Na południowym krańcu ulicy Piotrkowskiej w Łodzi znajduje się wielka budowla fabryczna będąca świetnym przykładem architektury przemysłowej I połowy XIX wieku. Przybyły z Saksonii Ludwig Geyer był jednym z pierwszych przedsiębiorców, którzy założyli w Łodzi swe fabryki.
Miało to miejsce w latach 30-tych XIX wieku. Powstał wówczas 4-kondygnacyjny budynek fabryczny nawiązujący do królującego wtedy klasycyzmu. Fabryka rozplanowana w kształcie litery "C", zwrócona była fasadą ku ul. Piotrkowskiej. Biało otynkowana elewacja frontowa (stąd nazwa) o długości 70 m, zyskała symetryczny układ z trzema trójkątnymi szczytami. Na wewnętrznym dziedzińcu ustawiono "serce" przedsiębiorstwa - I maszynę parową w Łodzi.
Po wojnie Biała Fabryka stała się siedzibą Centralnego Muzeum Włókiennictwa (42/ 683-26-84). W niskich, nakrytych drewnianymi stropami halach można oglądać ekspozycje prezentujące rozwój łódzkiego przemysłu włókienniczego oraz okazjonalne wystawy tkaniny unikatowej i artystycznej.
Biała Fabryka Ludwika Geyera - Centralne Muzeum Włókiennictwa
ul. Piotrkowska 282/284, Łódź
Łódź to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.