Biała Fabryka Geyera, pioniera wśród królów bawełny w Łodzi

Biała Fabryka w Łodzi
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Na południowym krańcu ulicy Piotrkowskiej w Łodzi znajduje się wielka budowla fabryczna będąca świetnym przykładem architektury przemysłowej I połowy XIX wieku. Przybyły z Saksonii Ludwig Geyer był jednym z pierwszych przedsiębiorców, którzy założyli w Łodzi swe fabryki.

Miało to miejsce w latach 30. XIX wieku. Powstał wówczas 4-kondygnacyjny budynek fabryczny nawiązujący do królującego wtedy klasycyzmu. Fabryka rozplanowana w kształcie litery "C", zwrócona była fasadą ku ul. Piotrkowskiej. Biało otynkowana elewacja frontowa (stąd nazwa) o długości 70 m, zyskała symetryczny układ z trzema trójkątnymi szczytami. Na wewnętrznym dziedzińcu ustawiono "serce" przedsiębiorstwa - pierwszą maszynę parową w Łodzi. Stanął tu również pierwszy w Łodzi komin fabryczny.Biała Fabryka
Biała Fabryka

Po wojnie Biała Fabryka stała się siedzibą Centralnego Muzeum Włókiennictwa. W halach można oglądać ekspozycje prezentujące rozwój łódzkiego przemysłu włókienniczego oraz okazjonalne wystawy tkaniny unikatowej i artystycznej. Do Muzeum należy też niewielki skansen obok zabudowań fabrycznych.

Skansen w Łodzi
Skansen w Łodzi
Skansen w Łodzi
Skansen w Łodzi

Informacje praktyczne

Biała Fabryka Ludwika Geyera - Centralne Muzeum Włókiennictwa
ul. Piotrkowska 282/284, Łódź

Noclegi w Łodzi

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Biała Fabryka w Łodzi
Biała Fabryka
Muzeum Włókiennictwa
Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Biała Fabryka w Łodzi
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 42)
Twoja ocena
Wiesław Oberda
Już w szkole podstawowej przyjeżdżaliśmy całą klasą na wycieczki do Białej Fabryki.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024