Piotrkowska

Ulica Piotrkowska w Łodzi

(4.2 głosów: 146)

Główny deptak Łodzi jeszcze półtora wieku temu nazywany był traktem piotrkowskim, gdyż wiódł przez puszczę. Dziś ulica Piotrkowska znana jest w całej Polsce i stanowi nieodzowną wizytówkę tego wojewódzkiego miasta. Ciągnie się na długości ponad 4 km, pomiędzy pl. Wolności i pl. Niepodległości. To najdłuższy deptak w Europie! To na Piotrkowskiej kwitnie życie towarzyskie Łodzian, skoncentowały się tutaj restauracje, knajpki, ale też Muzea, pałace, pamiątki przeszłości. A jak przystało na miasto filmowe, swój "ślad" na Piotrkowskiej pozostawili sławni polscy filmowcy - reżyserzy i aktorzy.Aleja Gwiazd w Łodzi

Aleja Gwiazd rozciąga się na Piotrkowskiej pomiędzy ul. 6 Sierpnia a pasażem Rubinsteina, a tworząc ją wzorowano się na Hollywoodzie. Pierwsza mosiężna gwiazda pojawiła się tu w 1998 roku dla aktora Andrzeja Seweryna. Dziś gwiazd jest znacznie więcej, po stronie parzystej znajdują się gwiazdy reżyserów, operatorów i kompozytorów, a po przeciwnej - aktorów.

Hotel Grand
Hotel Grand

Galeria Wielkich Łodzian

Natomiast od 1999 roku główny deptak Łodzi jest ozdobiony rzeźbami plenerowymi z brązu, które przedstawiają sławne osoby związane z miastem. Tworzą one tzw. Galerię Wielkich Łodzian, a wśród nich spotkamy: "Ławeczkę Tuwima", "Fortepian Rubinsteina", "Kufer Reymonta" czy "Twórców Łodzi Przemysłowej".Zabytki na Piotrkowskiej

Przy Piotrkowskiej ulokowały się też cenne zabytki, m.in wyniosła archikatedra Św. Stanisława Kostki (Piotrkowska 265), będąca największą budowlą sakralną Łodzi, dawny kościół ewangelicki noszący dziś wezwanie Zesłania Ducha Świętego (Piotrkowska 2/4), Pałac Juliusza Heinzla (Piotrkowska 104) - wybitny przykład architektury rezydencjonalnej (obecnie UM), Biała Fabryka Ludwika Geyera (Piotrkowska 282/284,) z I połowy XIX wieku, obecnie siedziba Centralnego Muzeum Włókiennictwa czy najsłynniejszy łódzki hotel - potężny Grand Hotel (Piotrkowska 72). Przejście całej ulicy Piotrkowskiej zajmuje sporo czasu, ale podróż tą można znacznie skrócić korzystając z rykszy, które na stałe wkomponowały się w obrazek łódzkiego traktu.

Twórcy Łodzi
Lampiarz

Od kilku już lat ulica Piotrkowska w Łodzi jest ładnie zrewitalizowana i teraz w większości jest to faktycznie deptak, pozbawiony ruchu kołowego i tramwajów.Aleja Gwiazd
Ławeczka Tuwima
Archikatedra
Biała Fabryka
Łódź - dawny kantor Ludwika Geyera

Adres

Deptak Ulica Piotrkowska
ul. Piotrkowska, Łódź

GPS: 51°44'44N, 19°27'42E

Łódź noclegi

Łódź to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Łódź
Rynki, place i deptaki
Ważna
deptaki promenady
51°44'44N, 19°27'42E
29 marzec 2017
02 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację