Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Zbiornik Jeziorsko

Jeziorsko
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2

Jeziorsko - wielka woda w środku Polski

Zbiornik Jeziorsko to ciekawe miejsce na letnie wojaże, krótsze i dłuższe. To jeden z czterech największych sztucznych zbiorników w Polsce, o pojemności ponad 40 km kwadratowych. Masz tu do dyspozycji ponad 200 mln metrów sześciennych wody! Jeśli więc chcesz zaznać kąpieli wodnych i słonecznych, na piaszczystej plaży, albo popływać na sprzęcie wodnym, bez tłumów, za to na wielkiej wodzie, to nie musisz jechać na Mazury. Wystarczy wybrać się nad Jeziorsko rozlewające się na granicy województwa łódzkiego i wielkopolskiego, pomiędzy miastem Wartą na południu, a miejscowością Skęczniew na północy.

Jeziorsko
Jeziorsko

Po co powstał zbiornik Jeziorsko?

Jeziorsko to potężny zbiornik zaporowy, który powstał w 1986 roku na rzece Warcie, choć plany jego powstania istniały już od lat 60. XX wieku. Przed budową zbiornika wysiedlono stąd około tysiąc osób z czterystu gospodarstw. Jeziorsko zbudowano w celu regulacji przepływów Warty i nawadniania użytków rolnych oraz w celach energetycznych. Zapora czołowa zbudowana koło Skęczniewa jest wykorzystana do wytwarzania energii w elektrowni wodnej. Ponadto powstały tu dwie zapory boczne. W południowej części zbiornika powstał ornitologiczny Rezerwat Przyrody "Jeziorsko", w którym chroni się stanowiska lęgowe kilkudziesięciu gatunków ptaków.

Jeziorsko
Jeziorsko
Jeziorsko, przy zaporze
Jeziorsko, przy zaporze

Rekreacja na Jeziorsku

Oczywiście tak wielki i pięknie położony zbiornik stał się też miejscem rekreacji plażowej i wodnej. Teren jest dość zaciszny i niezadeptany. Tłumy Ci tutaj nie grożą. Nad brzegami powstały ośrodki, które oferują plaże, boiska do piłki plażowej, place zabaw, wypożyczalnie sprzętu wodnego i rowerów, no i oczywiście gastronomię czy noclegi o zróżnicowanym standardzie. W niektórych miejscach można nawet zorganizować ognisko. Niedaleko tamy, w miejscowości Kościanki czeka duży Ośrodek Wypoczynkowy Rafa, zaś w Ostrowie Warckim powstał Ośrodek Superfala z hotelem. W pobliżu, obok plaży i molo ulokował się też port jachtowy Jeziorsko z przystanią dla jachtów.

Jeziorsko
Jeziorsko
Jeziorsko molo
Jeziorsko molo

Sport na Jeziorsku

Zbiornik Jeziorsko to świetny akwen do uprawiania sportów wodnych. Poza typowym sprzętem wodnym dla każdego, dostępny jest tutaj tor dla narciarstwa wodnego. Sezon żeglarski na Jeziorsku rozpoczyna się już wiosną. Organizowane są tutaj wtedy ogólnopolskie zawody "Jeziorsko Cup". Aż do jesieni po jeziorze pływa sporo żagli.

Jeziorsko
Jeziorsko
Ostrów Warcki - Jeziorsko
Ostrów Warcki - Jeziorsko

Atrakcje w okolicy

Również okolica zbiornika Jeziorsko jest bardzo atrakcyjna. Na południu odwiedzić można Sieradzki Park Etnograficzny w Sieradzu, zaś północną stroną zbiornika wiedzie droga 478, którą możemy dojechać do słynnych Term w Uniejowie albo ciekawego Zoo Safari Borysew w Poddębicach.

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Warta polecenia jest plaża w Ostrowie Warckim, z molo i przystanią jachtową
W pobliżu dostępna gastronomia i hotel oraz camping
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny

Jeziorsko
Łyszkowice (zapora), Ostrów Warcki, Jeziorsko

Noclegi w Uniejowie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Jeziorsko
Jeziorsko
Jeziorsko
Ostrów Warcki
Zbiornik Jeziorsko
Jeziorsko
Jeziorsko
Jeziorsko
(4.2 głosów: 22)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.2 głosów: 22)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Zbiornik Jeziorsko to ciekawe i spokojne miejsce na wypoczynek letni nad wodą. Nie spotkaliśmy tu wielu osób, wręcz było pustawo, a to było lato. Polecam to miejsce, jeśli ktoś lubi spokój, wodę i ładny krajobraz.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024