Muzeum Fabryki. Dziedzictwo Poznańskiego w Manufakturze w Łodzi

Aktualizacja: 2024-01-26
Muzeum Fabryki w Łodzi
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.1

Muzeum Fabryki w Łodzi znajduje się w popularnym centrum Manufaktura, powstałym w XIX-wiecznej zabytkowej fabryce Izraela Poznańskiego. W Muzeum można poznać ciekawą historię zakładów włókienniczych jednego z największych fabrykantów łódzkich. To żydowski król bawełny, Izrael Poznański. Zaliczany do tzw. Twórców Łodzi. 

Poznasz tu również unikalną technikę produkcji tkanin bawełnianych i codzienną, nie tylko żmudną, ale i trudną, a przede wszystkim niebezpieczną pracę robotników. To na niej wyrósł majątek Poznańskiego, wyceniony po jego śmierci na 12 milionów rubli. Dla porównania miesięczny zarobek ówczesnego tkacza wynosił około 12 rubli. Dziecko, które mogło w fabryce pracować po ukończeniu 12. roku życia, zarobiło przez miesiąc zaledwie 2 ruble, co starczało na około 8 bochenków chleba. 

Muzeum Fabryki w Łodzi
Muzeum Fabryki w Łodzi
Muzeum Fabryki w Łodzi
Muzeum Fabryki w Łodzi
Muzeum Fabryki w Łodzi
Muzeum Fabryki w Łodzi

 

Samowystarczalna fabryka włókiennicza działała tu 120 lat, do końca praktycznie wykorzystując krosna z czasów Poznańskiego. Ten sprowadzał je z Anglii, jako najnowocześniejsze maszyny na świecie. Mimo to, nie istniało BHP i niemal każdego dnia zdarzały się wypadki, nawet śmiertelne. Jeśli chcesz poczuć klimat tych czasów, polecamy film Andrzeja Wajdy - Ziemia Obiecana. A potem zobacz to na własne oczy, w tym wyjątkowym mieście.

Muzeum Fabryki nie jest duże, ale bardzo wymowne. Warto zwiedzić je z przewodnikiem. Z tarasu widokowego Muzeum zobaczysz ładną panoramę całej Manufaktury.

Istnieje legenda, że Poznański co rano przestawiał zegar fabryczny o 15 minut, aby wydłużyć dniówkę pracownikom. Zabieg ten miał znacząco poprawić wpływy i dochody fabryki.

Muzeum Fabryki w Łodzi
Muzeum Fabryki w Łodzi
Muzeum Fabryki w Łodzi
Muzeum Fabryki w Łodzi

Manufaktura - siedziba Muzeum Fabryki

Manufaktura jest najpopularniejszym przykładem kompleksu fabrycznego. Na przełomie wieków zamknięte hale fabryczne postanowiono zrewitalizować. Dziś to nowoczesny kompleks, który czaruje butikami, strefą rozrywki i licznymi restauracjami w niecodziennych wnętrzach. My skosztowaliśmy tu przepysznych włoskich specjałów w Restauracji Bawełna. Trzeba przyznać, że miejsce robi niesamowite wrażenie.

Manufaktura w Łodzi z tarasu Muzeum
Manufaktura w Łodzi z tarasu Muzeum
Restauracja Bawełna
Restauracja Bawełna

Informacje praktyczne

Aktualne godziny zwiedzania i ceny biletów znajdziesz na stronie: https://muzeumfabryki.com.pl/

Muzeum Fabryki - Manufaktura
ul. Drewnowska 58, Łódź

Noclegi w Łodzi

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Muzeum Fabryki w Łodzi
Manufaktura w Łodzi
(4.1 głosów: 18)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.1 głosów: 18)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024