Kościół Św. Andrzeja w Łęczycy

Łęczyca
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
3.9

Kościół Św. Andrzeja Apostoła to łęczycka fara. Jej historia sięga prawdopodobnie czasów Władysława Hermana - księcia z dynastii Piastów czyli XI wieku. Miał on ponoć ufundować w Łęczycy kościół Św. Idziego jako wotum dziękczynne za narodzenie długo oczekiwanego potomka - Bolesława.

Najstarsza wzmianka pisana o parafii pochodzi z roku 1338. Kościół dwukrotnie palony był przez Krzyżaków, w 1331 i 1406 roku, ale za każdym razem został odbudowany. Konsekracja obecnie istniejącej świątyni Św. Andrzeja Apostoła miała miejsce w 1425 roku.

Kościół św.Andrzeja.
Kościół św.Andrzeja.


Architektura fary

Początkowo była to trzynawowa bazylika gotycka, jednak w ciągu wieków częściowo zatraciła swój gotycki charakter. W XVII i XVIII wieku wnętrze nabrało cech baroku, a w XIX wieku zabytkowe sklepienie naw bocznych zastąpiono płaskimi stropami.

Do dzisiaj jednak kościół zachował bryłę gotycką z wielobocznie zamkniętym prezbiterium, stromym dachem, smukłą sygnaturką, szkarpami oraz ostrołukowymi oknami. Również prezbiterium zachowało gotycki wygląd z oryginalnym sklepieniem krzyżowym z lunetami. W łuku tęczowym umieszczona jest XVIII-wieczna rzeźba Chrystusa na krzyżu.

Wnętrze kościoła

W barokowym XVIII-wiecznym ołtarzu głównym widnieje obraz patrona świątyni - Św. Andrzeja, a w zwieńczeniu ołtarza można podziwiać obraz przedstawiający Św. Józefa opiekuna Św. Rodziny. Nawa główna kryje dodatkowo dwa drewniane ołtarze boczne z obrazami MB Nieustającej Pomocy i MB Częstochowskiej.

Nawę północną zamyka kaplica Najświętszego Serca Jezusowego ze sklepieniem krzyżowym z barokowym portalem i ołtarzem z obrazem przedstawiającym Chrystusa przekazującego Św. Marii Małgorzacie obietnice pierwszopiątkowe. Ciekawa jest też kaplica Szczawińskich z XVII wieku. Sklepienie kaplicy to kopuła na żagielkach z polichromią. W drewnianym ołtarzu widnieje namalowany na blasze obraz MB Szkaplerznej zwanej "Księżną Łęczycką".



Dzwonnica

Zabytkiem wysokiej klasy jest dzwonnica nakryta dachem namiotowym. Jest to pozostałość dawnej baszty obronnej wchodzącej w obwód murów miejskich, którymi król Kazimierz Wielki otoczył niegdyś Łęczycę.

Kościół Św. Andrzeja Apostoła
ul. Kościelna 4, Łęczyca
tel. 24/ 721-28-83 w. 22
http://sw-andrzej-leczyca.pl

Noclegi w Łęczycy

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(3.9 głosów: 15)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024