Łęczyca. Atrakcje, które warto zwiedzić

Łęczyca
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Piękna Łęczyca nazywana Królewskim Miastem to magiczne miejsce w sercu Polski. Leży w województwie łódzkim, nad rzeką Bzurą, przy trasie nr 1, około 40 km na północ od stolicy regionu - Łodzi. Koniecznie zajrzyj do Łęczycy będąc w tych stronach, choć polecam obrać Łęczycę nawet za cel swojej podróży, bo można spędzić tu cały dzień poznając niewątpliwe uroki i historię tego miejsca. Osadnictwo w okolicach dzisiejszej Łęczycy istniało od pradawnych czasów ze względu na dogodne warunki i przebiegające tędy znaczące szlaki komunikacyjne. Lokacja Łęczycy nastąpiła jeszcze przed 1267 rokiem, a w latach 70. XIII wieku ufundowano tutaj klasztor dominikanów.

Top atrakcje w Łęczycy

Piękny zamek z długą historią, owiany dodatkowo legendą, unikatowa, romańska archikolegiata w Tumie, która tak naprawdę powstała jako łęczycka kolegiata czy nie tak dawno otwarty skansen pod Tumem, to najciekawsze atrakcje Łęczycy!

1. Zamek w Łęczycy

W połowie XIV wieku król Polski Kazimierz Wielki zbudował w Łęczycy gotycki zamek. Ta okazała warownia dziś stanowi siedzibę Muzeum w Łęczycy, warto go odwiedzić, ceny biletów nie są drogie. W pobliżu powstały mury miejskie okalające gród, a w centralnej części średniowiecznego ośrodka powstał Rynek, gdzie od XVIII wieku do dzisiaj stoi efektowny piętrowy Ratusz, którego piwnice udostępnione są dla turystów.

Łęczyca
Łęczyca

2. Kolegiata w Tumie

Nieco na wschód od centrum Łęczycy, w dzisiejszym Tumie, stoi wspaniała kolegiata łęczycka - słynna Archikolegiata w Tumie. Powstała w XII wieku i stanowi cudny przykład romańskiej architektury! Ta wielka i surowa zarazem świątynia jest udostępniona do zwiedzania. Jeśli krata jest zamknięta, należy zadzwonić pod wskazany przy wejściu numer telefonu (790-760-107).

Łęczycka Kolegiata w Tumie
Łęczycka Kolegiata w Tumie

3. Łęczycka Zagroda Chłopska

Co ciekawe, w Łęczycy i jej okolicach nadal żywa jest kultura ludowa, przejawiająca się w pielęgnowanych do dzisiaj niektórych obrzędach i obyczajach oraz w twórczości miejscowych artystów. Jedną z ważniejszych dziedzin tej sztuki ludowej było od wieków tkactwo o charakterystycznych barwach i wzorach. Do dzisiaj można tu podziwiać tradycyjne stroje ludowe noszone dawniej na co dzień i od święta na Ziemi Łęczyckiej. Tej atmosfery zaznasz w skansenie Łęczycka Zagroda Chłopska, który powstał w Kwiatkowie pod Tumem.

Łęczycka Zagroda Chłopska
Łęczycka Zagroda Chłopska

4. Fara Św. Andrzeja w Łęczycy

W mieście warto zwiedzić zabytkowe budowle sakralne. Jedną z nich jest piękny i stary kościół Św. Andrzeja. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z XIV wieku, choć najpewniej pierwszy kościół stal tutaj już w XI stuleciu. Obecna świątynia jest XV-wieczna i choć była później rozbudowywana, zachowała gotycką bryłę. Fara w Łęczycy stoi przy ulicy Kościelnej 4.

Łęczyca
Łęczyca

5. Klasztor Bernardynów w Łęczycy

Klasztor Bernardynów z kościołem Niepokalanego Poczęcia NMP stoi przy ul. Poznańskiej 18 a w Łęczycy. Kiedy klasztor powstawał, w latach 30. XVII wieku, był to już fragment miasta poza murami obronnymi, dlatego w połowie jeszcze tego samego stulecia podczas potopu szwedzkiego budowle mocno ucierpiały i zostały później odbudowane w stylu barokowym

Kościół Bernardynów w Łęczycy
Kościół Bernardynów w Łęczycy

Diabeł Boruta w Łęczycy

Pisząc o Łęczycy nie sposób nie wspomnieć słynnego w całej Polsce biesa Boruty, który od pradawnych czasów, jeszcze przedchrześcijańskich, ulubił sobie te mroczne i mgliste tereny na bagnach i podmokłych łąkach. Kiedy tylko pojawiła się możliwość osiadł na zamku łęczyckim, a nawet próbował obalić wieże łęczyckiej kolegiaty w Tumie! Wiele ma twarzy ten przebiegły czart - szlachcica w kontuszu, czarnego demona z rogami i widłami czy sowy. Zobaczysz je niemal wszystkie na wystawie stałej w muzeum zamkowym. Prezentuje ona 170 czarcich rzeźb!

Noclegi w Łęczycy

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Łęczyca
Rynek w Łęczycy
Łęczycka Zagroda Chłopska
Łęczycka Zagroda Chłopska
Zamek w Łęczycy
Łęczycka Zagroda Chłopska
Łęczyca
Rynek w Łęczycy
Łęczyca
Klasztor o.o. Bernardynów.
Kolegiata łęczycka
Łeczyca
(4.4 głosów: 88)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 88)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024