Zamek Uniejów

Zamek Uniejów
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2

Stare i nowe w Uniejowie

Zamek w Uniejowie stojący na lewym brzegu Warty to wiekowa, majestatyczna budowla, pamiętająca jeszcze czasy średniowiecza. To właśnie zamek łączy wspaniale w Uniejowie stare i nowe, bo jeszcze parę lat temu była to niemal jedyna atrakcja tego urokliwego, historycznego miasteczka, jednego z najstarszych w Polsce, bo prawa miejskie otrzymał już około 1290 roku, a dziś zamek ślicznie komponuje się z nowoczesną scenerią pobliskich Term Uniejów. Jest też dobrą alternatywą noclegową dla luksusowych hoteli, które powyrastały w ostatnich latach wokół Term.

Zamek dla turystów

Choć wnętrza zamkowe w dużej mierze pełnią dziś rolę hotelu, to i przypadkowi turyści mogą zwiedzić fragment dawnej warowni. Utworzono tu niewielkie, bezpłatne muzeum, a dodatkowo dla zwiedzających udostępniona jest odpłatnie masywna, gotycka wieża zamkowa. Można z niej podziwiać piękny widok miasta i rzeki Warty, wystarczy wspiąć się po krętych schodach na wysokość około 25 m.

Zamek Uniejów
Zamek Uniejów


Zamek Uniejów - historia

Uniejowski zamek zbudowany został w II połowie XIV wieku, a dokładniej w latach 1360-65, na miejscu wcześniejszej, drewnianej budowli obronnej, zniszczonej podczas Krzyżaków w 1331 roku. Gotycki zamek powstał za sprawą arcybiskupa gnieźnieńskiego - Jarosława Bogorii Skotnickiego - jednego z najbliższych współpracowników samego króla Kazimierza Wielkiego. Tak to po raz kolejny prawdą staje się powiedzenie, że Kazimierz Wielki zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną 🙂

Ciekawostką jest, że zamkowa wieża służyła jako więzienie i pod koniec XV wieku arcybiskup Zbigniew Oleśnicki zamknął w niej na rok czasu gdańskiego rzeźbiarza Hansa Brandta, który pobrał opłatę za zbudowanie nagrobka, ale pracy nie chciał skończyć. Opłacał się ten manewr, bo do dziś dzieło można oglądać w katedrze w Gnieźnie.

Zamek Uniejów
Zamek Uniejów

Warownię w latach 1525-34 przebudowano na renesansową rezydencję i tak trwała przez wieki. W 1836 roku zamek w Uniejowie przejęła estońska rodzina Tollów, która wkrótce przebudowała go w stylu klasycystycznym i w takiej właśnie formie przetrwał do dzisiaj. 

Co ciekawe, to jedna z nielicznych tak dobrze zachowanych średniowiecznych budowli obronnych w regionie! A to dlatego, że niemal bez przerwy przez wszystkie stulecia był użytkowany, a to już ewenement w skali całej Polski! Podobnym wiekiem co zamek pochwalić może się średniowieczna kolegiata stojąca przy Rynku w Uniejowie. Ma też tego samego fundatora.

Zamek Uniejów
Zamek Uniejów


Park zamkowy i legenda

Zamek otacza piękny, zabytkowy park zamkowy, który zaprasza do spacerów. Powstał on około 1860 roku za sprawą żony carskiego generała Aleksandra Tolla - tego samego, który przebudował zamek w stylu klasycystycznym. W parku porasta około 80 gatunków drzew i krzewów, w tym gatunki unikatowe, jak platany, cypryśnik błotny czy orzech czarny. Są też pomniki przyrody - dąb szypułkowy i buk. W zachodniej części parku uwagę przykuwa aleja grabowa, a po parku prowadzi ścieżka edukacyjna. Dodatkowo można tu poszaleć w parku linowym. 

Z parkiem wiąże się legenda uniejowska, żeby ją poznać, wystarczy odszukać wśród roślinności posąg Białej Damy z wyrytą treścią tej legendy. Powiem tylko, że chodzi o pewną piękną mieszkankę Uniejowa, która podstępem wywiodła z miasta zbójców, chętnych obrabować ukryty tutaj skarb. Oddała wtedy swe życie, ale do dziś o niej pamiętamy, a skarb najpewniej dalej gdzieś tutaj leży zakopany. Jeśli przybywając do Uniejowa masz złe zamiary, usłyszysz wrzaski zbójów, jeśli zaś masz łagodne zamiary i miłość w sercu, ujrzysz na tafli wody twarz pięknej kobiety.

Zamek Uniejów
Zamek Uniejów

Niedaleko zamku polecam też odwiedzić klimatyczną Zagrodę Młynarską, to ładny, niewielki skansen w Uniejowie, powstały w 2012 roku.

Informacje praktyczne

Codziennie przez cały rok
Parking: bezpłatny

Zamek Uniejów
Zamek Uniejów


Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich
ul. Zamkowa 2, Uniejów
tel. 601-440-931
https://zamekwuniejowie.pl

Noclegi w Uniejowie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Zamek Uniejów
Uniejów-zamek
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.2 głosów: 37)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024