Turystyczne Mistrzostwa Blogerów
Moi mili! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
16 blogów podróżniczych reprezentuje swoje województwo w Polsce. My pokażemy piękno województwa śląskiego!

Chcesz nam pomóc? Wchodź na naszego bloga i śledź nasze kanały społecznościowe: Facebook, Instagram i Youtube.
Lajkuj, komentuj i udostępniaj!
Zapraszamy Cię na tą piękną przygodę! Z góry dziękujemy!
Tum

Tum

(4.5 głosów: 34)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Tum to bardzo ciekawa wioska w województwie łódzkim, leżąca około 2,5 km na wschód od centrum Łęczycy, na prawym brzegu Bzury. Dziś nikt by o tym miejscu nie usłyszał, gdyby nie wspaniała kolegiata łęczycka, od której to nazwy zasłynęła owa wioska, bowiem dawniej znaczące kościoły czyli kolegiaty czy katedry nosiły nazwę tum.Zabytki w Tumie

- Kolegiata w Tumie - słynna romańska archikolegiata łęczycka pw. NMP i Św. Aleksego powstała w XII wieku, wspaniale zachowana do dziś, kryje cenny romański portal i romańskie freski, kolegiata w Tumie zbudowana z granitu, piaskowca i kamienia polnego, to jeden z najlepszych przykładów romańskiej architektury w Polsce, leżący na Szlaku Romańskim!

Zagroda Łęczycka
Zagroda Łęczycka

- Kościół Św. Mikołaja w Tumie - przy kolegiacie stoi drewniany kościółek filialny z 1761 roku- Łęczycka Zagroda Chłopska - niedawno w Tumie, a tak dokładniej w pobliskim Kwiatkowie, powstał skansen ze zrekonstruowaną zagrodą chłopską i planami rekonstrukcji wczesnośredniowiecznego grodu, jaki tutaj stał około X wieku

Kościół Św. Mikołaja
Kościół Św. Mikołaja

Tum - historia

Pomiędzy X a XIII wiekiem w okolicach dzisiejszego Tumu istniał gród, ufundowany najpewniej przez Kazimierza Odnowiciela. Około X-XI wieku powstało tu opactwo benedyktynów, ale w XII wieku zostało ono przeniesione do Mogilna w związku z planem budowy tu nowego założenia kościelnego.To stąd wzięła się dzisiejsza nazwa wsi, a także cała jej historia, która od połowy wieku XII wiąże się ściśle z tumem czyli kolegiatą. Właśnie w 1141 roku arcybiskup gnieźnieński Jakub ze Żnina rozpoczął tu budowę zachowanej do dziś kolegiaty łęczyckiej. W średniowiecznym Tumie, czyli Łęczycy, powstała jedna z pierwszych szkół kolegiackich w Polsce. W ciągu wieków kolegiata parę razy była niszczona, ostatnim razem podczas Ii wojny światowej, ale za każdym razem ją odbudowywano. Dziś to cenna perła romańska i ważny ślad rodzenia się polskości!

Łęczycka Zagroda Chłopska
Tum
Kolegiata w Tumie

Mapa Tumu z zaznaczonymi atrakcjami

Poniżej znajdziesz mapę z zaznaczonymi atrakcjami, które możesz zobaczyć i zwiedzić w Tumie. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Tum noclegi

Tum to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Tumie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Kolegiata w Tumie
Kolegiata w Tumie
Kolegiata w Tumie
Kolegiata w Tumie
Tum
Tum- skansen, Krzysztof Dorota
Tum- skansen, Krzysztof Dorota
Tum- skansen, Krzysztof Dorota
Tum- skansen, Krzysztof Dorota
Tum- skansen, Krzysztof Dorota
52°3'23N, 19°13'57E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

JarekM
Jest klimat. Jedno z miejsc, które trzeba zobaczyć.
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021