Skansen pod Łęczycą

Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska

(5 głosów: 2)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Na Ziemi Łódzkiej spotkasz kilka ładnych skansenów. Nie są wielkie, za to bardzo klimatyczne. A ten pod Łęczycą dodatkowo jest ślicznie położony, z widokiem na wieże wiekowej, romańskiej kolegiaty w Tumie, wśród łan zbóż. Piękna sceneria, jak na starą drewnianą zabudowę. Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska, bo o nim mowa, to oddział Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Istnieje całkiem niedługo, bo pomysł jego powstania zrodził się w 2009 roku, a otwarcie Zagrody nastąpiło w 2013 roku. Co ciekawe, ma tu jeszcze stanąć w ramach tego samego projektu rekonstrukcja grodu łęczyckiego. Niezły smaczek, chętnie kiedyś znów odwiedzimy to miejsce, bo bardzo lubimy takie stare, niezależnie czy oryginalne czy rekonstruowane obiekty, mówiące nam o życiu dawnym.

Łęczycka Zagroda Chłopska
Łęczycka Zagroda Chłopska

Zabudowania Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej

Pierwszy w Łęczyckiej Zagrodzie stanął wiatrak kozłowy z miejscowości Zawada - najciekawszy element skansenu. Później pojawiły się kolejne zabudowania z drewna i gliny - dom mieszkalny, szopa, stodoła, budynek z ekspozycją oraz kuźnia z miejscowości Porszewice i olejarnia z miejscowości Mszadla. Bardzo ciekawa w swej formie jest tutaj piwnica ziemna z datą 1848. Zarówno same budowle, jak i ich wyposażenie prezentują nam miejscową kulturę Łęczycką.Łęczycka Zagroda Chłopska
Łęczycka Zagroda Chłopska

Chałupa mieszkalna

Dom mieszkalny czyli tzw. chałupa to rekonstrukcja budowli z miejscowości Chorki, z powiatu łęczyckiego, ze schyłku XIX wieku. Jako, że w tej okolicy brakowało drewna jako budulca, często używano gliny, nie tylko do zabudowań chłopskich, ale nawet dworów. W XIX i nawet jeszcze w I połowie XX wieku. Świetnym przykładem takiego budownictwa jest właśnie chałupa mieszkalna z Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej.

Składa się z dwóch pomieszczeń mieszkalnych - izby kuchennej i pokoju oraz położonej pomiędzy nimi przelotowej sieni. Dom zwieńczony jest naczółkowym dachem pokrytym słomą. We wnętrzu zobaczysz dziś dawne urządzenia paleniskowo-dymne, w izbie stoi kuchnia nakryta płytą żeliwną z kapturem, w sieni zaś szeroki komin z piecem chlebowym, a w pokoju piec grzewczy z białych kafli. W domu takim zamieszkiwała dwupokoleniowa rodzina - rodzice z kilkorgiem dzieci. Warunki nie były nawet zbliżone do tych, do których dzisiaj jesteśmy przyzwyczajeni 🙂Łęczycka Zagroda Chłopska
Łęczycka Zagroda Chłopska

A gdybym Ci powiedziała, że zwykle liczna rodzina żyła na co dzień praktycznie tylko w tej jednej izbie? Nie uwierzysz? Faktycznie, życie rodziny skupiało się w izbie kuchennej, tutaj gotowali, jedli posiłki, bawili się, nawet przyjmowali sąsiadów. Tak było cieplej i bardziej swojsko, ten drugi pokój, najczęściej ze stołem i ołtarzykiem był pomieszczeniem reprezentacyjnym, tutaj jadało się tylko uroczyste posiłki od święta i przyjmowało ważnych gości. Jedynie przy licznej rodzinie spała tu część mieszkańców.

Wiatrak wietrzny w Łęczyckiej Zagrodzie

Nie sposób nie powiedzieć słów kilka o wiatraku wietrznym z Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej. Jego historia zaczęła się tu, gdzie dziś stoi, w miejscowości Kwiatkówek. Właśnie tu został wybudowany około 1820 roku, a w 1900 roku przeniesiono go do pobliskiej wsi Zawada, gdzie pracował korzystając wyłącznie z siły wiatru do 1957 roku. W jego wnętrzu prezentowana jest ekspozycja obrazująca miejscowe młynarstwo wietrzne na przełomie XIX i XX wieku.Skansen pod Łęczycą
Skansen pod Łęczycą
Łęczycka Zagroda Chłopska
Łęczycka Zagroda Chłopska

Mała architektura i kwiaty

W Zagrodzie Łęczyckiej nie zabrakło też elementów małej architektury, jest studnia z żurawiem, gnojownik, piece - garncarski i chlebowy czy ogrodzenia. Są też oczywiście kolorowe kwiaty i zioła. To dla mnie nieodzowna część skansenów, te dziko rosnące kwiecie pod małymi okienkami, niezwykle pięknie zdobiące urokliwe stare chałupy. Najbardziej spośród tych "babcinych" kwiatów lubię malwy, które tutaj też się znalazły 🙂 Cały obrazek skansenu w Łęczycy przenosi nas myślami do domów naszych dziadków.

Skansen pod Łęczycą
Skansen pod Łęczycą

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

IV-X wt-nd 11.00-18.00 (X do 17.00)
pn nieczynne, 
XI-III nieczynne
Bilety: normalny 9 zł, ulgowy 6 zł, rodzinny 24 zł
We wtorki wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny
W pobliżu stoi Oberża

Adres

Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska
Kwiatkówek 26 A, Łęczyca
tel. 888-224-867
www.maie.lodz.pl/skansen/

GPS: 52°3'38N, 19°13'47E

Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Łęczycy wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Łęczyca noclegi

Łęczyca to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Łęczycka Zagroda Chłopska
Łęczycka Zagroda Chłopska
Łęczycka Zagroda Chłopska
Łęczycka Zagroda Chłopska
Łęczycka Zagroda Chłopska
Łęczycka Zagroda Chłopska
Łęczycka Zagroda Chłopska
Łęczycka Zagroda Chłopska
Łęczycka Zagroda Chłopska
Łęczycka Zagroda Chłopska
Łęczycka Zagroda Chłopska
Łęczycka Zagroda Chłopska
Łęczycka Zagroda Chłopska
Łęczycka Zagroda Chłopska
52°3'38N, 19°13'47E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Bardzo ładne miejsce, z widokiem na wieże kolegiaty tumskiej, na pewno spodoba się osobom lubiącym skanseny, a wiem, że tutaj takich jest sporo 😉

Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska na blogu

Tam, gdzie królowie i diabeł siedzieli!

Czy tytuł już Ci wyjawił, gdzie dziś Was chcę zabrać? Ano jasne, do Królewskiego Miasta Łęczycy, gdzie diabeł Boruta rozsiadł się na dobre, na łęczyckim, czerwonym zamku, który od 6. wieków góruje ponad miastem!

Ale nas poniosło też oczywiście dalej, do unikatowej, bo romańskiej i ogromnej kolegiaty w Tumie, a także do Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej czyli spotkaliśmy wszystko to co tygryski lubią najbardziej 🙂 Zobacz naszą relację!

31 lipiec 2020 13:51
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021