Kolegiata w Tumie

Kolegiata w Tumie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Cenna perła Szlaku Romańskiego

Słynna Kolegiata w Tumie to tak naprawdę łęczycka archikolegiata Najświętszej Marii Panny i Św. Aleksego - jedna z najpiękniejszych i najcenniejszych budowli romańskich w Polsce, a tym samym najważniejszy punkt Szlaku Romańskiego! Ciekawostką jest, że w marcu 1992 roku nasz papież Jan Paweł II podniósł kolegiatę w Tumie do rangi archikolegiaty i kilka lat później sprowadzono tu z Gniezna relikwię Św. Wojciecha.

Kolegiata w Tumie
Kolegiata w Tumie

Kolegiata w Tumie to wspaniałe dziedzictwo narodowe, sięgające czasów tworzenia się polskiej państwowości, które koniecznie trzeba odwiedzić na swym turystycznym szlaku. To kolebka polskości!

Kolegiata w Tumie
Kolegiata w Tumie

Skąd nazwa Tum w Łęczycy?

Kolegiata Łęczycka powstała już w XII wieku, najpewniej koło połowy tego stulecia, choć nie jest znana dokładna data jej budowy. Wiadomo natomiast, że konsekracja świątyni miała miejsce 21 maja 1161, tak wiekowa jest Łęczyca!

Kolegiata w Tumie
Kolegiata w Tumie

Nazwa Tum pojawiła się dlatego, że dawniej właśnie kolegiaty i katedry nazywano tumami, stąd nazwa wioski powstała od budowli sakralnej, która powstała w średniowiecznej Łęczycy. Jak się łatwo domyślić, stąd wzięła się też nazwa Ostrowa Tumskiego w Poznaniu czy Wrocławiu, gdzie ostrów to nic innego jak wyspa, a ostrów tumski to wyspa z kościołem o wysokiej randze.

Kolegiata w Tumie
Kolegiata w Tumie

Kolegiata w Tumie - zwiedzanie

Już z zewnątrz kolegiata w Tumie robi ogromne wrażenie i nie chodzi tylko o ten wspaniały, rzadki styl romański, który notabene bardzo lubię, ale też o wielkość tej budowli. Aż trudno uchwycić ją w obiektywie, jest to taki kolos 🙂 Zbudowany z granitu, piaskowca i kamienia polnego.

Łęczycka kolegiata
Łęczycka kolegiata

Ja jednak gorąco zachęcam Cię, abyś przekroczył wydeptany wiekami przechodzących tu stóp próg pięknego portalu romańskiego i zajrzał do surowego, wspaniałego wnętrza świątyni. Kryje ono cenne elementy romańskiego wyposażenia, m.in. odkrytą w 1952 roku, dobrze zachowaną XII wieczną romańską polichromię z Chrystusem. To unikat i fascynująca sprawa, że jakieś dzieło przetrwało tyle wieków. Równie szokujące jest to, że 2 lata później, w 1954 roku pod budowlą odkryto fundamenty opactwa benedyktynów, które uchodzi za pierwsze w Polsce opactwo, założone około 997 roku.

Romański portal
Romański portal

Mnie zaskoczyły też 2 ołtarze stojące naprzeciw siebie, jeden jako ołtarz główny, w czym nie ma nic dziwnego, ale drugi nie jako ołtarz boczny obok, a dosłownie naprzeciw, pod chórem. Jeszcze takiego układu świątyni nie widziałam, a wiele kościołów odwiedziłam w swym życiu 🙂

Kolegiata w Tumie
Kolegiata w Tumie

Kolegiata w Tumie - legenda

Nie od dziś wiadomo, że średniowieczna Łęczyca miała powiązania z diabłem Borutą 🙂 Żywe są tu legendy na ten temat, a jedna z nich mówi też o kolegiacie w Tumie. Podobnoż jeśli wspiąć się na wieże, to zobaczysz na krawędziach ich ścian wgłębienia. To nic innego jak ślady pazurów Boruty, który nie mógł pozwolić, by na "jego ziemi" stał tak okazały kościół. Chciał więc przewrócić jego wieże, ale niestety nie udał mu się ten manewr i wieże stoją do dziś 🙂

