Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich

Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich istnieje od 1996 roku, a rozpościera się w sześciu gminach, również na terenie Łodzi. Celem utworzenia Parku była przede wszystkim ochrona wyżynnych krajobrazów na terenie Polski Środkowej. To zdecydowanie unikat w tej części kraju. W Parku można podziwiać piękne widoki z wielu punktów, te najbardziej popularne znajdują się w okolicach Dąbrowy czy Janowa.

Wbrew pozorom w Parku nie ma wiele drzew - jest on zalesiony jedynie w 28%. Jednak w jego skład wchodzą najbardziej znane kompleksy leśne, takie jak: Las Janinowski oraz Las Łagiewnicki. Przez ten teren przepływa też wiele rzek, co jeszcze bardziej czyni to miejsce urokliwym. Można tu podziwiać wody Bzury, Moszczenicy, Mrożycy, Mrogiej czy Miazgi.

Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich
Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich

Atrakcje na terenie Parku Wzniesień Łódzkich

W Parku znajduje się wiele zabytków i to główny powód wizyt w tym miejscu. Przy okazji pobytu w tych okolicach warto zajrzeć do dworu w Byszewicach, zespołu pałacowo-parkowego w Łagiewnikach, czy wejść do kilku pobliskich kościołów. Ciekawe są też 2 kapliczki barokowe, drewniane. Stoją naprzeciw siebie i można zajrzeć do środka. Jedna to kapliczka Św. Rocha i Sebastiana z XVIII wieku, a druga to kapliczka Św. Antoniego z XVII wieku. To najstarszy zachowany budynek w Łodzi!

Kapliczka Św. Antoniego
Kapliczka Św. Antoniego

Najwyższym punktem Parku jest wzgórze "Radary", które znajduje się w okolicach Dąbrowy. Wznosi się na wysokość 284 m n.p.m., natomiast najniższy punkt w Parku to dolina Mrożycy - 150 m n.p.m.

Fajnym miejscem rodzinnej rekreacji jest Kąpielisko Arturówek w Lesie Łagiewnickim, przy ulicy Studenckiej. Poza plażą czeka tu plac zabaw, siłownia na powietrzu oraz wodny plac zabaw. Wszystko bezpłatnie, a w pobliżu również powstała wypożyczalnia kajaków i rowerków wodnych.

Arturówek w Lesie Łagiewnickim
Arturówek w Lesie Łagiewnickim

Noclegi w Łodzi

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Kapliczka Św. Rocha
Rezerwat Struga Dobieszkowska
(4.5 głosów: 12)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 12)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024