Młyn Amerykan Pisarzowice pod Krapkowicami

Młyn Amerykan w Krapkowicach

(5 głosów: 2)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Młyn Amerykan pod Krapkowicami na Opolszczyźnie to wyjątkowe miejsce, bardzo klimatyczne i tajemnicze, stanowi cudny plener na spacer czy nawet zdjęcia, z dala od miasta, na łonie przyrody. Ciekawa jest też historia tego miejsca. Warto tutaj zajrzeć będąc w okolicy. Choć budowle całego kompleksu pozostają w ruinie, to malowniczość tego zakątka przyciąga tutaj turystów, nie tylko miłośników urbex.

Młyn Amerykan Pisarzowice pod Krapkowicami
Młyn Amerykan Pisarzowice pod Krapkowicami
Młyn Amerykan Pisarzowice pod Krapkowicami
Młyn Amerykan Pisarzowice pod Krapkowicami

Jak dojechać do Amerykana pod Krapkowicami?

Kompleks Amerykan z dawnym młynem znajduje się w powiecie krapkowickim, wśród pól, w zadrzewieniu pomiędzy Pisarzowicami a Komornikami. Jadąc z Krapkowic należy udać się ulicą Prudnicką, w stronę Komornik i dalej ulicą Prudnicką zmierzamy w stronę Nowego Dworu Prudnickiego, ale oczywiście nie dojeżdżamy do niego, tylko jeszcze przed zjazdem na drogę nr 416 zjeżdżamy w prawo, w polną, gruntową ścieżkę, wraz z niebieską trasą rowerową. Można nią też jechać samochodem, właściwie pod sam dwór kompleksu Amerykan, po drodze pokonując mostek ponad Osobłogą. Za mostem skręcamy w lewo i po chwili pojawiają się zabudowania dworu, spichlerza i młyna majaczące za drzewami. Samochód zostawić można też wcześniej na poboczu i ruszyć spacerkiem, bo to bardzo przyjemna okolica.Malownicza ścieżka prowadząca pod młyn
Malownicza ścieżka prowadząca pod młyn
Nad Osobłogą
Nad Osobłogą
Młyn Amerykan Pisarzowice pod Krapkowicami
Młyn Amerykan Pisarzowice pod Krapkowicami

Co to właściwie ten młyn Amerykan?

Amerykan to cały kompleks młyński, pozostający dziś w ruinie, bardzo malowniczej, choć grożącej zawaleniem, lepiej nie podchodzić zbyt blisko murów, a na pewno nie wchodzić pomiędzy nie. To ruiny zabytkowego młyna Schreibersdorfer Muhle, spichlerza i dworu z dawną piekarnią. Ten stary młyn stoi przy rzece Osobłoga, która 10 km dalej wpływa do Odry.

Młyn Amerykan Pisarzowice pod Krapkowicami
Młyn Amerykan Pisarzowice pod Krapkowicami
Młyn Amerykan Pisarzowice pod Krapkowicami
Młyn Amerykan Pisarzowice pod Krapkowicami

Dlaczego Amerykan? 

Kompleks powstał w XIX wieku, kiedy właścicielem posiadłości był hrabia Eduard Georg Maria von Oppersdorff z Głogówka, zwany "Edim. Hrabia Edi podróżował po USA i zafascynował się tamtejszymi nowoczesnymi młynami i piekarniami. Ich ideę przeniósł na swą ziemię budując wielki młyn i piekarnię pod Krapkowicami, na wzór tych amerykańskich. Dlatego miejscowa ludność nazwała kompleks Amerykanem (po śląsku Amerikun), a nazwa przyjęła się na tyle, że funkcjonowała nawet na przedwojennych mapach geodezyjnych. Takie młyny jak ten w Pisarzowicach pod Krapkowicami, nazywano automatycznymi, bowiem pracę wielu ludzi zastąpiły maszyny parowe. W ten sposób hrabia chciał ułatwić pracę jego rolników. Prężnie działający młyn z czasem stał się gospodarstwem rolnym. Niestety w czasach komuny mocno popadł w ruinę i dziś zapanowała nad nim roślinność, wdzierająca się do wnętrz budowli, które stoją bez dachów, drzwi i okien, czekające na swój kres. Wybarwione na czerwono dzikie wino wije się po murach i sprawia, że miejsce ma swoją magię Dziś jest to własność prywatna, ale zabudowania nie są ogrodzone.

Pod młynem
Pod młynem

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Kompleks nie jest ogrodzony
Prowadzi tu niebieska trasa rowerowa

Adres

Młyn Amerykan
Pisarzowice
ul. Prudnicka, Komorniki

GPS: 50°25'19N, 17°52'57E

Krapkowice noclegi

Krapkowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Opolszczyzna Krapkowice
Normalna
czynne cały rok zabytki wstęp bezpłatny ruiny przyroda zabytki techniki urbex
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Bardzo malownicze miejsce, taka ciekawostka odkryta przez nas ostatnio na Opolszczyźnie 🙂
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023