Archikatedra w Warszawie

Zdjęcia (3)

Archikatedra w Warszawie to wspaniała gotycka budowla stojąca przy urokliwej ulicy Świętojańskiej, prowadzącej z Rynku na Plac Zamkowy.Początki katedry Św. Jana sięgają XIV wieku, kiedy to powstał skromny kościół farny. Później stopniowo zyskiwał on na znaczeniu stając się kolejno kolegiatą, katedrą, a w końcu archikatedrą. Niestety budowla nie oparła się natarciom hitlerowców i w czasie II wojny światowej została całkowicie zniszczona. Bazylika św. Jana Chrzciciela w Warszawie odbudowana została w latach 1947-54. Obecna fasada skomponowana została w stylu tzw. ceglanego gotyku mazowieckiego.

Wyposażenie archikatedry

Wnętrze świątyni wyposażano do 1973 roku. Godne uwagi są tutaj: ambona, stalle będące rekonstrukcją zniszczonych barokowych stalli fundacji króla Jana III, ołtarz główny, tron biskupi czy witraże.W archikatedrze cenna jest też chrzcielnica z czarnego marmuru oraz epitafia i nagrobki z XVI-XVII wieku. Warto zwrócić uwagę na zrekonstruowany nagrobek St. Małachowskiego. Wśród kaplic wyróżnia się współczesne mauzoleum Prymasa Stefana Wyszyńskiego z marmurowym sarkofagiem, witrażem i mozaiką oraz barokowa kaplica Baryczków z cudownym krucyfiksem z XVI wieku.

W podziemiach z XIV-XX wieku, udostępnionych do zwiedzania, znajdują się m.in. krypty prezydenta Gabriela Narutowicza, Ignacego Paderewskiego oraz Henryka Sienkiewicza.

Gąsienica na Katedrze

Ciekawostką jest, że w zewnętrzną ścianę katedry, od ul. Dziekania, wmurowano gąsienicę ze zdalnie sterowanego niemieckiego czołgu-miny "Goliat", atakującego Starówkę w czasie Powstania Warszawskiego 1944 roku. Dziś obiekty na Starym Mieście wpisane są na listę Unesco.

Bazylika Archikatedralna Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela
ul. Kanonia 6, Warszawa (wejście od ul. Świętojańskiej)
tel. 22/ 831-02-89
www.katedra.mkw.pl

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: