Archikolegiata NMP i Św. Aleksego w Tumie to słynna archikolegiata łęczycka, jeden z najlepszych przykładów budowli romańskiej w Polsce, leżący na Szlaku Romanskim!Kolegiata Łęczycka powstała w XII wieku, a wioska zyskała nazwę Tum dlatego, że dawniej właśnie kolegiaty i katedry nazywano tumami, stąd nazwa wioski powstała od budowli sakralnej, jaka powstała w średniowiecznej Łęczycy.

Tum- kolegiata

Romańska kolegiata zbudowana została z granitu, piaskowca i kamienia polnego, kryje cenne elementy romańskiego wyposażenia, m.in. freski. Choć podczas wojny została uszkodzona, to szybko została odbudowana. Kolegiata powstała koło wczesnośredniowiecznego grodu, w miejscu opactwa benedyktynów, które przeniesiono później do Mogilna. Gród zaś został niedawno zrekonstruowany i prezentowany jest w Skansenie Ziemi Łęczyckiej w Tumie.

25 marca 1992 roku papież Jan Paweł II podniósł kolegiatę w Tumie do rangi archikolegiaty, a w 1993 roku erygowano ponownie kapitułę łęczycką. W 1999 roku sprowadzono z Gniezna do Tumu relikwię Św. Wojciecha.

Tum- kolegiata
Tum- kolegiata

Archikolegiata w Tumie to wspaniałe dziedzictwo narodowe sięgające czasów tworzenia się polskiej państwowości, które koniecznie trzeba odwiedzić!Archikolegiata Najświętszej Marii Panny Królowej i Świętego Aleksego
Tum 8
tel. 24/ 722-05-34
http://tumkolegiata.pl

Tum noclegi

Tum to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118662 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

karrrr96 Zapaleniec 708 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-04-11 na

ładne zabytki

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020