Turystyczne Mistrzostwa Blogerów
Moi mili! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
16 blogów podróżniczych reprezentuje swoje województwo w Polsce. My pokażemy piękno województwa śląskiego!

Chcesz nam pomóc? Wchodź na naszego bloga i śledź nasze kanały społecznościowe: Facebook, Instagram i Youtube.
Lajkuj, komentuj i udostępniaj!
Zapraszamy Cię na tą piękną przygodę! Z góry dziękujemy!
Archikatedra w Warszawie

Archikatedra w Warszawie

(4.2 głosów: 76)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Archikatedra w Warszawie to wspaniała gotycka budowla stojąca przy urokliwej ulicy Świętojańskiej, prowadzącej z Rynku na Plac Zamkowy.Początki katedry Św. Jana sięgają XIV wieku, kiedy to powstał skromny kościół farny. Później stopniowo zyskiwał on na znaczeniu stając się kolejno kolegiatą, katedrą, a w końcu archikatedrą. Niestety budowla nie oparła się natarciom hitlerowców i w czasie II wojny światowej została całkowicie zniszczona. Bazylika św. Jana Chrzciciela w Warszawie odbudowana została w latach 1947-54. Obecna fasada skomponowana została w stylu tzw. ceglanego gotyku mazowieckiego.

Warszawa archikatedra
Warszawa archikatedra

Wyposażenie archikatedry

Wnętrze świątyni wyposażano do 1973 roku. Godne uwagi są tutaj: ambona, stalle będące rekonstrukcją zniszczonych barokowych stalli fundacji króla Jana III, ołtarz główny, tron biskupi czy witraże.W archikatedrze cenna jest też chrzcielnica z czarnego marmuru oraz epitafia i nagrobki z XVI-XVII wieku. Warto zwrócić uwagę na zrekonstruowany nagrobek St. Małachowskiego. Wśród kaplic wyróżnia się współczesne mauzoleum Prymasa Stefana Wyszyńskiego z marmurowym sarkofagiem, witrażem i mozaiką oraz barokowa kaplica Baryczków z cudownym krucyfiksem z XVI wieku.

W podziemiach z XIV-XX wieku, udostępnionych do zwiedzania, znajdują się m.in. krypty prezydenta Gabriela Narutowicza, Ignacego Paderewskiego oraz Henryka Sienkiewicza.

Archikatedra w Warszawie
Archikatedra w Warszawie

Gąsienica na Katedrze

Ciekawostką jest, że w zewnętrzną ścianę katedry, od ul. Dziekania, wmurowano gąsienicę ze zdalnie sterowanego niemieckiego czołgu-miny "Goliat", atakującego Starówkę w czasie Powstania Warszawskiego 1944 roku. Dziś obiekty na Starym Mieście wpisane są na listę Unesco.Bazylika Archikatedralna Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela
ul. Kanonia 6, Warszawa (wejście od ul. Świętojańskiej)
tel. 22/ 831-02-89
www.katedra.mkw.pl

Archikatedra w Warszawie na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Warszawy wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Warszawa noclegi

Warszawa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Warszawa
Kościoły i obiekty sakralne
Perełka
gotyckie katedry unesco
52°14'55N, 21°0'48E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021