Muzeum Historii Miasta Łodzi

Muzeum Historii Miasta Łodzi

(4.3 głosów: 28)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Muzeum Historii Miasta Łodzi to obszerne i niezwykle interesujące Muzeum, które siedzibę ma w jednej z najbardziej efektownych budowli miasta - dawnym Pałacu Izraela Poznańskiego - wybitnego łódzkiego fabrykanta przemysłu włókienniczego. Pałac nawiązujący do renesansu francuskiego, a zaprojektowany został jako budowla reprezentacyjno-handlowa i mieszkalna. Obecny wygląd pałacu jest efektem późniejszych prac prowadzonych na przełomie XIX i XX stulecia przez wybitnych architektów.

Wystrój wnętrza pałacu jest eklektyczny i nawiązuje do stylów II połowy XIX wieku, z dekoracją secesyjną. W korpusie głównym poza ogromną jadalnią i salą balową, znajdowały się saloniki i pomieszczenia giełdowe. W skrzydle bocznym natomiast znajdowały się magazyny, apartament mieszkalny, pokoje gościnne oraz przeszklony ogród zimowy.

Muzeum Historii Miasta Łodzi
Muzeum Historii Miasta Łodzi


Od 1975 roku Muzeum Historii Miasta Łodzi prowadzi renowację Pałacu, by przywrócić mu dawny blask. Sale pałacu odzyskały atmosferę dawnego wnętrza, wyposażono je zabytkowymi meblami i udekorowano XIX-wiecznymi tkaninami, a ściany ozdobiono dziełami wybitnych malarzy łódzkich. Pojawiły się też: piękna zastawa, szkło artystyczne i wszystko to, czym dawniej otaczali się w swych rezydencjach łódzcy przemysłowcy.

Muzeum Historii posiada największy w mieście zbiór obrazujący lokalne tradycje, przekrój narodowościowy i wyznaniowy oraz przejawy niepodległościowych tradycji miejscowej ludności. W Muzeum powstał również specjalistyczny zbiór liczący ponad 7 tys. druków związanych z Łodzią, znajdujący się w muzealnej bibliotece.

Muzeum Historii Miasta Łodzi
Muzeum Historii Miasta Łodzi

Obok Pałacu i Muzeum znajduje się słynna łódzka Manufaktura, powstała na obszarze dawnej fabryki Poznańskiego.

Muzeum Historii Miasta Łodzi - Pałac Poznańskiego
ul. Ogrodowa 15, Łódź
tel. 42/ 654-03-23
www.muzeum-lodz.pl

Muzeum Historii Miasta Łodzi, Tomek
Muzeum Historii Miasta Łodzi, Tomek


Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 10:00–16:00
  • środa: 10:00–16:00
  • czwartek: 10:00–16:00
  • piątek: 12:00–18:00
  • sobota: 12:00–18:00
  • niedziela: 12:00–18:00

Łódź noclegi

Łódź to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Muzeum Historii Miasta Łodzi, Tomek
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Karolina

Piekny Pałac. Niestety zagospodarowany pod wzgledem wystawy - fatalnie. Szereg jakiś pokoików pamięci z ktorych niestety nic nie wynika.

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023