Zamek w Łęczycy

Anna Piernikarczyk
Zamek w Łęczycy
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Królewskie Miasto Łęczyca

Zamek w Łęczycy leżącej w sercu Polski to okazała budowla, która od sześciu już wieków góruje potężną sylwetką z czerwonej cegły ponad miastem. Licznie przyciąga turystów nie tylko za sprawą gotyckich murów i ciekawych wnętrz, ale też dlatego, że słynna w całej Polsce jest legenda o diable Borucie, który sobie ten zamek upodobał! Zamek zbudował  król Kazimierz Wielki w połowie XIV wieku, ale w swoich murach ten znaczący zamek przez kolejne stulecia gościł również innych polskich władców - Władysława Jagiełłę, Kazimierza Jagiellończyka i Zygmunta III Wazę. Dość powiedzieć, że Jagiełło przebywał tutaj aż 36 razy! Dlatego Łęczyca dumnie nosi dziś miano Królewskiego Miasta.

Diabeł Boruta w zamku łęczyckim

Diabeł Boruta to najsłynniejszy diabeł w Polsce, kojarzony od zawsze właśnie z Łęczycą i tutejszym zamkiem, który obrał sobie za swą siedzibę. Bies Boruta to dawny, przedchrześcijański demon leśny, co imię swe wziął właśnie od boru. Łęczycki gród od pradawnych czasów zagubiony był wśród niedostępnych bagien i podmokłych łąk osnutych mgłami. Nic więc dziwnego, że w tym wymarzonym dla magii i czarów terenie pojawiały się ludziom różne nieziemskie istoty - strzygi, zmory i inne widma.

Łęczycki zamek i diabeł Boruta
Łęczycki zamek i diabeł Boruta

Najczęściej zaś bywał tu Boruta, czart sprytny i przebiegły. Zwykle pokazywał się jako szlachcic w kontuszu, ale przybierał też nocą postać sowy czy ryby z rogami w mrocznych wodach Bzury. Znany też jest Boruta jako czarny diabeł z ogonem i widłami, zwykle widziany w okolicach kolegiaty w Tumie. Bardzo nie na rękę było mu postawienie tej wielkiej świątyni, toteż swoimi pazurami chciał przewrócić wieże kościoła. Silny może i był, ale nie na tyle, bo nie udał się ten fortel, za to ślady pazurów w ścianie wieży zostały do dziś...

Kto zajmuje się pszczołami, zna na pewno Borutę "bartnika", który podkrada im miód z uli. Są jeszcze inne odsłony biesa Boruty, trudno zliczyć wszystkie złośliwe twarze tego czarta! Wiele z nich zobaczysz na stałej wystawie etnograficznej w zamku łęczyckim, noszącej tytuł: "Diabeł Boruta we współczesnych rzeźbach i legendach".

Zamek w Łęczycy
Zamek w Łęczycy

Wystawa zaaranżowana jest w specjalnej dekoracji z łęczyckimi zabytkowymi budowlami i tutejszym, malowniczym krajobrazem. Zobaczysz tu aż 170 czarcich rzeźb z całej zamkowej kolekcji liczącej ponad 400 eksponatów. To najbogatsza w Polsce muzealna kolekcja figur o tematyce demonicznej. Powstawała głównie za sprawą łęczyckich twórców ludowych, są z drewna, ale zdarzają się też kamienne, ceramiczne, a nawet kute z żelaza. Jedne mają kilka centymetrów wysokości, inne blisko 2 metry!

Imprezy na zamku w Łęczycy

W łęczyckim zamku przez cały rok odbywają się różne imprezy plenerowe lub pod dachem. Część z nich to imprezy cykliczne, odbywające się każdego roku, inne to wydarzenia okoliczne, jednorazowe. Jedną z bardziej znanych, a przy tym najciekawszych imprez jest Międzynarodowy Turniej Rycerski, na który zawsze przybywa sporo gości i turystów. Zjeżdża tu wówczas wiele drużyn rycerskich, a nawet konnych i organizowane są turnieje bojowe, walki rycerskie, zmagania łucznicze i szermiercze, a nawet pokazy z użyciem broni palnej. To fantastyczne, barwne widowisko. W 2020 roku, w sierpniu, odbywa się już XXI Międzynarodowy Turniej Rycerski na zamku w Łęczycy!

