Deptak Ulica Piotrkowska
ul. Piotrkowska, Łódź

51°44'44" N, 19°27'42" E

Główny deptak Łodzi jeszcze półtora wieku temu nazywany był traktem piotrkowskim, gdyż wiódł przez puszczę. Dziś ulica Piotrkowska znana jest w całej Polsce i stanowi nieodzowną wizytówkę tego wojewódzkiego miasta. Ciągnie się na długości ponad 4 km, pomiędzy pl. Wolności i pl. Niepodległości. To najdłuższy deptak w Europie! To na Piotrkowskiej kwitnie życie towarzyskie Łodzian, skoncentowały się tutaj restauracje, knajpki, ale też Muzea, pałace, pamiątki przeszłości. A jak przystało na miasto filmowe, swój "ślad" na Piotrkowskiej pozostawili sławni polscy filmowcy - reżyserzy i aktorzy.Aleja Gwiazd w Łodzi

Aleja Gwiazd rozciąga się na Piotrkowskiej pomiędzy ul. 6 Sierpnia a pasażem Rubinsteina, a tworząc ją wzorowano się na Hollywoodzie. Pierwsza mosiężna gwiazda pojawiła się tu w 1998 roku dla aktora Andrzeja Seweryna. Dziś gwiazd jest znacznie więcej, po stronie parzystej znajdują się gwiazdy reżyserów, operatorów i kompozytorów, a po przeciwnej - aktorów.

Urząd Miasta
Urząd Miasta

Galeria Wielkich Łodzian

Natomiast od 1999 roku główny deptak Łodzi jest ozdobiony rzeźbami plenerowymi z brązu, które przedstawiają sławne osoby związane z miastem. Tworzą one tzw. Galerię Wielkich Łodzian, a wśród nich spotkamy: "Ławeczkę Tuwima", "Fortepian Rubinsteina", "Kufer Reymonta" czy "Twórców Łodzi Przemysłowej".

Zabytki na Piotrkowskiej

Przy Piotrkowskiej ulokowały się też cenne zabytki, m.in wyniosła archikatedra Św. Stanisława Kostki (Piotrkowska 265), będąca największą budowlą sakralną Łodzi, dawny kościół ewangelicki noszący dziś wezwanie Zesłania Ducha Świętego (Piotrkowska 2/4), Pałac Juliusza Heinzla (Piotrkowska 104) - wybitny przykład architektury rezydencjonalnej (obecnie UM), Biała Fabryka Ludwika Geyera (Piotrkowska 282/284,) z I połowy XIX wieku, obecnie siedziba Centralnego Muzeum Włókiennictwa czy najsłynniejszy łódzki hotel - potężny Grand Hotel (Piotrkowska 72). Przejście całej ulicy Piotrkowskiej zajmuje sporo czasu, ale podróż tą można znacznie skrócić korzystając z rykszy, które na stałe wkomponowały się w obrazek łódzkiego traktu.

Hotel Grand
Twórcy Łodzi
Lampiarz


Od kilku już lat ulica Piotrkowska w Łodzi jest ładnie zrewitalizowana i teraz w większości jest to faktycznie deptak, pozbawiony ruchu kołowego i tramwajów.

Aleja Gwiazd Ławeczka Tuwima Archikatedra Biała Fabryka Łódź - dawny kantor Ludwika Geyera

Łódź noclegi

Łódź to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021