Kolegiata w Tumie
Cenna perła Szlaku Romańskiego
Słynna Kolegiata w Tumie to tak naprawdę łęczycka archikolegiata Najświętszej Marii Panny i Św. Aleksego - jedna z najpiękniejszych i najcenniejszych budowli romańskich w Polsce, a tym samym najważniejszy punkt Szlaku Romańskiego! Ciekawostką jest, że w marcu 1992 roku nasz papież Jan Paweł II podniósł kolegiatę w Tumie do rangi archikolegiaty i kilka lat później sprowadzono tu z Gniezna relikwię Św. Wojciecha.
Kolegiata w Tumie to wspaniałe dziedzictwo narodowe, sięgające czasów tworzenia się polskiej państwowości, które koniecznie trzeba odwiedzić na swym turystycznym szlaku. To kolebka polskości!
Skąd nazwa Tum w Łęczycy?
Kolegiata Łęczycka powstała już w XII wieku, najpewniej koło połowy tego stulecia, choć nie jest znana dokładna data jej budowy. Wiadomo natomiast, że konsekracja świątyni miała miejsce 21 maja 1161, tak wiekowa jest Łęczyca!
Nazwa Tum pojawiła się dlatego, że dawniej właśnie kolegiaty i katedry nazywano tumami, stąd nazwa wioski powstała od budowli sakralnej, która powstała w średniowiecznej Łęczycy. Jak się łatwo domyślić, stąd wzięła się też nazwa Ostrowa Tumskiego w Poznaniu czy Wrocławiu, gdzie ostrów to nic innego jak wyspa, a ostrów tumski to wyspa z kościołem o wysokiej randze.
Kolegiata w Tumie - zwiedzanie
Już z zewnątrz kolegiata w Tumie robi ogromne wrażenie i nie chodzi tylko o ten wspaniały, rzadki styl romański, który notabene bardzo lubię, ale też o wielkość tej budowli. Aż trudno uchwycić ją w obiektywie, jest to taki kolos 🙂 Zbudowany z granitu, piaskowca i kamienia polnego.
Ja jednak gorąco zachęcam Cię, abyś przekroczył wydeptany wiekami przechodzących tu stóp próg pięknego portalu romańskiego i zajrzał do surowego, wspaniałego wnętrza świątyni. Kryje ono cenne elementy romańskiego wyposażenia, m.in. odkrytą w 1952 roku, dobrze zachowaną XII wieczną romańską polichromię z Chrystusem. To unikat i fascynująca sprawa, że jakieś dzieło przetrwało tyle wieków. Równie szokujące jest to, że 2 lata później, w 1954 roku pod budowlą odkryto fundamenty opactwa benedyktynów, które uchodzi za pierwsze w Polsce opactwo, założone około 997 roku.
Mnie zaskoczyły też 2 ołtarze stojące naprzeciw siebie, jeden jako ołtarz główny, w czym nie ma nic dziwnego, ale drugi nie jako ołtarz boczny obok, a dosłownie naprzeciw, pod chórem. Jeszcze takiego układu świątyni nie widziałam, a wiele kościołów odwiedziłam w swym życiu 🙂
Kolegiata w Tumie - legenda
Nie od dziś wiadomo, że średniowieczna Łęczyca miała powiązania z diabłem Borutą 🙂 Żywe są tu legendy na ten temat, a jedna z nich mówi też o kolegiacie w Tumie. Podobnoż jeśli wspiąć się na wieże, to zobaczysz na krawędziach ich ścian wgłębienia. To nic innego jak ślady pazurów Boruty, który nie mógł pozwolić, by na "jego ziemi" stał tak okazały kościół. Chciał więc przewrócić jego wieże, ale niestety nie udał mu się ten manewr i wieże stoją do dziś 🙂
Kolegiata w Tumie - lokalizacja i dojazd
Kolegiata znajduje się w miejscowości Tum koło słynnej Łęczycy. Dojedziesz tu drogą krajową nr 1, a następnie w Łęczycy musisz skręcić w drogę wojewódzką nr 703 w kierunku miejscowości Piątek (tej, gdzie znajduje się środek Polski), a następnie w miejscowości Kwiatkówek trzeba udać się na południe czyli skręcić w prawo zgodnie z drogowskazem prowadzącym do kolegiaty. Tu już wkrótce wyrosną przed nami wysokie wieże kolegiaty!
Atrakcje w okolicy
Przy samej kolegiacie stoi drewniany kościółek Św. Mikołaja z II połowy XVIII wieku, a we wspomnianym Kwiatkówku czeka na Was urokliwy skansen o nazwie Łęczycka Zagroda Chłopska. To bardzo blisko od kolegiaty, wystarczy nie skręcać na Tum, tylko podążać dalej drogą z Łęczycy na Piątek, by po chwili mieć skansen z lewej strony drogi. Za kolegiatą natomiast odnaleźć można ślady wczesnośredniowiecznego grodu, który będzie w niedługim czasie zrekonstruowany. Oczywiście zamek łęczycki z Borutą to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w tych stronach.
Informacje praktyczne
V-X pn i wt nieczynne
śr-sb 10.00-18.00
nd 13.15-18.00
Nie ma możliwości zwiedzania kościoła podczas mszy świętych
Poza sezonem lub gdy kościół jest zamknięty, można umawiać się na zwiedzanie: 790-760-107
Bilety: opłata co łaska do skarbony
Parking: bezpłatny
Kolegiata NMP Królowej i Św. Aleksego
Tum 8, Łęczyca
tel. 24/ 722-05-34
http://tumkolegiata.pl
Noclegi w Tumie
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.
- Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska, odległość: 0.5 km
- Zamek w Łęczycy, odległość: 2 km
- Kościół Św. Andrzeja w Łęczycy, odległość: 2.2 km
- Kościół Bernardynów w Łęczycy, odległość: 2.2 km
- Mury obronne w Łęczycy, odległość: 2.3 km
- Zoo Safari Borysew, odległość: 27.9 km
- Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich, odległość: 28.9 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!