Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Wystawy, skansen i przejazd retro pociągiem
- Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie to Oddział Stacja Muzeum w Warszawie
- Muzeum oferuje wystawy, tabor wąskotorowy w skansenie na powietrzu i przejazd retro pociągiem
- Przejazd kolejką kupuje się osobno, nie jest w ramach biletu do muzeum
- Muzeum czynne jest codziennie, w środę zwiedzanie bezpłatne. Przejazdy odbywają się ciepłe weekendy
- Na miejscu czeka bezpłatny parking
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie to oddział Stacji Muzeum w Warszawie, które ma siedzibę w dawnym dworcu Warszawa Główna. Sochaczewska kolejka wąskotorowa to jedyna w okolicy kolejka, która przetrwała. Nie tylko nie została rozebrana i nadal kursuje na swej dawnej trasie, ale dodatkowo na swym terenie udostępnia ciekawy skansen z jedynym w Polsce tak bogatym taborem wąskotorowym. Mega ciekawostką jest przejażdżka retro pociągiem.
Wystawy w Muzeum Kolei Wąskotorowej
Dzisiaj Muzeum Kolei Wąskotorowej, powstałe na terenie stacji Sochaczew, oferuje największy zespół taboru wąskotorowego w Polsce. Faktycznie jest tutaj 226 pojazdów, ale część wymaga renowacji i w skansenu prezentuje się turystom 140 pojazdów, w tym tak unikalne, jak np. Warszawa drezyna. Jej widok na torach niezwykle cieszył kolejarzy, bo wożono nią m.in. wypłaty.
W muzeum powstały też wystawy pod dachem, mówiące o dziejach kolei sochaczewskiej, choć nie tylko o niej samej. Zachwyca tu najdłuższa stacjonarna wąskotorowa makieta w Polsce. Przedstawia linię kolejki sochaczewskiej, z poszczególnymi stacjami. Wystawy czynne są codziennie.
Przejazd retro pociągiem w Sochaczewie
W Muzeum w ciepłe weekendy organizowane są przejazdy pociągiem retro, co jest fantastyczną, całodzienną przygodą. A jeśli podróżujecie z dziećmi, to tym bardziej polecam, nasza Amelka była zachwycona. Najpierw około godziny 9.00 z przewodnikiem przechodzi się skansen, by posłuchać ciekawych opowieści o eksponatach. Później rusza się w podróż retro pociągiem, kiedy z zawrotną prędkością 15 km na godzinę pokonuje się 18 km do miejscowości Wilcze Tułowskie. Tam, na samym końcu trasy wychodzi się z pociągu na krótki spacerek do Puszczy, na skraju Kampinoskiego Parku Narodowego. W tym czasie parowóz lub lokomotywa zostaje odczepiona od pierwszego wagonu i przejeżdża na tył, by jechać w przeciwnym kierunku.
Piknik w Kampinoskim Parku Narodowym
Tak wraca się kawałek do Tułowic, gdzie czeka półtoragodzinny piknik przy ognisku, pod wiatą, przy maleńkiej plaży kanału Łasica. Niezwykle urokliwe miejsce i przyjemny odpoczynek. Można ze sobą zabrać wałówkę i upiec sobie kiełbaski czy chleb na ognisku, a można też kupić jedzenie na miejscu (tylko gotówką). My kupiliśmy kiełbaski i karkówkę na miejscu. Oczywiście swój prowiant o wiele bardziej się opłaca, ale my podróżowaliśmy nie z domu, a z Warszawy, gdzie zwiedzaliśmy Stację Muzeum.
Po pikniku kolejka z powrotem zawiozła nas do Sochaczewa, gdzie jeszcze przez dwie godzinki, do 17.00 można sobie swobodnie pochodzić po skansenie i samemu pooglądać te cuda techniki.
Parowóz czy spalinowa lokomotywa?
Zwykle jako retro lokomotywa służy klimatyczny parowóz, ale on co około 6 lat musi on przejść generalny remont i my na taki moment się załapaliśmy. Wówczas parowóz zastępuje lokomotywa spalinowa. Nasze wagony ciągnęła właśnie ona. Też zabytkowa, bo z 1982 roku. Zamiast czerni mieliśmy więc tę piękną czerwień. Wagony też przenoszą w przeszłość, są takie, jakimi oglądali je pasażerowie 100 lat temu. Co ciekawe miały one nawet centralne ogrzewanie. Jako źródło ciepła używano gorącej wody, służącej do napędzania tego ciężkiego pojazdu.
Wąskotorowa kolej konna
A czy wiesz, że tory wąskotorowe były budowane już wcześniej, zanim wyjechały na nie parowozy? Już w XIX wieku rozwinęła się kolej konna. Powstała dla przemysłu, żeby zwierzęta ciągnęły ciężary, bo tarcie po torach było mniejsze niż po gruncie. Podobno konie po poziomych torach mogły uciągnąć nawet 15 razy większe ciężary, niż po utwardzonej drodze. Pierwsza na świecie publiczna kolej konna pojawiła się 1807 roku.
Nasz film
Pozostaje mi jeszcze zachęcić Cię do naszego filmu.
Informacje praktyczne
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie
ul. Licealna 18, Sochaczew
Wystawy czynne codziennie, w środę wstęp bezpłatny
Przejazdy retro pociągiem płatne osobno
Jeśli do Muzeum dotrzesz Kolejami Mazowieckimi i zachowasz bilet z przejazdu, to za wstęp do Muzeum Kolei Wąskotorowej zapłacisz tylko 50% regularnej ceny
Aktualne godziny zwiedzania i cennik: https://sochaczew.stacjamuzeum.pl/
Noclegi w Warszawie
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.
- Kościół w Brochowie, odległość: 10.9 km
- Pałac w Guzowie, odległość: 13.3 km
- Kościół NMP w Czerwińsku nad Wisłą, odległość: 20.1 km
- Kościół w Żyrardowie, odległość: 22.7 km
- Most na Słudwi, odległość: 26.6 km
- Suntago Park of Poland, odległość: 29.8 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!