Manufaktura w Łodzi. Zrewitalizowana fabryka - centrum kultury, rozrywki i handlu

Manufaktura w Łodzi, Muzeum Fabryki
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Czy wiesz, że potęga Łodzi oparta jest na delikatnej bawełnie? Mocno zderzyła się ona z żelaznymi prawami biznesu i krwiopijczymi magnatami, którzy zbudowali niepojęte majątki, bezdusznie wykorzystując robotników. Pozostały po nich pałace z olśniewającymi wnętrzami, niezniszczonymi w czasie wojny i dawne fabryki, wielkie kolosy z cegieł, w które dziś tchnięto nowego ducha.

Manufaktura w Łodzi
Manufaktura w Łodzi

Zabudowania fabryki Izraela Poznańskiego

Najpopularniejszym przykładem kompleksu fabrycznego jest dziś Manufaktura, majątek Izraela Poznańskiego, wyceniony po jego śmierci na 12 milionów rubli. Dla porównania miesięczny zarobek ówczesnego tkacza wynosił około 12 rubli. Dziecko, które mogło w fabryce pracować po ukończeniu 12. roku życia, zarobiło przez miesiąc zaledwie 2 ruble, co starczało na około 8 bochenków chleba.Samowystarczalna fabryka włókiennicza działała tu 120 lat, do końca praktycznie wykorzystując krosna z czasów Poznańskiego. Ten sprowadzał je z Anglii, jako najnowocześniejsze maszyny na świecie. Mimo to, niemal każdego dnia zdarzały się wypadki, nawet śmiertelne. Jeśli chcesz poczuć klimat tych czasów, polecamy film Andrzeja Wajdy - Ziemia Obiecana. A potem zobacz to na własne oczy, w tym wyjątkowym mieście.

Brama do manufaktury
Brama do manufaktury
Manufaktura w Łodzi
Manufaktura w Łodzi

Manufaktura - kompleks handlowo-kulturalno-rozrywkowy

Dziś łódzka Manufaktura to unikalny w skali całej Europy projekt rewitalizacji XIX-wiecznych zabudowań dawnej fabryki. Zabytkowe budynki tkalni, przędzalni itp. zostały wspaniale odnowione i zagospodarowane, a wokół dołączyła nowoczesna przestrzeń miejska. Całość robi niesamowite wrażenie! Czerwona, nieotynkowa cegła pozwala poczuć dawny charakter tego miejsca.

Manufaktura to największe w Polsce centrum kultury, rozrywki i handlu, otwarte w 2006 roku. Powstał tu również Rynek z kolorowymi fontannami, gdzie odbywają się koncerty i pikniki plenerowe. To miejsce jak magnes przyciąga mieszkańców i turystów. Powstały tu liczne restauracje, ale warto też odwiedzić Muzeum Fabryki, Muzeum Sztuki ms2 czy Experymentarium - zabawne centrum nauki. Jest też kino i Andel's Hotel.

Nowoczesny kompleks w dawnych zabudowaniach fabrycznych czaruje butikami, strefą rozrywki i licznymi restauracjami. My skosztowaliśmy tu przepysznych włoskich specjałów w Restauracji Bawełna.Manufaktura w Łodzi, Muzeum Fabryki
Manufaktura w Łodzi, Muzeum Fabryki
Manufaktura w Łodzi, Muzeum Fabryki
Manufaktura w Łodzi, Muzeum Fabryki
Manufaktura w Łodzi, Muzeum Fabryki
Manufaktura w Łodzi, Muzeum Fabryki

 

Restauracja Bawełna w Manufakturze
Restauracja Bawełna w Manufakturze
Restauracja Bawełna w Manufakturze
Restauracja Bawełna w Manufakturze

 

Pałac Poznańskiego - Muzeum Miasta Łodzi

Manufaktura to bardzo rozległy teren, a główne wejście stanowi tzw. Brama, stojąca tuż przy pięknym Pałacu Poznańskiego, w którym obecnie mieści się Muzeum Miasta Łodzi. Pałac przylega do dawnej fabryki. Jest pełen przepychu, zwany później Małym Luwrem. Spośród łódzkich królów bawełny, to on cieszył się najbardziej wystawnym pałacem. Przynajmniej z zewnątrz. Ale i w środku zachwyca. Choć cieszył się to może złe określenie, bo tak naprawdę pałac skończono już po jego śmierci. Muzeum Miasta Łodzi pozwala podziwiać piękne wnętrza pałacowe, ale też poznać historię miasta.

 i Manufaktura w Łodzi
i Manufaktura w Łodzi
Pałac Poznańskiego
Pałac Poznańskiego
Serce WOŚP pod pałacem
Serce WOŚP pod pałacem

Informacje praktyczne

Manufaktura
ul. Drewnowska 58, Łódź
www.manufaktura.comNoclegi w Łodzi

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Manufaktura w Łodzi, brama
Manufaktura w Łodzi
Manufaktura w Łodzi
(4.4 głosów: 138)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 138)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024