Archikolegiata w Tumie
Archikolegiata w Tumie

Kolegiata w Tumie - lokalizacja i dojazd

Kolegiata znajduje się w miejscowości Tum koło słynnej Łęczycy. Dojedziesz tu drogą krajową nr 1, a następnie w Łęczycy musisz skręcić w drogę wojewódzką nr 703 w kierunku miejscowości Piątek (tej, gdzie znajduje się środek Polski), a następnie w miejscowości Kwiatkówek trzeba udać się na południe czyli skręcić w prawo zgodnie z drogowskazem prowadzącym do kolegiaty. Tu już wkrótce wyrosną przed nami wysokie wieże kolegiaty!

Kolegiata w Tumie
Kolegiata w Tumie

Atrakcje w okolicy

Przy samej kolegiacie stoi drewniany kościółek Św. Mikołaja z II połowy XVIII wieku, a we wspomnianym Kwiatkówku czeka na Was urokliwy skansen o nazwie Łęczycka Zagroda Chłopska. To bardzo blisko od kolegiaty, wystarczy nie skręcać na Tum, tylko podążać dalej drogą z Łęczycy na Piątek, by po chwili mieć skansen z lewej strony drogi. Za kolegiatą natomiast odnaleźć można ślady wczesnośredniowiecznego grodu, który będzie w niedługim czasie zrekonstruowany. Oczywiście zamek łęczycki z Borutą to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w tych stronach.

Drewniany kościół Św. Mikołaja
Drewniany kościół Św. Mikołaja

Informacje praktyczne

V-X pn i wt nieczynne
śr-sb 10.00-18.00
nd 13.15-18.00
Nie ma możliwości zwiedzania kościoła podczas mszy świętych
Poza sezonem lub gdy kościół jest zamknięty, można umawiać się na zwiedzanie: 790-760-107
Bilety: opłata co łaska do skarbony
Parking: bezpłatny

Kolegiata NMP Królowej i Św. Aleksego
Tum 8, Łęczyca
tel. 24/ 722-05-34
http://tumkolegiata.pl

Noclegi w Tumie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Kolegiata w Tumie
Kolegiata w Tumie
Kolegiata w Tumie
Kolegiata w Tumie
Kolegiata w Tumie
Kolegiata w Tumie
Kolegiata w Tumie
Kolegiata w Tumie
(4.6 głosów: 52)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 52)
Twoja ocena jest dla nas ważna
ARCHIKOLEGIATA W TUMIE
Po pierwsze ten budynek od lat ma TYTUŁ ARCHIKOLEGIATY .Najcenniejszy zabytek woje łódzkiego i jeden z niewielu najcenniejszych w skali całego kraju .To właśnie TU odbył się I wielki zjazd dostojników duchownych (ośmiu biskupów) i świeckich w roku 1180 w Łęczycy -a tak naprawdę w Tumie .Wielce prawdopodobnym jest iż płyta nagrobna w Archikolegiacie należy do zmarłego Piotra Włostowica .Archikolegiata stała się bohaterką pierwszej książki z całej serii Przygód Pana Samochodzika .Szczególne podziękowania za wielki wkład i poświęcenie w rozsławianiu Archikolegiaty należą się poprzedniemu księdzu Piotrowi Nowakowi mam nadzieję że obecny ksiądz nie zmarnuje pracy swojego poprzednika ,choć obecnie Archikolegiata częściej jest niedostępna dla ludzi co stwierdzam z ogromnym smutkiem
Avatar użytkownika tomtur
tomtur
Jeśli interesują Cię zabytki to koniecznie trzeba zobaczyć kolegiatę w Tumie. Mimo, że nie jest to barok to i tak pozostawia duże wrażenie. Do tego mini skansen a parę kilometrów dalej ciekawa Łęczyca.
karrrr96

ładne zabytki

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024