Skansen w Sieradzu

Sieradzki Park Etnograficzny

(5 głosów: 1)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Skansen w Sieradzu - w sadzie u Babci

Czy i Ty lubisz skanseny? Ja uwielbiam, to miejsca, które przywodzą jeszcze na myśl wakacje na wsi, w chacie i sadzie u Babci, praktycznie dziś już dla dzieci powoli nieosiągalne, przynajmniej u nas, na Śląsku. Taki jest właśnie Sieradzki Park Etnograficzny położony w Sieradzu przy ul. Grodzkiej 1, między Żegliną i Zalewem Paradzianka, w pobliżu Wzgórza Zamkowego. Choć jest niewielki, to bardzo klimatyczny.Sieradzki Park Etnograficzny
Sieradzki Park Etnograficzny

Powstanie Sieradzkiego Parku Etnograficznego

Skansen w Sieradzu powstał w latach 70. XX wieku, z inicjatywy pani Zofii Neymanowej - ówczesnej Dyrektorki Muzeum, bo skansen powstał jako oddział Muzeum w Sieradzu i tak jest do dziś. Miał powstać z większym rozmachem, ale ciężka sytuacja w kraju sprawiła, że udało się go stworzyć takim, jaki podziwiać możemy obecnie.

Sieradzki Park Etnograficzny
Sieradzki Park Etnograficzny

Chaty w Sieradzkim Parku Etnograficznym

Jako pierwszy w skansenie w Sieradzu stanął zrekonstruowany Dom Tkacza ze Zgierza, pochodzący z XIX wieku. Później stanęła tu XX-wieczna zagroda Szczepana Muchy – rzeźbiarza ze wsi Szale. W domu, pracowni i ogrodzie artysty podziwiać można bogatą galerię jego dzieł, a wśród nich rzeźby diabłów zerkających na nas w ogrodzie. Wśród nich rosną stare jabłonki i inne drzewa owocowe, na grządkach też można znaleźć co nieco -  cebulę, pomidory, a na krzaczkach porzeczki i agrest 🙂 No i moje ulubione malwy, niezaprzeczalnie kojarzące mi się właśnie ze starymi, drewnianymi chałupami wiejskimi. Z dala machają też do turystów wysokie słoneczniki swymi żółtymi, wielkimi głowami. Widok ten jest co najmniej ujmujący!Skansen w Sieradzu
Skansen w Sieradzu
Skansen w Sieradzu
Skansen w Sieradzu

W Sieradzkim Parku Etnograficznym zobaczysz też typową dla regionu otwartą zagrodę z przełomu XIX i XX stulecia, którą tworzą zabytki przywiezione tu z różnych miejscowości. Są to XIX-wieczna chałupa z Sieradza, stodoła z Rudy pochodząca z początku XX wieku, obórka z wozownią ze wsi Wiertelaki oraz sołek drewniany, tzw. kumora z około 1810 roku z Brąszewic Zabrodzia. Całość tworzy bardzo malowniczy obrazek, z kwietnym ogródkiem i małą architekturą oraz słomianymi dachami. Chałupy w skansenie są wyposażone w stare, oryginalne elementy wystroju, które pozwalają sobie wyobrazić niełatwe życie naszych przodków. Warto też zajrzeć pod wiatę, gdzie prezentowane są różne narzędzia rolnicze. Na terenie skansenu znajdziesz też kapliczkę, stary piec chlebowy czy skrzynię czasu z pamiątkami mieszkańców.

Skansen w Sieradzu
Skansen w Sieradzu
Sieradzki Park Etnograficzny
Sieradzki Park Etnograficzny
Sieradzki Park Etnograficzny
Sieradzki Park Etnograficzny
Sieradzki Park Etnograficzny
Sieradzki Park Etnograficzny
Sieradzki Park Etnograficzny
Sieradzki Park Etnograficzny
Sieradzki Park Etnograficzny

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

V-XI pn nieczynne
wt-pt 10.00-15.30
sb-nd 10.00-17.00
Bilety: normalny 6 zł, ulgowy 4 zł
Wtorek - dzień bezpłatnego zwiedzania
Obiekt honoruje Kartę Dużej Rodziny
Obiekt dostępny dla wózków
Parking: bezpłatny

Adres

Sieradzki Park Etnograficzny
ul. Grodzka 1, Sieradz
tel. 43/ 822-59-18
https://muzeum-sieradz.com.pl/sieradzki-park-etnograficzny

GPS: 51°35'32N, 18°44'54E

Sieradz noclegi

Sieradz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
51°35'32N, 18°44'54E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Sieradzki Park Etnograficzny najlepiej odwiedzić latem, kiedy ogródek zachwyca owocami ziemi i kolorami kwiecia, tak, jak dawniej ogródki obfitowały w rośliny. Drewniane zabudowania również przenoszą w czasy, kiedy cały dzień wypełniony był pracą, ale nie przy komputerze, a przy chałupie 🙂

Sieradzki Park Etnograficzny na blogu

Sielsko w Sieradzkim Parku Etnograficznym

Stare jabłonki nad rzeźbionym płotem zagrody, radosne słoneczniki i różowe malwy przy drewnianej chałupie, a do tego wędrujące po wiejskim ogródku rzeźby przyczernione wiekiem. Czy już Ci się podoba? Ja jestem zauroczono maleńkim, ale klimatycznym skansenem w Sieradzu.

Jeśli lubisz sielsko i wiejsko, zobacz naszą relację i daj się skusić na Sieradzki Park Etnograficzny 🙂

29 styczeń 2021 20:31
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021