Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich
ul. Zamkowa 2, Uniejów
tel. 601-440-931
https://zamekwuniejowie.pl

51°58'22" N, 18°47'20" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Codziennie przez cały rok
Parking: bezpłatny

Stare i nowe w Uniejowie

Zamek w Uniejowie stojący na lewym brzegu Warty to wiekowa, majestatyczna budowla, pamiętająca jeszcze czasy średniowiecza. To właśnie zamek łączy wspaniale w Uniejowie stare i nowe, bo jeszcze parę lat temu była to niemal jedyna atrakcja tego urokliwego, historycznego miasteczka, jednego z najstarszych w Polsce, bo prawa miejskie otrzymał już około 1290 roku, a dziś zamek ślicznie komponuje się z nowoczesną scenerią pobliskich Term Uniejów. Jest też dobrą alternatywą noclegową dla luksusowych hoteli, które powyrastały w ostatnich latach wokół Term.Zamek dla turystów

Choć wnętrza zamkowe w dużej mierze pełnią dziś rolę hotelu, to i przypadkowi turyści mogą zwiedzić fragment dawnej warowni. Utworzono tu niewielkie, bezpłatne muzeum, a dodatkowo dla zwiedzających udostępniona jest odpłatnie masywna, gotycka wieża zamkowa. Można z niej podziwiać piękny widok miasta i rzeki Warty, wystarczy wspiąć się po krętych schodach na wysokość około 25 m.

Zamek Uniejów
Zamek Uniejów


Zamek Uniejów - historia

Uniejowski zamek zbudowany został w II połowie XIV wieku, a dokładniej w latach 1360-65, na miejscu wcześniejszej, drewnianej budowli obronnej, zniszczonej podczas Krzyżaków w 1331 roku. Gotycki zamek powstał za sprawą arcybiskupa gnieźnieńskiego - Jarosława Bogorii Skotnickiego - jednego z najbliższych współpracowników samego króla Kazimierza Wielkiego. Tak to po raz kolejny prawdą staje się powiedzenie, że Kazimierz Wielki zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną 🙂

Ciekawostką jest, że zamkowa wieża służyła jako więzienie i pod koniec XV wieku arcybiskup Zbigniew Oleśnicki zamknął w niej na rok czasu gdańskiego rzeźbiarza Hansa Brandta, który pobrał opłatę za zbudowanie nagrobka, ale pracy nie chciał skończyć. Opłacał się ten manewr, bo do dziś dzieło można oglądać w katedrze w Gnieźnie.

Zamek Uniejów
Zamek Uniejów

Warownię w latach 1525-34 przebudowano na renesansową rezydencję i tak trwała przez wieki. W 1836 roku zamek w Uniejowie przejęła estońska rodzina Tollów, która wkrótce przebudowała go w stylu klasycystycznym i w takiej właśnie formie przetrwał do dzisiaj. Co ciekawe, to jedna z nielicznych tak dobrze zachowanych średniowiecznych budowli obronnych w regionie! A to dlatego, że niemal bez przerwy przez wszystkie stulecia był użytkowany, a to już ewenement w skali całej Polski! Podobnym wiekiem co zamek pochwalić może się średniowieczna kolegiata stojąca przy Rynku w Uniejowie. Ma też tego samego fundatora.

Zamek Uniejów
Zamek Uniejów

Park zamkowy i legenda

Zamek otacza piękny, zabytkowy park zamkowy, który zaprasza do spacerów. Powstał on około 1860 roku za sprawą żony carskiego generała Aleksandra Tolla - tego samego, który przebudował zamek w stylu klasycystycznym. W parku porasta około 80 gatunków drzew i krzewów, w tym gatunki unikatowe, jak platany, cypryśnik błotny czy orzech czarny. Są też pomniki przyrody - dąb szypułkowy i buk. W zachodniej części parku uwagę przykuwa aleja grabowa, a po parku prowadzi ścieżka edukacyjna. Dodatkowo można tu poszaleć w parku linowym. 

Z parkiem wiąże się legenda uniejowska, żeby ją poznać, wystarczy odszukać wśród roślinności posąg Białej Damy z wyrytą treścią tej legendy. Powiem tylko, że chodzi o pewną piękną mieszkankę Uniejowa, która podstępem wywiodła z miasta zbójców, chętnych obrabować ukryty tutaj skarb. Oddała wtedy swe życie, ale do dziś o niej pamiętamy, a skarb najpewniej dalej gdzieś tutaj leży zakopany. Jeśli przybywając do Uniejowa masz złe zamiary, usłyszysz wrzaski zbójów, jeśli zaś masz łagodne zamiary i miłość w sercu, ujrzysz na tafli wody twarz pięknej kobiety.

Zamek Uniejów
Zamek Uniejów

Niedaleko zamku polecam też odwiedzić klimatyczną Zagrodę Młynarską, to ładny, niewielki skansen w Uniejowie, powstały w 2012 roku.

Zamek Uniejów Zamek Uniejów Uniejów-zamek

Uniejów noclegi

Uniejów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125485 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020