Tum. Atrakcje, które warto zwiedzić

Tum
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Tum to bardzo ciekawa wioska w województwie łódzkim, leżąca około 2,5 km na wschód od centrum Łęczycy, na prawym brzegu Bzury. Dziś nikt by o tym miejscu nie usłyszał, gdyby nie wspaniała kolegiata łęczycka, od której to nazwy zasłynęła owa wioska, bowiem dawniej znaczące kościoły czyli kolegiaty czy katedry nosiły nazwę tum.

Zabytki w Tumie

- Kolegiata w Tumie - słynna romańska archikolegiata łęczycka pw. NMP i Św. Aleksego powstała w XII wieku, wspaniale zachowana do dziś, kryje cenny romański portal i romańskie freski, kolegiata w Tumie zbudowana z granitu, piaskowca i kamienia polnego, to jeden z najlepszych przykładów romańskiej architektury w Polsce, leżący na Szlaku Romańskim!

Zagroda Łęczycka
Zagroda Łęczycka


- Kościół Św. Mikołaja w Tumie - przy kolegiacie stoi drewniany kościółek filialny z 1761 roku

- Łęczycka Zagroda Chłopska - niedawno w Tumie, a tak dokładniej w pobliskim Kwiatkowie, powstał skansen ze zrekonstruowaną zagrodą chłopską i planami rekonstrukcji wczesnośredniowiecznego grodu, jaki tutaj stał około X wieku

Kościół Św. Mikołaja
Kościół Św. Mikołaja

Tum - historia

Pomiędzy X a XIII wiekiem w okolicach dzisiejszego Tumu istniał gród, ufundowany najpewniej przez Kazimierza Odnowiciela. Około X-XI wieku powstało tu opactwo benedyktynów, ale w XII wieku zostało ono przeniesione do Mogilna w związku z planem budowy tu nowego założenia kościelnego.

To stąd wzięła się dzisiejsza nazwa wsi, a także cała jej historia, która od połowy wieku XII wiąże się ściśle z tumem czyli kolegiatą. Właśnie w 1141 roku arcybiskup gnieźnieński Jakub ze Żnina rozpoczął tu budowę zachowanej do dziś kolegiaty łęczyckiej. W średniowiecznym Tumie, czyli Łęczycy, powstała jedna z pierwszych szkół kolegiackich w Polsce. W ciągu wieków kolegiata parę razy była niszczona, ostatnim razem podczas Ii wojny światowej, ale za każdym razem ją odbudowywano. Dziś to cenna perła romańska i ważny ślad rodzenia się polskości!

Łęczycka Zagroda Chłopska
Tum
Kolegiata w Tumie


Noclegi w Tumie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Kolegiata w Tumie
Kolegiata w Tumie
Kolegiata w Tumie
Kolegiata w Tumie
Tum
Tum- skansen
Tum- skansen
Tum- skansen
Tum- skansen
Tum- skansen
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 37)
Twoja ocena
andrzej
piękne miejsce warte zwiedzenia JAk tylko bede w okolicy znowu odwiedze
JarekM
Jest klimat. Jedno z miejsc, które trzeba zobaczyć.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024