Łęczycki zamek
Zamek w Łęczycy
Zamek w Łęczycy

Zamek zaprasza też na noce muzeów, zabawy edukacyjne dla dzieci oraz wydarzenia typowo kulturalne - koncerty organowe i gitarowe czy przedstawienia teatralne. Imprezy na zamku w Łęczycy są tak różnorodne, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Zamek w Łęczycy - historia

Jak już wspomniałam, zamek powstał w połowie XIV wieku, najprawdopodobniej w latach 1357-65. To jeden z typowych architektonicznych założeń kazimierzowskich. Jak to w dziejach zamków zwykle bywa, również zamek łęczycki kilka razy płonął. Jeden z większych pożarów miał miejsce na zamku w 1462 roku. Mocno zniszczył on mury i wnętrza. Dopiero w II połowie XVI wieku ówczesny starosta łęczycki - Jan Lutomierski odremontował budowlę. Powstał wówczas budynek mieszkalny zwany "domem nowym", który domurowano do wieży bramnej od północy.

Zamek w Łęczycy
Zamek w Łęczycy

Ciekawostką z tego pierwszego rozdziału historii zamku w Łęczycy jest fakt, że to tutaj po klęsce krzyżaków pod Grunwaldem, w 1410 roku część ważnych jeńców zakonnych została osadzona pod strażą, gdzie czekali na wykup.

Potop szwedzki w połowie XVII wieku oraz wydarzenia XVIII stulecia mocno przyczyniły się do podupadania zamku łęczyckiego, co zmieniło się po 1793 roku, kiedy Łęczyca po II rozbiorze Polski znalazła się w rękach pruskich i stała się nowoczesną fortecą, a mury nabrały cech parkanu. Na początku XIX wieku twierdzę rozpoczęto rozbierać, a dodatkowo w 1831 roku ówczesny burmistrz Łęczycy sprzedawał budulec zamku na cegłę. Kiedy zaczęły się walić mury zamkowe, zaprzestano rozbiórki. W skromnej formie budowla przetrwała do roku 1918, kiedy to Polska odzyskała niepodległość. Trochę podreparowano mury i w takiej formie ocalały w czasie wojennej zawieruchy w połowie XX wieku.

Zamek w Łęczycy
Zamek w Łęczycy

Muzeum na zamku w Łęczycy

Zaraz po II wojnie światowej w łęczyckim zamku rozpoczęto remont budowli, a w efekcie zakończonych prac powstało tu Muzeum Ziemi Łęczyckiej, dziś noszące nazwę Muzeum w Łęczycy.

W latach 60. XX wieku odbudowano wieżę główną, Dom Nowy wraz z budynkiem bramnym i część murów obronnych. Odnowiony, piękny zamek przeszedł w ręce miasta i ponownie udostępniono w nim wystawy muzealne - archeologiczną, etnograficzną i historyczną. Dla turystów udostępniona jest też osobno płatna wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę miasta i okolicy, przez charakterystyczne, okrągłe otwory w masywnej wieży.

Zamek w Łęczycy
Zamek w Łęczycy
Zamek w Łęczycy

Informacje praktyczne

Cały rok: pn nieczynne
V-IX wt-nd 10.00-17.00
XI-IV wt-pt 9.00-16.00
sb-nd 10.00-15.00
Bilety: normalny 17 zł, ulgowy 10 zł, wieża 5 zł
w czwartek wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny
Na miejscu informacja turystyczna

Zamek - Muzeum w Łęczycy
ul. Zamkowa 1, Łęczyca
tel. 509-748-693
www.muzeumleczyca.pl

Łęczycki zamek
Łęczycki zamek

Noclegi w Łęczycy

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Zamek w Łęczycy
Zamek w Łęczycy
Zamek w Łęczycy
Zamek w Łęczycy
Zamek w Łęczycy
Zamek w Łęczycy
Łęczyca
Zamek Łęczyca
Łeczyca
Zamek w Łęczycy
(4.3 głosów: 67)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie