Tum to bardzo ciekawa wioska w województwie łódzkim, leżąca około 2,5 km na wschód od centrum Łęczycy, na prawym brzegu Bzury. Dziś nikt by o tym miejscu nie usłyszał, gdyby nie wspaniała kolegiata łęczycka, od której to nazwy zasłynęła owa wioska, bowiem dawniej znaczące kościoły czyli kolegiaty czy katedry nosiły nazwę tum.
Zabytki w Tumie
- Kolegiata w Tumie - słynna romańska archikolegiata łęczycka pw. NMP i Św. Aleksego powstała w XII wieku, wspaniale zachowana do dziś, kryje cenny romański portal i romańskie freski, kolegiata w Tumie zbudowana z granitu, piaskowca i kamienia polnego, to jeden z najlepszych przykładów romańskiej architektury w Polsce, leżący na Szlaku Romańskim!

- Kościół Św. Mikołaja w Tumie - przy kolegiacie stoi drewniany kościółek filialny z 1761 roku
- Łęczycka Zagroda Chłopska - niedawno w Tumie, a tak dokładniej w pobliskim Kwiatkowie, powstał skansen ze zrekonstruowaną zagrodą chłopską i planami rekonstrukcji wczesnośredniowiecznego grodu, jaki tutaj stał około X wieku

Tum - historia
Pomiędzy X a XIII wiekiem w okolicach dzisiejszego Tumu istniał gród, ufundowany najpewniej przez Kazimierza Odnowiciela. Około X-XI wieku powstało tu opactwo benedyktynów, ale w XII wieku zostało ono przeniesione do Mogilna w związku z planem budowy tu nowego założenia kościelnego.
To stąd wzięła się dzisiejsza nazwa wsi, a także cała jej historia, która od połowy wieku XII wiąże się ściśle z tumem czyli kolegiatą. Właśnie w 1141 roku arcybiskup gnieźnieński Jakub ze Żnina rozpoczął tu budowę zachowanej do dziś kolegiaty łęczyckiej. W średniowiecznym Tumie, czyli Łęczycy, powstała jedna z pierwszych szkół kolegiackich w Polsce. W ciągu wieków kolegiata parę razy była niszczona, ostatnim razem podczas Ii wojny światowej, ale za każdym razem ją odbudowywano. Dziś to cenna perła romańska i ważny ślad rodzenia się polskości!



Noclegi w Tumie
Tum - mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Tumu
Turyści najczęściej odwiedzają: Kolegiata w Tumie, a potem Szlak Romański i .









