Zamek w Łęczycy, JureK

Opis Łęczycy

Łęczyca nazywana królewskim miastem leży w województwie łódzkim, w samym centrum Polski, nad rzeką Bzurą, przy trasie nr 1, około 40 km na północ od stolicy regionu - Łodzi.Historia Łęczycy

Osadnictwo na tych obszarach istnieje od pradawnych czasów ze względu na dogodne warunki i przebiegające tędy znaczące szlaki komunikacyjne. Lokacja Łęczycy nastąpiła jeszcze przed 1267 rokiem, a w latach 70-tych XIII wieku ufundowano tutaj klasztor dominikanów.

Zamek Łęczyca

Zabytki w Łęczycy

W połowie XIV wieku Kazimierz Wielki zbudował tu gotycki zamek, obecnie siedzibę Muzeum w Łęczycy oraz mury miejskie okalające gród. W centralnej części średniowiecznego ośrodka powstał Rynek, gdzie od XVIII wieku do dzisiaj stoi efektowny piętrowy Ratusz, którego piwnice udostępnione są dla turystów.

W Łęczycy warto zwiedzić również zabytkowe budowle sakralne - piękną farę Św. Andrzeja oraz zespół klasztorny Bernardynów z kościołem Niepokalanego Poczęcia NMP.

Nieco na wschód od centrum Łęczycy, w dzisiejszym Tumie, stoi wspaniała kolegiata łęczycka - słynna Archikolegiata w Tumie, powstała w XII wieku - cudny przykład romańskiej architektury!

Tradycje ludowe

Co ciekawe, w Łęczycy i jej okolicach nadal żywa jest kultura ludowa, przejawiająca się w pielęgnowanych do dzisiaj niektórych obrzędach i obyczajach oraz w twórczości miejscowych artystów. Jedną z ważniejszych dziedzin tej sztuki ludowej było od wieków tkactwo o charakterystycznych barwach i wzorach. Do dzisiaj można tu podziwiać tradycyjne stroje ludowe noszone dawniej na codzień i od święta na Ziemi Łęczyckiej.

Łęczyca

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

52°3'35" N, 19°11'53" E
Łódzkie
2016-12-08
2020-02-03 02:00

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą