Księży Młyn w Łodzi to rozległa dzielnica leżąca na wschód od ulicy Piotrkowskiej. Dzielnica ta przetrwała tutaj niemal w niezmienionym kształcie z czasów rozkwitu przemysłu w Łodzi. Powstała ona w XIX wieku, za sprawą Scheiblera - jednego z największych łódzkich fabrykantów.
Księży Młyn to swoiste miasto w mieście - jest to cały zespół fabryczno-mieszkalny, zaprojektowany w stylu angielskich osad przemysłowych. Do dziś zobaczyć tutaj można jednolite architektonicznie budynki fabryczne z czerownej cegły, tak charakterystycznej dla całej Łodzi, osiedle mieszkaniowe również w cegle, rezydencje właścicieli, bocznice kolejowe, remizę, gazownię czy klub fabryczny.
W Pałacu Herbsta, który wybudował Schreibler dla swej córki, mieści się dziś Oddział Muzeum Sztuki w Łodzi, a w stojącej obok powozowni działa Galeria Sztuki Dawnej. W budynkach fabrycznych natomiast powstały popularne ostatnio lofty. Księży Młyn szczególnie malowniczo wygląda o zachodzie słońca.
Księży Młyn - Muzeum Sztuki
ul. Przędzalniana 72, Łódź
www.msl.org.pl
Łódź to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.