Łęczyca

Łęczyca

(4.3 głosów: 84)

Piękna Łęczyca nazywana Królewskim Miastem to magiczne miejsce w sercu Polski. Leży w województwie łódzkim, nad rzeką Bzurą, przy trasie nr 1, około 40 km na północ od stolicy regionu - Łodzi. Koniecznie zajrzyj do Łęczycy będąc w tych stronach, choć polecam obrać Łęczycę nawet za cel swojej podróży, bo można spędzić tu cały dzień poznając niewątpliwe uroki i historię tego miejsca. Osadnictwo w okolicach dzisiejszej Łęczycy istniało od pradawnych czasów ze względu na dogodne warunki i przebiegające tędy znaczące szlaki komunikacyjne. Lokacja Łęczycy nastąpiła jeszcze przed 1267 rokiem, a w latach 70. XIII wieku ufundowano tutaj klasztor dominikanów.Top atrakcje w Łęczycy

Piękny zamek z długą historią, owiany dodatkowo legendą, unikatowa, romańska archikolegiata w Tumie, która tak naprawdę powstała jako łęczycka kolegiata czy nie tak dawno otwarty skansen pod Tumem, to najciekawsze atrakcje Łęczycy!

1. Zamek w Łęczycy

W połowie XIV wieku król Polski Kazimierz Wielki zbudował w Łęczycy gotycki zamek. Ta okazała warownia dziś stanowi siedzibę Muzeum w Łęczycy, warto go odwiedzić, ceny biletów nie są drogie. W pobliżu powstały mury miejskie okalające gród, a w centralnej części średniowiecznego ośrodka powstał Rynek, gdzie od XVIII wieku do dzisiaj stoi efektowny piętrowy Ratusz, którego piwnice udostępnione są dla turystów.Łęczyca
Łęczyca

2. Kolegiata w Tumie

Nieco na wschód od centrum Łęczycy, w dzisiejszym Tumie, stoi wspaniała kolegiata łęczycka - słynna Archikolegiata w Tumie. Powstała w XII wieku i stanowi cudny przykład romańskiej architektury! Ta wielka i surowa zarazem świątynia jest udostępniona do zwiedzania. Jeśli krata jest zamknięta, należy zadzwonić pod wskazany przy wejściu numer telefonu (790-760-107).

Łęczycka Kolegiata w Tumie
Łęczycka Kolegiata w Tumie

3. Łęczycka Zagroda Chłopska

Co ciekawe, w Łęczycy i jej okolicach nadal żywa jest kultura ludowa, przejawiająca się w pielęgnowanych do dzisiaj niektórych obrzędach i obyczajach oraz w twórczości miejscowych artystów. Jedną z ważniejszych dziedzin tej sztuki ludowej było od wieków tkactwo o charakterystycznych barwach i wzorach. Do dzisiaj można tu podziwiać tradycyjne stroje ludowe noszone dawniej na co dzień i od święta na Ziemi Łęczyckiej. Tej atmosfery zaznasz w skansenie Łęczycka Zagroda Chłopska, który powstał w Kwiatkowie pod Tumem.Łęczycka Zagroda Chłopska
Łęczycka Zagroda Chłopska

4. Fara Św. Andrzeja w Łęczycy

W mieście warto zwiedzić zabytkowe budowle sakralne. Jedną z nich jest piękny i stary kościół Św. Andrzeja. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z XIV wieku, choć najpewniej pierwszy kościół stal tutaj już w XI stuleciu. Obecna świątynia jest XV-wieczna i choć była później rozbudowywana, zachowała gotycką bryłę. Fara w Łęczycy stoi przy ulicy Kościelnej 4.

Łęczyca, Adam Prończuk
Łęczyca, Adam Prończuk

5. Klasztor Bernardynów w Łęczycy

Klasztor Bernardynów z kościołem Niepokalanego Poczęcia NMP stoi przy ul. Poznańskiej 18 a w Łęczycy. Kiedy klasztor powstawał, w latach 30. XVII wieku, był to już fragment miasta poza murami obronnymi, dlatego w połowie jeszcze tego samego stulecia podczas potopu szwedzkiego budowle mocno ucierpiały i zostały później odbudowane w stylu barokowym

Kościół Bernardynów w Łęczycy, Edward Krężel
Kościół Bernardynów w Łęczycy, Edward Krężel

Diabeł Boruta w Łęczycy

Pisząc o Łęczycy nie sposób nie wspomnieć słynnego w całej Polsce biesa Boruty, który od pradawnych czasów, jeszcze przedchrześcijańskich, ulubił sobie te mroczne i mgliste tereny na bagnach i podmokłych łąkach. Kiedy tylko pojawiła się możliwość osiadł na zamku łęczyckim, a nawet próbował obalić wieże łęczyckiej kolegiaty w Tumie! Wiele ma twarzy ten przebiegły czart - szlachcica w kontuszu, czarnego demona z rogami i widłami czy sowy. Zobaczysz je niemal wszystkie na wystawie stałej w muzeum zamkowym. Prezentuje ona 170 czarcich rzeźb!

Łęczyca
Rynek w Łęczycy
Łęczycka Zagroda Chłopska
Łęczycka Zagroda Chłopska
Zamek w Łęczycy, JureK
Łęczycka Zagroda Chłopska
Łęczyca, Adam Prończuk
Rynek w Łęczycy, Adam Prończuk
Łęczyca, Adam Prończuk
Klasztor o.o. Bernardynów., Edward Krężel
Kolegiata łęczycka
, JureK
Łeczyca, JureK

Łęczyca noclegi

Łęczyca to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Łęczycy. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
52°3'35N, 19°11'53E
08 grudzień 2016
28 styczeń 2021
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację