Tum

Tum

(4.5 głosów: 34)

Tum to bardzo ciekawa wioska w województwie łódzkim, leżąca około 2,5 km na wschód od centrum Łęczycy, na prawym brzegu Bzury. Dziś nikt by o tym miejscu nie usłyszał, gdyby nie wspaniała kolegiata łęczycka, od której to nazwy zasłynęła owa wioska, bowiem dawniej znaczące kościoły czyli kolegiaty czy katedry nosiły nazwę tum.Zabytki w Tumie

- Kolegiata w Tumie - słynna romańska archikolegiata łęczycka pw. NMP i Św. Aleksego powstała w XII wieku, wspaniale zachowana do dziś, kryje cenny romański portal i romańskie freski, kolegiata w Tumie zbudowana z granitu, piaskowca i kamienia polnego, to jeden z najlepszych przykładów romańskiej architektury w Polsce, leżący na Szlaku Romańskim!

Kościół Św. Mikołaja
Kościół Św. Mikołaja

- Kościół Św. Mikołaja w Tumie - przy kolegiacie stoi drewniany kościółek filialny z 1761 roku- Łęczycka Zagroda Chłopska - niedawno w Tumie, a tak dokładniej w pobliskim Kwiatkowie, powstał skansen ze zrekonstruowaną zagrodą chłopską i planami rekonstrukcji wczesnośredniowiecznego grodu, jaki tutaj stał około X wieku

Łęczycka Zagroda Chłopska
Tum
Kolegiata w Tumie

Tum - historia

Pomiędzy X a XIII wiekiem w okolicach dzisiejszego Tumu istniał gród, ufundowany najpewniej przez Kazimierza Odnowiciela. Około X-XI wieku powstało tu opactwo benedyktynów, ale w XII wieku zostało ono przeniesione do Mogilna w związku z planem budowy tu nowego założenia kościelnego.To stąd wzięła się dzisiejsza nazwa wsi, a także cała jej historia, która od połowy wieku XII wiąże się ściśle z tumem czyli kolegiatą. Właśnie w 1141 roku arcybiskup gnieźnieński Jakub ze Żnina rozpoczął tu budowę zachowanej do dziś kolegiaty łęczyckiej. W średniowiecznym Tumie, czyli Łęczycy, powstała jedna z pierwszych szkół kolegiackich w Polsce. W ciągu wieków kolegiata parę razy była niszczona, ostatnim razem podczas Ii wojny światowej, ale za każdym razem ją odbudowywano. Dziś to cenna perła romańska i ważny ślad rodzenia się polskości!

Kolegiata w Tumie
Kolegiata w Tumie
Kolegiata w Tumie
Kolegiata w Tumie
Kolegiata w Tumie
Tum
Tum- skansen, Krzysztof Dorota
Tum- skansen, Krzysztof Dorota
Tum- skansen, Krzysztof Dorota
Tum- skansen, Krzysztof Dorota
Tum- skansen, Krzysztof Dorota

Tum noclegi

Tum to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Tumie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
52°3'23N, 19°13'57E
14 grudzień 2016
30 lipiec 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

JarekM
23 maj 2020 21:32
Jest klimat. Jedno z miejsc, które trzeba zobaczyć.
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację