Skansen w Sieradzu

Sieradzki Park Etnograficzny

(5 głosów: 1)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Skansen w Sieradzu - w sadzie u Babci

Czy i Ty lubisz skanseny? Ja uwielbiam, to miejsca, które przywodzą jeszcze na myśl wakacje na wsi, w chacie i sadzie u Babci, praktycznie dziś już dla dzieci powoli nieosiągalne, przynajmniej u nas, na Śląsku. Taki jest właśnie Sieradzki Park Etnograficzny położony w Sieradzu przy ul. Grodzkiej 1, między Żegliną i Zalewem Paradzianka, w pobliżu Wzgórza Zamkowego. Choć jest niewielki, to bardzo klimatyczny.

Sieradzki Park Etnograficzny
Sieradzki Park Etnograficzny

Powstanie Sieradzkiego Parku Etnograficznego

Skansen w Sieradzu powstał w latach 70. XX wieku, z inicjatywy pani Zofii Neymanowej - ówczesnej Dyrektorki Muzeum, bo skansen powstał jako oddział Muzeum w Sieradzu i tak jest do dziś. Miał powstać z większym rozmachem, ale ciężka sytuacja w kraju sprawiła, że udało się go stworzyć takim, jaki podziwiać możemy obecnie.Sieradzki Park Etnograficzny
Sieradzki Park Etnograficzny

Chaty w Sieradzkim Parku Etnograficznym

Jako pierwszy w skansenie w Sieradzu stanął zrekonstruowany Dom Tkacza ze Zgierza, pochodzący z XIX wieku. Później stanęła tu XX-wieczna zagroda Szczepana Muchy – rzeźbiarza ze wsi Szale. W domu, pracowni i ogrodzie artysty podziwiać można bogatą galerię jego dzieł, a wśród nich rzeźby diabłów zerkających na nas w ogrodzie. Wśród nich rosną stare jabłonki i inne drzewa owocowe, na grządkach też można znaleźć co nieco -  cebulę, pomidory, a na krzaczkach porzeczki i agrest 🙂 No i moje ulubione malwy, niezaprzeczalnie kojarzące mi się właśnie ze starymi, drewnianymi chałupami wiejskimi. Z dala machają też do turystów wysokie słoneczniki swymi żółtymi, wielkimi głowami. Widok ten jest co najmniej ujmujący!

Skansen w Sieradzu
Skansen w Sieradzu
Skansen w Sieradzu
Skansen w Sieradzu

W Sieradzkim Parku Etnograficznym zobaczysz też typową dla regionu otwartą zagrodę z przełomu XIX i XX stulecia, którą tworzą zabytki przywiezione tu z różnych miejscowości. Są to XIX-wieczna chałupa z Sieradza, stodoła z Rudy pochodząca z początku XX wieku, obórka z wozownią ze wsi Wiertelaki oraz sołek drewniany, tzw. kumora z około 1810 roku z Brąszewic Zabrodzia. Całość tworzy bardzo malowniczy obrazek, z kwietnym ogródkiem i małą architekturą oraz słomianymi dachami. Chałupy w skansenie są wyposażone w stare, oryginalne elementy wystroju, które pozwalają sobie wyobrazić niełatwe życie naszych przodków. Warto też zajrzeć pod wiatę, gdzie prezentowane są różne narzędzia rolnicze. Na terenie skansenu znajdziesz też kapliczkę, stary piec chlebowy czy skrzynię czasu z pamiątkami mieszkańców.

Skansen w Sieradzu
Skansen w Sieradzu
Sieradzki Park Etnograficzny
Sieradzki Park Etnograficzny

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

V-XI pn nieczynne
wt-pt 10.00-15.30
sb-nd 10.00-17.00
Bilety: normalny 6 zł, ulgowy 4 zł
Wtorek - dzień bezpłatnego zwiedzania
Obiekt honoruje Kartę Dużej Rodziny
Obiekt dostępny dla wózków
Parking: bezpłatny

Adres

Sieradzki Park Etnograficzny
ul. Grodzka 1, Sieradz
tel. 43/ 822-59-18
https://muzeum-sieradz.com.pl/sieradzki-park-etnograficzny

GPS: 51°35'32N, 18°44'54E

Sieradz noclegi

Sieradz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sieradzki Park Etnograficzny
Sieradzki Park Etnograficzny
Sieradzki Park Etnograficzny
Sieradzki Park Etnograficzny
Sieradzki Park Etnograficzny
Sieradzki Park Etnograficzny
Sieradzki Park Etnograficzny
Sieradz
Ważna
dla rodziny dla dzieci drewniane wstęp płatny dostępne dla wózków skanseny parking bezpłatny czynne sezonowo
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Sieradzki Park Etnograficzny najlepiej odwiedzić latem, kiedy ogródek zachwyca owocami ziemi i kolorami kwiecia, tak, jak dawniej ogródki obfitowały w rośliny. Drewniane zabudowania również przenoszą w czasy, kiedy cały dzień wypełniony był pracą, ale nie przy komputerze, a przy chałupie 🙂
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023