Kościół Bernardynów w Łęczycy

Kościół Bernardynów w Łęczycy
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP i klasztor bernardynów w Łęczycy pochodzą z fundacji cześnika płockiego - Krzysztofa Piwo, którą faktycznie zrealizowała w roku 1632, już po jego śmierci, żona Dorota.

Pierwotne uposażenie zakonników zostało wsparte dotacjami fundatorki oraz innych dobrodziejów i zatwierdzone przez króla Władysława IV. Budowle te powstałe już poza obwodem dawnych murów miejskich Łęczycy, poważnie ucierpiały podczas potopu szwedzkiego w połowie XVII wieku, po którym zespół został przebudowany w stylu barokowym.

Kościół i klasztor o.o. Bernardynów.
Kościół i klasztor o.o. Bernardynów.

W 1864 roku za patriotyczną postawę w czasie powstania styczniowego, klasztor bernardynów uległ kasacie, ale po II wojnie świątowej bernardyni ponownie objęli ten obiekt sakralny, a przy klasztorze dodatkowo utworzono parafię.

Wyposażenie kościoła

Obraz Matki Bożej w ołtarzu głównym świątyni ozdobiony jest srebrną sukienką. Również obrazy Świętych w nastawach 6 ołtarzy bocznych w XIX wieku ozdobiono srebrnymi pokryciami blaszanymi. XVIII-wieczne ołtarze boczne reprezentują styl późnego baroku.

Dzwonnica przy kościele o. o. Bernardynów.
Dzwonnica przy kościele o. o. Bernardynów.

Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP i klasztor bernardynów
ul. Poznańska 18 a, Łęczyca
tel. 24/ 721-28-31
leczyca@bernardyni.pl
www.bernardyni-leczyca.pl

Noclegi w Łęczycy

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

(4.3 głosów: 16)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 16)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024