Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Twierdza Modlin

Twierdza Modlin
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Twierdza Modlin to olbrzymi kompleks obronny z XIX wieku, wybudowany przez Napoleona nieco na północny zachód od Warszawy. Przez lata właścicielem twierdzy była Agencja Mienia Wojskowego, która w okrojonej formie udostepniała obiekt turystom. Od lat jednak próbowała sprzedać kompleks obronny, gdyż nie bya w stanie go utrzymać.

I tak w 2012 roku sprzedano spichlerz, a w sierpniu 2013 roku prywatnej firmie sprzedano jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków Twierdzy Modlin, tzw. koszarowiec (cytadela). Ma tu ponoć powstać smart city - nowoczesne "miasteczko Modlin" z mieszkaniami, biurowcami oraz strefa rozrywki, rekreacji i edukacji.

Twierdza Modlin
Twierdza Modlin

Historia Twierdzy Modlin

Specyficzne położenie Modlina u zbiegu rzek Wisły, Narwi oraz Wkry dawało temu miejscu wyjątkowe walory obronne. Docenił je już król szwedzki Karol Gustaw zakładając tu obóz warowny, tzw. "Bugskansen", który przetrwał aż do 1660 roku.

Na początku XIX wieku Napoleon chcąc rozszerzyć swe wpływy we wschodniej Europie, utworzył Księstwo Warszawskie, a w nim zaczął budować szereg twierdz. W 1806 roku podjął decyzję o budowie Twierdzy Modlin.

Twierdza Modlin
Twierdza Modlin

Powstała wówczas na prawym brzegu Wisły ziemno-drewniana twierdza otwarta od strony rzeki, z pięcioma bastionami. Powstały też szańce w Kazuniu, na lewym brzegu Wisły oraz zespół warowny przy Nowym Dworze Mazowieckim.

Po klęsce Napoleona w 1812 roku twierdza Modlin stała się główna bazą wojsk powstańczych, jednak skapitulowały one pod naporem wojsk rosyjskich w 1831 roku. Wtedy twierdzę przemianowano na Nowogieorgiewsk i powstały kolejne zabudowania, m.in. obwód zewnętrzny twierdzy. Na przełomie XIX i XX wieku dobudowano łańcuch fortów otaczających twierdzę.

Modlin
Modlin Twierdza
Modlin

Po I wojnie światowej twierdzę na kilka lat przejęły wojska niemieckie, ale w grudniu 1918 roku władzę w twierdzy przejęło Wojsko Polskie. We wrześniu 1939 roku, po rozpoczęciu wojny przez Niemców, przez całe 18 dni polscy żołnierze walczyli w osamotnieniu, dając przykład wielkiego męstwa. Skapitulowali dlatego, że brakło amunicji, leków i żywności. Ponad 2 tys. polskich żołnierzy wówczas straciło tu życie. Po zakończeniu II wojny światowej ponownie polskie władze wojskowe przejęły twierdzę.

Twierdza Modlin
Centrum Informacji Turystycznej
ul. Baśki Murmańskiej 164, Nowy Dwór Mazowiecki
www.nowydwormaz.pl (Strefa Turysty) 

Modlin
Modlin

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Noclegi w Warszawie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(4.4 głosów: 75)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 75)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Edyta Kołodziejska
Edyta Kołodziejska
Modlin Twierdza znajduje się około 50 km na północ od Warszawy i jest jednym z najbardziej interesujących miejsc w Polsce. Twierdza Modlin to historyczna forteca, zbudowana w latach 1806-1812 przez Napoleona Bonaparte. Była jedną z ważniejszych zabytków militarnych w Polsce. Twierdza jest położona na skarpie nad Wisłą i zajmuje powierzchnię blisko 170 hektarów. Została wybudowana w latach 1806-1812 przez Austriaków, aby bronić Warszawy przed Rosjanami. Dla turystów, zwiedzających Modlin Twierdzę, czeka wiele atrakcji. Najważniejszymi zabytkami w obrębie twierdzy są: kompleks koszarowy, forteca, magazyn amunicyjny, wieża ciśnień oraz podziemne korytarze. Warto zwrócić uwagę na architekturę budynków, a także na system obrony twierdzy takich jak bastiony, rowy, fosa i baszty. Największą atrakcją jest jednak podziemny kompleks fortyfikacyjny, który zajmuje łącznie ponad 100 kilometrów korytarzy. W podziemiach znajdują się magazyny amunicyjne, baraki, koszary, piekarnie, kaplice, ambulatoria, cmentarze oraz wiele innych pomieszczeń. W trakcie zwiedzania turystom towarzyszy przewodnik, który opowiada o historii twierdzy i jej roli w obronie Polski. W Modlinie działa również muzeum wojskowe, w którym można zobaczyć eksponaty związane z historią twierdzy oraz militariami. Co ciekawe, twierdza jest też miejscem organizacji festiwali i imprez kulturalnych. W ciągu roku odbywają się tam m.in. koncerty, spektakle teatralne oraz imprezy historyczne. Podsumowując, Modlin Twierdza to z pewnością jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych w Polsce, atrakcyjna zarówno dla miłośników historii, jak i fanów militariów. Oferuje wiele możliwości do nauki i zwiedzania, a jej unikalny klimat przykuwa uwagę każdego turysty.
Avatar użytkownika Malwusiaczek
Malwusiaczek
Bliskie okolice, przyjemne spacery
Avatar użytkownika Lutodar
Lutodar

Twierdza Modlin obiekt bardzo dobrze mi znany. W tym roku odwiedziłem go po dość długiej nieobecności. W latach 80 XX wieku spędziłem tam dwa lata jako żołnierz LWP. Znam tam każy kąt. Przez dwa lata Twierdzę można było poznać bardzo dodrze.

Ostatnio edytowany: 2016-07-30 00:09

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024