Muzeum Miasta Łodzi. Efektowny pałac Poznańskiego.

Aktualizacja: 2024-01-25
Muzeum Miasta Łodzi
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Muzeum Miasta Łodzi to obszerne i niezwykle interesujące Muzeum, które siedzibę ma w jednej z najbardziej efektownych budowli w Łodzi. Dawnym Pałacu Izraela Poznańskiego, wybitnego łódzkiego fabrykanta przemysłu włókienniczego. Pałac nawiązuje do renesansu francuskiego, a zaprojektowany został jako budowla reprezentacyjno-handlowa i mieszkalna. Obecny wygląd pałacu jest efektem późniejszych prac, prowadzonych na przełomie XIX i XX stulecia przez wybitnych architektów.

Wystrój wnętrza pałacu jest eklektyczny i nawiązuje do stylów II połowy XIX wieku, z dekoracją secesyjną. W korpusie głównym, poza ogromną jadalnią i salą balową, znajdowały się saloniki i pomieszczenia giełdowe. W skrzydle bocznym natomiast znajdowały się magazyny, apartament mieszkalny, pokoje gościnne oraz przeszklony ogród zimowy.

Muzeum Miasta Łodzi
Muzeum Miasta Łodzi

Od 1975 roku Muzeum Historii Miasta Łodzi prowadzi renowację Pałacu, by przywrócić mu dawny blask. Sale pałacu odzyskały atmosferę dawnego wnętrza, wyposażono je zabytkowymi meblami i udekorowano XIX-wiecznymi tkaninami, a ściany ozdobiono dziełami wybitnych malarzy łódzkich. Pojawiły się też: piękna zastawa, szkło artystyczne i wszystko to, czym dawniej otaczali się w swych rezydencjach łódzcy przemysłowcy.

Muzeum Historii posiada największy w mieście zbiór obrazujący lokalne tradycje, przekrój narodowościowy i wyznaniowy oraz przejawy niepodległościowych tradycji miejscowej ludności. W Muzeum powstał również specjalistyczny zbiór liczący ponad 7 tys. druków związanych z Łodzią, znajdujący się w muzealnej bibliotece.

Pałac Poznańskiego w Łodzi
Pałac Poznańskiego w Łodzi

Obok Pałacu znajduje się słynna łódzka Manufaktura, powstała na obszarze dawnej fabryki Poznańskiego.

Informacje praktyczne

Aktualne godziny zwiedzania i ceny biletów znajdziesz na stronie: www.muzeum-lodz.pl

Muzeum Miasta Łodzi
Muzeum Miasta Łodzi
Muzeum Miasta Łodzi

Muzeum Historii Miasta Łodzi - Pałac Poznańskiego
ul. Ogrodowa 15, Łódź
 

Noclegi w Łodzi

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

Muzeum Miasta Łodzi
Muzeum Miasta Łodzi
 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Muzeum Miasta Łodzi
(4.3 głosów: 28)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 28)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Karolina
Karolina

Piekny Pałac. Niestety zagospodarowany pod wzgledem wystawy - fatalnie. Szereg jakiś pokoików pamięci z ktorych niestety nic nie wynika.

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024