Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
52°3'35" N, 19°11'53" E
Łódzkie
2016-12-08
2020-10-15 14:57

Opis Łęczycy

Piękna Łęczyca nazywana Królewskim Miastem to magiczne miejsce w sercu Polski. Leży w województwie łódzkim, nad rzeką Bzurą, przy trasie nr 1, około 40 km na północ od stolicy regionu - Łodzi. Koniecznie zajrzyj do Łęczycy będąc w tych stronach, choć polecam obrać Łęczycę nawet za cel swojej podróży. Piękny zamek z długą historią, owiany dodatkowo legendą, unikatowa, romańska archikolegiata w Tumie, która tak naprawdę powstała jako łęczycka kolegiata czy nie tak dawno otwarty skansen pod Tumem, to najciekawsze atrakcje tego miasta!Diabeł Boruta w Łęczycy

Pisząc o Łęczycy nie sposób nie wspomnieć słynnego w całej Polsce biesa Boruty, który od pradawnych czasów, jeszcze przedchrześcijańskich, ulubił sobie te mroczne i mgliste tereny na bagnach i podmokłych łąkach. Kiedy tylko pojawiła się możliwość osiadł na zamku łęczyckim, a nawet próbował obalić wieże łęczyckiej kolegiaty w Tumie! Wiele ma twarzy ten przebiegły czart - szlachcica w kontuszu, czarnego demona z rogami i widłami czy sowy. Zobaczysz je niemal wszystkie na wystawie stałej w muzeum zamkowym. Prezentuje ona 170 czarcich rzeźb!

Łęczyca
Łęczyca

Zabytki w Łęczycy

W połowie XIV wieku Kazimierz Wielki zbudował w Łęczycy gotycki zamek, który dziś stanowi siedzibę Muzeum w Łęczycy oraz mury miejskie okalające gród. W centralnej części średniowiecznego ośrodka powstał Rynek, gdzie od XVIII wieku do dzisiaj stoi efektowny piętrowy Ratusz, którego piwnice udostępnione są dla turystów.

W Łęczycy warto zwiedzić również zabytkowe budowle sakralne - piękną farę Św. Andrzeja oraz zespół klasztorny Bernardynów z kościołem Niepokalanego Poczęcia NMP.

Rynek w Łęczycy
Łęczyca
Kolegiata łęczycka


Nieco na wschód od centrum Łęczycy, w dzisiejszym Tumie, stoi wspaniała kolegiata łęczycka - słynna Archikolegiata w Tumie, powstała w XII wieku - cudny przykład romańskiej architektury! Ta wielka i surowa zarazem świątynia jest udostępniona do zwiedzania.

Początki Łęczycy

Osadnictwo w okolicach dzisiejszej Łęczycy istniało od pradawnych czasów ze względu na dogodne warunki i przebiegające tędy znaczące szlaki komunikacyjne. Lokacja Łęczycy nastąpiła jeszcze przed 1267 rokiem, a w latach 70. XIII wieku ufundowano tutaj klasztor dominikanów.

Łęczycka Zagroda Chłopska
Łęczycka Zagroda Chłopska


Tradycje ludowe

Co ciekawe, w Łęczycy i jej okolicach nadal żywa jest kultura ludowa, przejawiająca się w pielęgnowanych do dzisiaj niektórych obrzędach i obyczajach oraz w twórczości miejscowych artystów. Jedną z ważniejszych dziedzin tej sztuki ludowej było od wieków tkactwo o charakterystycznych barwach i wzorach. Do dzisiaj można tu podziwiać tradycyjne stroje ludowe noszone dawniej na co dzień i od święta na Ziemi Łęczyckiej. Trochę tej atmosfery zaznać można w skansenie Łęczycka Zagroda Chłopska, który powstał w Kwiatkowie pod Tumem.

Łęczyca Zamek w Łęczycy Zamek Łęczyca Rynek w Łęczycy Łęczyca Łęczyca Łęczyca Kościół Bernardynów w Łęczycy Klasztor o.o. Bernardynów. Łęczyca Wejście do zamku.w Łęczycy Łeczyca

Łęczyca noclegi

Łęczyca to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Łęczycy. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020