Kościół Najświętszej Marii Panny w Czerwińsku nad Wisłą to niezwykle cenny zabytek architektury romańskiej, który stoi w tym miejscu wraz z klasztorem od początku XII wieku. Przebiega
Klasztorny kościół wzniesiono jako dwuwieżową budowlę z kamienia, zaprojektowaną jak największe ówczesne kościoły w Europie Środkowej. Konsekrowano go w 1161 roku.
W Polsce podobne wieże ma tylko kilka świątyń: kościół św. Andrzeja w Krakowie, kolegiaty w Opatowie i w Tumie oraz dwa kościoły śląskie – w Lwówku i w Wierzbnej.
Ogromny portal romański pochodzi z połowy XII wieku i do dzisiaj zachował oryginalne elementy. Oczywiście burzliwe losy okolicy sprawiły, że oglądana dziś świątynia różni się od tej powstałej z XII wieku, ale mury nie zostały nigdy doszczętnie zniszczone i wiele oryginalnych fragmentów zachowało się nietkniętych do dziś, zarówno na zewnątrz, jak i w środku kościoła.
We wnętrzu zachowały się cenne romańskie freski z XIII wieku- największy zespół malowideł romańskich w Polsce, znajdujący się na końcu południowej nawy. Obok fresków romańskich zobaczyć też można gotyckie z XV wieku.
W XV wieku znaczenie klasztoru w Czerwińsku nad Wisłą osiągnęło apogeum. Król Władysław Jagiełło, który w lipcu 1410 roku przeprawił się tu przez Wisłę, modlił się w Czerwińsku o powodzenie w bitwie. W kolejnych latach opactwo również było świadkiem wielu ważnych wydarzeń politycznych, to tutaj np. ustanowiono Przywilej Czerwiński.
Kościół Najświętszej Marii Panny w Czerwińsku nad Wisłą to jeden z ważnych elementów Szlaku Romańskiego.
Kościół NMP - klasztor
ul. Klasztorna, Czerwińsk
Czerwińsk nad Wisłą noclegi
Czerwińsk nad Wisłą to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!