Twierdza Modlin

Twierdza Modlin

(4.4 głosów: 70)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Twierdza Modlin to olbrzymi kompleks obronny z XIX wieku, wybudowany przez Napoleona nieco na północny zachód od Warszawy. Przez lata właścicielem twierdzy była Agencja Mienia Wojskowego, która w okrojonej formie udostepniała obiekt turystom. Od lat jednak próbowała sprzedać kompleks obronny, gdyż nie bya w stanie go utrzymać.I tak w 2012 roku sprzedano spichlerz, a w sierpniu 2013 roku prywatnej firmie sprzedano jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków Twierdzy Modlin, tzw. koszarowiec (cytadela). Ma tu ponoć powstać smart city - nowoczesne "miasteczko Modlin" z mieszkaniami, biurowcami oraz strefa rozrywki, rekreacji i edukacji.

Twierdza Modlin
Twierdza Modlin

Historia Twierdzy Modlin

Specyficzne położenie Modlina u zbiegu rzek Wisły, Narwi oraz Wkry dawało temu miejscu wyjątkowe walory obronne. Docenił je już król szwedzki Karol Gustaw zakładając tu obóz warowny, tzw. "Bugskansen", który przetrwał aż do 1660 roku.Na początku XIX wieku Napoleon chcąc rozszerzyć swe wpływy we wschodniej Europie, utworzył Księstwo Warszawskie, a w nim zaczął budować szereg twierdz. W 1806 roku podjął decyzję o budowie Twierdzy Modlin.

Modlin
Modlin Twierdza
Modlin

Powstała wówczas na prawym brzegu Wisły ziemno-drewniana twierdza otwarta od strony rzeki, z pięcioma bastionami. Powstały też szańce w Kazuniu, na lewym brzegu Wisły oraz zespół warowny przy Nowym Dworze Mazowieckim.Po klęsce Napoleona w 1812 roku twierdza Modlin stała się główna bazą wojsk powstańczych, jednak skapitulowały one pod naporem wojsk rosyjskich w 1831 roku. Wtedy twierdzę przemianowano na Nowogieorgiewsk i powstały kolejne zabudowania, m.in. obwód zewnętrzny twierdzy. Na przełomie XIX i XX wieku dobudowano łańcuch fortów otaczających twierdzę.

Modlin
Modlin

Po I wojnie światowej twierdzę na kilka lat przejęły wojska niemieckie, ale w grudniu 1918 roku władzę w twierdzy przejęło Wojsko Polskie. We wrześniu 1939 roku, po rozpoczęciu wojny przez Niemców, przez całe 18 dni polscy żołnierze walczyli w osamotnieniu, dając przykład wielkiego męstwa. Skapitulowali dlatego, że brakło amunicji, leków i żywności. Ponad 2 tys. polskich żołnierzy wówczas straciło tu życie. Po zakończeniu II wojny światowej ponownie polskie władze wojskowe przejęły twierdzę.

Twierdza Modlin
Centrum Informacji Turystycznej
ul. Baśki Murmańskiej 164, Nowy Dwór Mazowiecki
www.nowydwormaz.pl (Strefa Turysty) 

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Warszawa noclegi

Warszawa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
52°26'6N, 20°40'32E
10 grudzień 2015
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Malwusiaczek
06 czerwiec 2021 18:53
Bliskie okolice, przyjemne spacery
Lutodar
11 sierpień 2016 22:18

Twierdza Modlin obiekt bardzo dobrze mi znany. W tym roku odwiedziłem go po dość długiej nieobecności. W latach 80 XX wieku spędziłem tam dwa lata jako żołnierz LWP. Znam tam każy kąt. Przez dwa lata Twierdzę można było poznać bardzo dodrze.

Ostatnio edytowany: 2016-07-30 00:09

Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację