Archikatedra w Warszawie

Archikatedra w Warszawie

(4.2 głosów: 76)

Archikatedra w Warszawie to wspaniała gotycka budowla stojąca przy urokliwej ulicy Świętojańskiej, prowadzącej z Rynku na Plac Zamkowy.Początki katedry Św. Jana sięgają XIV wieku, kiedy to powstał skromny kościół farny. Później stopniowo zyskiwał on na znaczeniu stając się kolejno kolegiatą, katedrą, a w końcu archikatedrą. Niestety budowla nie oparła się natarciom hitlerowców i w czasie II wojny światowej została całkowicie zniszczona. Bazylika św. Jana Chrzciciela w Warszawie odbudowana została w latach 1947-54. Obecna fasada skomponowana została w stylu tzw. ceglanego gotyku mazowieckiego.

Archikatedra w Warszawie
Archikatedra w Warszawie

Wyposażenie archikatedry

Wnętrze świątyni wyposażano do 1973 roku. Godne uwagi są tutaj: ambona, stalle będące rekonstrukcją zniszczonych barokowych stalli fundacji króla Jana III, ołtarz główny, tron biskupi czy witraże.W archikatedrze cenna jest też chrzcielnica z czarnego marmuru oraz epitafia i nagrobki z XVI-XVII wieku. Warto zwrócić uwagę na zrekonstruowany nagrobek St. Małachowskiego. Wśród kaplic wyróżnia się współczesne mauzoleum Prymasa Stefana Wyszyńskiego z marmurowym sarkofagiem, witrażem i mozaiką oraz barokowa kaplica Baryczków z cudownym krucyfiksem z XVI wieku.

W podziemiach z XIV-XX wieku, udostępnionych do zwiedzania, znajdują się m.in. krypty prezydenta Gabriela Narutowicza, Ignacego Paderewskiego oraz Henryka Sienkiewicza.

Gąsienica na Katedrze

Ciekawostką jest, że w zewnętrzną ścianę katedry, od ul. Dziekania, wmurowano gąsienicę ze zdalnie sterowanego niemieckiego czołgu-miny "Goliat", atakującego Starówkę w czasie Powstania Warszawskiego 1944 roku. Dziś obiekty na Starym Mieście wpisane są na listę Unesco.Bazylika Archikatedralna Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela
ul. Kanonia 6, Warszawa (wejście od ul. Świętojańskiej)
tel. 22/ 831-02-89
www.katedra.mkw.pl

Warszawa noclegi

Warszawa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Warszawa
Kościoły i obiekty sakralne
Perełka
gotyckie katedry unesco
52°14'55N, 21°0'48E
10 marzec 2016
31 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację