Łódź
Muzea i skanseny
muzea
Normalna
Łódzkie
2017-03-29
2020-01-28 13:46
51°46'43" N, 19°27'3" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 10:00–16:00
  • środa: 10:00–16:00
  • czwartek: 10:00–16:00
  • piątek: 12:00–18:00
  • sobota: 12:00–18:00
  • niedziela: 12:00–18:00

Muzeum Historii Miasta Łodzi to obszerne i niezwykle interesujące Muzeum, które siedzibę ma w jednej z najbardziej efektownych budowli miasta - dawnym Pałacu Izraela Poznańskiego - wybitnego łódzkiego fabrykanta przemysłu włókienniczego. Pałac nawiązujący do renesansu francuskiego, a zaprojektowany został jako budowla reprezentacyjno-handlowa i mieszkalna. Obecny wygląd pałacu jest efektem późniejszych prac prowadzonych na przełomie XIX i XX stulecia przez wybitnych architektów.Wystrój wnętrza pałacu jest eklektyczny i nawiązuje do stylów II połowy XIX wieku, z dekoracją secesyjną. W korpusie głównym poza ogromną jadalnią i salą balową, znajdowały się saloniki i pomieszczenia giełdowe. W skrzydle bocznym natomiast znajdowały się magazyny, apartament mieszkalny, pokoje gościnne oraz przeszklony ogród zimowy.

Muzeum Historii Miasta Łodzi
Muzeum Historii Miasta Łodzi

Od 1975 roku Muzeum Historii Miasta Łodzi prowadzi renowację Pałacu, by przywrócić mu dawny blask. Sale pałacu odzyskały atmosferę dawnego wnętrza, wyposażono je zabytkowymi meblami i udekorowano XIX-wiecznymi tkaninami, a ściany ozdobiono dziełami wybitnych malarzy łódzkich. Pojawiły się też: piękna zastawa, szkło artystyczne i wszystko to, czym dawniej otaczali się w swych rezydencjach łódzcy przemysłowcy.

Muzeum Historii posiada największy w mieście zbiór obrazujący lokalne tradycje, przekrój narodowościowy i wyznaniowy oraz przejawy niepodległościowych tradycji miejscowej ludności. W Muzeum powstał również specjalistyczny zbiór liczący ponad 7 tys. druków związanych z Łodzią, znajdujący się w muzealnej bibliotece.

Muzeum Historii Miasta Łodzi
Muzeum Historii Miasta Łodzi
Muzeum Historii Miasta Łodzi


Obok Pałacu i Muzeum znajduje się słynna łódzka Manufaktura, powstała na obszarze dawnej fabryki Poznańskiego.

Muzeum Historii Miasta Łodzi - Pałac Poznańskiego
ul. Ogrodowa 15, Łódź
tel. 42/ 654-03-23
www.muzeum-lodz.plŁódź noclegi

Łódź to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1146590 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Karolina Weekendowy turysta 66 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-01-19 na

Piekny Pałac. Niestety zagospodarowany pod wzgledem wystawy - fatalnie. Szereg jakiś pokoików pamięci z ktorych niestety nic nie wynika.

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021