52°3'23" N, 19°13'57" E
Łódzkie
2016-12-14
2020-07-30 13:44

Opis Tumu

Tum to bardzo ciekawa wioska w województwie łódzkim, leżąca około 2,5 km na wschód od centrum Łęczycy, na prawym brzegu Bzury. Dziś nikt by o tym miejscu nie usłyszał, gdyby nie wspaniała kolegiata łęczycka, od której to nazwy zasłynęła owa wioska, bowiem dawniej znaczące kościoły czyli kolegiaty czy katedry nosiły nazwę tum.Zabytki w Tumie

- Kolegiata w Tumie - słynna romańska archikolegiata łęczycka pw. NMP i Św. Aleksego powstała w XII wieku, wspaniale zachowana do dziś, kryje cenny romański portal i romańskie freski, kolegiata w Tumie zbudowana z granitu, piaskowca i kamienia polnego, to jeden z najlepszych przykładów romańskiej architektury w Polsce, leżący na Szlaku Romańskim!

Zagroda Łęczycka
Zagroda Łęczycka

- Kościół Św. Mikołaja w Tumie - przy kolegiacie stoi drewniany kościółek filialny z 1761 roku

- Łęczycka Zagroda Chłopska - niedawno w Tumie, a tak dokładniej w pobliskim Kwiatkowie, powstał skansen ze zrekonstruowaną zagrodą chłopską i planami rekonstrukcji wczesnośredniowiecznego grodu, jaki tutaj stał około X wieku

Kościół Św. Mikołaja
Łęczycka Zagroda Chłopska
Tum


Tum - historia

Pomiędzy X a XIII wiekiem w okolicach dzisiejszego Tumu istniał gród, ufundowany najpewniej przez Kazimierza Odnowiciela. Około X-XI wieku powstało tu opactwo benedyktynów, ale w XII wieku zostało ono przeniesione do Mogilna w związku z planem budowy tu nowego założenia kościelnego.

To stąd wzięła się dzisiejsza nazwa wsi, a także cała jej historia, która od połowy wieku XII wiąże się ściśle z tumem czyli kolegiatą. Właśnie w 1141 roku arcybiskup gnieźnieński Jakub ze Żnina rozpoczął tu budowę zachowanej do dziś kolegiaty łęczyckiej. W średniowiecznym Tumie, czyli Łęczycy, powstała jedna z pierwszych szkół kolegiackich w Polsce. W ciągu wieków kolegiata parę razy była niszczona, ostatnim razem podczas Ii wojny światowej, ale za każdym razem ją odbudowywano. Dziś to cenna perła romańska i ważny ślad rodzenia się polskości!

Kolegiata w Tumie
Kolegiata w Tumie


Kolegiata w Tumie Kolegiata w Tumie Kolegiata w Tumie Kolegiata w Tumie Tum Tum- skansen Tum- skansen Tum- skansen Tum- skansen Tum- skansen

Tum noclegi

Tum to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Tumie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145587 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Tum na blogu

Zdjęcie Tum - perełka romańska!
Tum - perełka romańska!
Tum leżący koło Łęczycy w Łódzkiem to prawdziwa perła na mapie Polski, zachowała się tutaj wspaniała romańska kolegiata z XII wieku. Powstała jako kolegiata łęczycka, ale jako, że dawniej kolegiaty nazywano tumami, to od tego słowa wzięła się dzisiejsza nazwa wioski, gdzie stoi archikolegiata. To ogromna romańska budowla kryjąca też elementy romańskiego wystroju. W pobliżu powstał&…
Wokół turystyki · 2014-12-08 10:14:10

Wasze opinie

JarekM Nowicjusz 4 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-05-23 na
Jest klimat. Jedno z miejsc, które trzeba zobaczyć.
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021