Pod koniec XIX wieku, kiedy Bytom jako miasto przemysłowe stale się rozrastał, niewielka kapliczka cmentarna Św. Trójcy z 1617 roku, położona nieco na uboczu, nie mieściła wiernych. Ponadto była dość mocno zniszczona.
Wtedy to postanowiono wznieść nową śwątynię, mimo, iż w mieście stał już kościół Wniebowzięcia NMP, kościółek Św. Ducha oraz najstarsza w mieście kaplica cmentarna Św. Małgorzaty.

W latach 70. XIX wieku rozbrano więc starą kaplicę cmentarną, a w latach 80. rozpoczęto budowę nowego, potężnego kościoła dla miasta. Wiosną 1886 roku zakończono budowę neogotyckiej świątyni. Wyposażenie wnętrza pochodzi właśnie z tego okresu oraz z I połowy XX stulecia.
Na pamiątkę starego kościółka cmentarnego hrabia Hugo I Henckel von Donnersmarck ufundował rzeźbę przedstawiającą Ukrzyżowanie, widoczną dziś z tyłu kościoła od strony ulicy Kwietniewskiego.
Wraz z kościołem Św. Trójcy powstała też neogotycka kaplica cmentarna na cmentarzu Mater Dolorosa, która do dziś jest zarządzana przez parafię. W kaplicy tej znajduje się epitafium ks. Norberta Bończyka, znanego jako "Homer górnośląski".
Niestety II wojna światowa przyniosła spore zniszczenia świątyni, która zaraz po wojnie została odbudowywana. Wtedy to w ołtarzu głównym umieszczono nowy obraz pędzla Fahnrotha, przedstawiający wyobrażenie Trójcy Świętej roztaczającej opiekę nad Bytomiem. Wmurowano też dwa portale z piaskowca szydłowieckiego.
Kościół ma charakter bazylikowy, orientowany, trzynawowy z nawą krzyżową. Nad kruchtą od strony zachodniej wznosi się wieża. We wnętrzu uwagę przykuwa piękny zespół dekoracji architektonicznej rzeźbionej w piaskowcu na czele z portalem głównego wejścia.
Kościół Św. Trójcy
ul. Kwietniewskiego 1, Bytom
tel. 32/ 281-16-81
www.trojca.net
Bytom noclegi
Bytom to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!