Kościół Bernardynów w Łęczycy, Edward Krężel

Kościół Bernardynów w Łęczycy

(4.3 głosów: 16)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP i klasztor bernardynów w Łęczycy pochodzą z fundacji cześnika płockiego - Krzysztofa Piwo, którą faktycznie zrealizowała w roku 1632, już po jego śmierci, żona Dorota.

Pierwotne uposażenie zakonników zostało wsparte dotacjami fundatorki oraz innych dobrodziejów i zatwierdzone przez króla Władysława IV. Budowle te powstałe już poza obwodem dawnych murów miejskich Łęczycy, poważnie ucierpiały podczas potopu szwedzkiego w połowie XVII wieku, po którym zespół został przebudowany w stylu barokowym.

Kościół i klasztor o.o. Bernardynów., Edward Krężel
Kościół i klasztor o.o. Bernardynów., Edward Krężel


W 1864 roku za patriotyczną postawę w czasie powstania styczniowego, klasztor bernardynów uległ kasacie, ale po II wojnie świątowej bernardyni ponownie objęli ten obiekt sakralny, a przy klasztorze dodatkowo utworzono parafię.

Wyposażenie kościoła

Obraz Matki Bożej w ołtarzu głównym świątyni ozdobiony jest srebrną sukienką. Również obrazy Świętych w nastawach 6 ołtarzy bocznych w XIX wieku ozdobiono srebrnymi pokryciami blaszanymi. XVIII-wieczne ołtarze boczne reprezentują styl późnego baroku.

Dzwonnica przy kościele o. o. Bernardynów., Edward Krężel
Dzwonnica przy kościele o. o. Bernardynów., Edward Krężel

Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP i klasztor bernardynów
ul. Poznańska 18 a, Łęczyca
tel. 24/ 721-28-31
leczyca@bernardyni.pl
www.bernardyni-leczyca.pl

Łęczyca noclegi

Łęczyca to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023