52°3'32" N, 19°12'13" E
Godziny otwarcia
  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 10:00–16:00
  • środa: 10:00–16:00
  • czwartek: 10:00–16:00
  • piątek: 10:00–16:00
  • sobota: 10:00–15:00
  • niedziela: 10:00–15:00

Królewskie Miasto

Łęczycki zamek został zbudowany przez króla Kazimierza Wielkiego jako jeden z typowych architektonicznych założeń kazimierzowskich, a miało to miejsce najprawdopodobniej w latach 1357-65. W swoich murach zamek gościł również innych polskich władców: Władysława Jagiełłę, Kazimierza Jagiellończyka i Zygmunta III Wazę. Pewnie dlatego Łęczyca bywa nazywana królewskim miastem.Historia zamku

W 1462 roku na zamku doszło do wielkiego pożaru, który znacznie zniszczył mury i wnętrza. Dopiero w II połowie XVI wieku ówczesny starosta łęczycki - Jan Lutomierski odremontował budowlę. Powstał wówczas nowy budynek mieszkalny zwany "domem nowym", który domurowano do wieży bramnej od północy.

Zamek w Łęczycy

Wiek XVII i XVIII to czas podupadania zamku, ale po 1793 roku Łęczyca znalazła się w rękach pruskich i stała się wówczas nowoczesną fortecą, a mury nabrały cech parkanu.

W 1831 roku rozpoczęła się rozbiórka zamku, a ówczesny burmistrz Łęczycy sprzedawał budulec na cegłę. W skromnej formie budowla przetrwała do roku 1918, kiedy to Polska odzyskała niepodległość. 

Zamek w Łęczycy
Łęczyca
Zamek Łęczyca

Muzeum

Zaraz po wojnie rozpoczęto remont budowli, w której później powstało Muzeum Ziemi Łęczyckiej. W latach 60-tych XX wieku odbudowano wieżę główną, Dom Nowy wraz z budynkiem bramnym i część murów obronnych. Później nowy piękny zamek przeszedł w ręce miasta i ponownie udostępniono w nim wystawy muzealne - archeologiczną, etnograficzną i historyczną. Dziś placówka nosi nazwę Muzeum w Łęczycy.Zamek - Muzeum w Łęczycy
ul. Zamkowa 1, Łęczyca
tel. 24/ 721-24-49
muzeum@zamek.leczyca.pl
www.zamek.leczyca.pl

Łeczyca

Łęczyca noclegi

Łęczyca to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1117962 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020