Księży Młyn, Anna Piernikarczyk

Księży Młyn w Łodzi to rozległa dzielnica leżąca na wschód od ulicy Piotrkowskiej. Dzielnica ta przetrwała tutaj niemal w niezmienionym kształcie z czasów rozkwitu przemysłu w Łodzi. Powstała ona w XIX wieku, za sprawą Scheiblera - jednego z największych łódzkich fabrykantów.Księży Młyn to swoiste miasto w mieście - jest to cały zespół fabryczno-mieszkalny, zaprojektowany w stylu angielskich osad przemysłowych. Do dziś zobaczyć tutaj można jednolite architektonicznie budynki fabryczne z czerownej cegły, tak charakterystycznej dla całej Łodzi, osiedle mieszkaniowe również w cegle, rezydencje właścicieli, bocznice kolejowe, remizę, gazownię czy klub fabryczny.

Księży Młyn

W Pałacu Herbsta, który wybudował Schreibler dla swej córki, mieści się dziś Oddział Muzeum Sztuki w Łodzi, a w stojącej obok powozowni działa Galeria Sztuki Dawnej. W budynkach fabrycznych natomiast powstały popularne ostatnio lofty. Księży Młyn szczególnie malowniczo wygląda o zachodzie słońca.

Księży Młyn - Muzeum Sztuki
ul. Przędzalniana 72, Łódź
www.msl.org.pl

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk 1112029 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

51°45'14" N, 19°29'1" E
Łódzkie
2017-04-07
2020-02-03 02:01

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą