia się współczesne mauzoleum Prymasa Stefana Wyszyńskiego z marmurowym sarkofagiem, witrażem i mozaiką oraz barokowa kaplica Baryczków z cudownym krucyfiksem z XVI wieku.

W podziemiach z XIV-XX wieku, udostępnionych do zwiedzania, znajdują się m.in. krypty prezydenta Gabriela Narutowicza, Ignacego Paderewskiego oraz Henryka Sienkiewicza.

Archikatedra w Warszawie
Archikatedra w Warszawie


Gąsienica na Katedrze

Ciekawostką jest, że w zewnętrzną ścianę katedry, od ul. Dziekania, wmurowano gąsienicę ze zdalnie sterowanego niemieckiego czołgu-miny "Goliat", atakującego Starówkę w czasie Powstania Warszawskiego 1944 roku. Dziś obiekty na Starym Mieście wpisane są na listę Unesco.

Bazylika Archikatedralna Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela
ul. Kanonia 6, Warszawa (wejście od ul. Świętojańskiej)
tel. 22/ 831-02-89
www.katedra.mkw.plWarszawa noclegi

Warszawa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145587 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021