Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska

Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska

Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska
Kwiatkówek 26 A, Łęczyca
tel. 888-224-867
www.maie.lodz.pl/skansen/

52°3'38" N, 19°13'47" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

IV-X wt-nd 11.00-18.00 (X do 17.00)
pn nieczynne, 
XI-III nieczynne
Bilety: normalny 9 zł, ulgowy 6 zł, rodzinny 24 zł
We wtorki wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny
W pobliżu stoi Oberża

Na Ziemi Łódzkiej spotkasz kilka ładnych skansenów. Nie są wielkie, za to bardzo klimatyczne. A ten pod Łęczycą dodatkowo jest ślicznie położony, z widokiem na wieże wiekowej, romańskiej kolegiaty w Tumie, wśród łan zbóż. Piękna sceneria, jak na starą drewnianą zabudowę. Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska, bo o nim mowa, to oddział Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Istnieje całkiem niedługo, bo pomysł jego powstania zrodził się w 2009 roku, a otwarcie Zagrody nastąpiło w 2013 roku. Co ciekawe, ma tu jeszcze stanąć w ramach tego samego projektu rekonstrukcja grodu łęczyckiego. Niezły smaczek, chętnie kiedyś znów odwiedzimy to miejsce, bo bardzo lubimy takie stare, niezależnie czy oryginalne czy rekonstruowane obiekty, mówiące nam o życiu dawnym.Zabudowania Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej

Pierwszy w Łęczyckiej Zagrodzie stanął wiatrak kozłowy z miejscowości Zawada - najciekawszy element skansenu. Później pojawiły się kolejne zabudowania z drewna i gliny - dom mieszkalny, szopa, stodoła, budynek z ekspozycją oraz kuźnia z miejscowości Porszewice i olejarnia z miejscowości Mszadla. Bardzo ciekawa w swej formie jest tutaj piwnica ziemna z datą 1848. Zarówno same budowle, jak i ich wyposażenie prezentują nam miejscową kulturę Łęczycką.

Łęczycka Zagroda Chłopska
Łęczycka Zagroda Chłopska

Chałupa mieszkalna

Dom mieszkalny czyli tzw. chałupa to rekonstrukcja budowli z miejscowości Chorki, z powiatu łęczyckiego, ze schyłku XIX wieku. Jako, że w tej okolicy brakowało drewna jako budulca, często używano gliny, nie tylko do zabudowań chłopskich, ale nawet dworów. W XIX i nawet jeszcze w I połowie XX wieku. Świetnym przykładem takiego budownictwa jest właśnie chałupa mieszkalna z Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej.

Składa się z dwóch pomieszczeń mieszkalnych - izby kuchennej i pokoju oraz położonej pomiędzy nimi przelotowej sieni. Dom zwieńczony jest naczółkowym dachem pokrytym słomą. We wnętrzu zobaczysz dziś dawne urządzenia paleniskowo-dymne, w izbie stoi kuchnia nakryta płytą żeliwną z kapturem, w sieni zaś szeroki komin z piecem chlebowym, a w pokoju piec grzewczy z białych kafli. W domu takim zamieszkiwała dwupokoleniowa rodzina - rodzice z kilkorgiem dzieci. Warunki nie były nawet zbliżone do tych, do których dzisiaj jesteśmy przyzwyczajeni 🙂

Łęczycka Zagroda Chłopska
Łęczycka Zagroda Chłopska
Łęczycka Zagroda Chłopska


A gdybym Ci powiedziała, że zwykle liczna rodzina żyła na co dzień praktycznie tylko w tej jednej izbie? Nie uwierzysz? Faktycznie, życie rodziny skupiało się w izbie kuchennej, tutaj gotowali, jedli posiłki, bawili się, nawet przyjmowali sąsiadów. Tak było cieplej i bardziej swojsko, ten drugi pokój, najczęściej ze stołem i ołtarzykiem był pomieszczeniem reprezentacyjnym, tutaj jadało się tylko uroczyste posiłki od święta i przyjmowało ważnych gości. Jedynie przy licznej rodzinie spała tu część mieszkańców.

Wiatrak wietrzny w skansenie

Nie sposób nie powiedzieć słów kilka o wiatraku wietrznym z Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej. Jego historia zaczęła się tu, gdzie dziś stoi, w miejscowości Kwiatkówek. Właśnie tu został wybudowany około 1820 roku, a w 1900 roku przeniesiono go do pobliskiej wsi Zawada, gdzie pracował korzystając wyłącznie z siły wiatru do 1957 roku. W jego wnętrzu prezentowana jest ekspozycja obrazująca miejscowe młynarstwo wietrzne na przełomie XIX i XX wieku.

Łęczycka Zagroda Chłopska
Łęczycka Zagroda Chłopska


Mała architektura i kwiaty

W Zagrodzie Łęczyckiej nie zabrakło też elementów małej architektury, jest studnia z żurawiem, gnojownik, piece - garncarski i chlebowy czy ogrodzenia. Są też oczywiście kolorowe kwiaty i zioła. To dla mnie nieodzowna część skansenów, te dziko rosnące kwiecie pod małymi okienkami, niezwykle pięknie zdobiące urokliwe stare chałupy. Najbardziej spośród tych "babcinych" kwiatów lubię malwy, które tutaj też się znalazły 🙂 Cały obrazek skansenu w Łęczycy przenosi nas myślami do domów naszych dziadków.

Łęczycka Zagroda Chłopska Łęczycka Zagroda Chłopska Łęczycka Zagroda Chłopska Łęczycka Zagroda Chłopska Łęczycka Zagroda Chłopska Łęczycka Zagroda Chłopska Łęczycka Zagroda Chłopska - skansen w Tumie Łęczycka Zagroda Chłopska Łęczycka Zagroda Chłopska Łęczycka Zagroda Chłopska Łęczycka Zagroda Chłopska Łęczycka Zagroda Chłopska Łęczycka Zagroda Chłopska Łęczycka Zagroda Chłopska Łęczycka Zagroda Chłopska

Łęczyca noclegi

Łęczyca to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149528 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149528 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-07-23 na
Bardzo ładne miejsce, z widokiem na wieże kolegiaty tumskiej, na pewno spodoba się osobom lubiącym skanseny, a wiem, że tutaj takich jest sporo ;)
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021