Kościół Bernardynów w Łęczycy

Kościół Bernardynów w Łęczycy

Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP i klasztor bernardynów w Łęczycy pochodzą z fundacji cześnika płockiego - Krzysztofa Piwo, którą faktycznie zrealizowała w roku 1632, już po jego śmierci, żona Dorota.Pierwotne uposażenie zakonników zostało wsparte dotacjami fundatorki oraz innych dobrodziejów i zatwierdzone przez króla Władysława IV. Budowle te powstałe już poza obwodem dawnych murów miejskich Łęczycy, poważnie ucierpiały podczas potopu szwedzkiego w połowie XVII wieku, po którym zespół został przebudowany w stylu barokowym.

Kościół i klasztor o.o. Bernardynów.
Kościół i klasztor o.o. Bernardynów.

W 1864 roku za patriotyczną postawę w czasie powstania styczniowego, klasztor bernardynów uległ kasacie, ale po II wojnie świątowej bernardyni ponownie objęli ten obiekt sakralny, a przy klasztorze dodatkowo utworzono parafię.

Wyposażenie kościoła

Obraz Matki Bożej w ołtarzu głównym świątyni ozdobiony jest srebrną sukienką. Również obrazy Świętych w nastawach 6 ołtarzy bocznych w XIX wieku ozdobiono srebrnymi pokryciami blaszanymi. XVIII-wieczne ołtarze boczne reprezentują styl późnego baroku.

Dzwonnica przy kościele o. o. Bernardynów.
Dzwonnica przy kościele o. o. Bernardynów.


Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP i klasztor bernardynów
ul. Poznańska 18 a, Łęczyca
tel. 24/ 721-28-31
leczyca@bernardyni.pl
www.bernardyni-leczyca.pl

Łęczyca noclegi

Łęczyca to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145587 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021