Baszta w Krapkowicach

Baszta w Krapkowicach
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4

W Krapkowicach zachowały się ślady XIV-wiecznych murów miejskich, które kryły niegdyś cztery bramy. Mury wzniesiono z kamienia łamanego i w ciągu wieków były wielokrotnie odnawiane, aż do XIX wieku, kiedy całkowicie straciły na znaczeniu i zostały rozebrane. Z obwarowań tych do dzisiaj zachowała się XIV-wieczna wieża Bramy Górnej z przylegającymi murami na ulicy Basztowej, fragmenty murów w północno-wschodnim krańcu miasta oraz obniżony ciąg obwarowań w części południowo-zachodniej Krapkowic.

Krapkowice baszta
Krapkowice baszta
Krapkowice mury miejskie
Krapkowice mury miejskie

Wieża Bramy Górnej

Najbardziej atrakcyjnym elementem obwarowań w Krapkowicach jest wieża Bramy Górnej czyli Krapkowicka Baszta, stanowiąca symbol miasta.  To właśnie tutaj codzienne w południe rozbrzmiewa hejnał Krapkowic. Wieża Bramy Górnej zbudowana w II połowie XIV wieku i przebudowana w XVI wieku wykonana jest z kamienia łamanego w stylu gotycko - renesansowym. Jest to budowla  trójkondygnacyjna  w przyziemiu sklepiona kolebkowo. Nad gzymsem umieszczono attykę z fryzem arkadowym i strzelnicami kluczowymi. Krapkowice baszta
Krapkowice baszta
 Krapkowice baszta
Krapkowice baszta

Baszta Krapkowicka jest udostępniona dla turystów, na poszczególnych kondygnacjach znajdują się wystawy plastyczne prezentujące  najciekawsze obiekty Ziemi Krapkowickiej. Atrakcję stanowi też taras widokowy, z którego widać nawet Górę św. Anny i Góry Opawskie. Baszta Krapkowicka jest odnowiona i dobrze utrzymana. W 2007 roku otrzymała wyróżnienie "Zadbany zabytek Anno Domini 2007" i w ten sposób znalazła się wśród 18 najlepiej zadbanych obiektów zabytkowych w całej Polsce.

Informacje praktyczne

pn-czw nieczynne
pt 13.00-16.00
sb-nd - 14.00-18.00
Bilety: normalny 5 zł, grupowy 3 zł
Basztę można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem, którego należy umówić wcześniej 515-518-344
Aktualne godziny zwiedzania i ceny biletów znajdziesz na oficjalnej stronie Baszty: www.kdk.krapkowice.pl/baszta

Wieża Bramy Górnej
ul. Basztowa, Krapkowice
tel. 515-518-344

Noclegi w Krapkowicach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Krapkowice mury miejskie
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4 głosów: 11)
Twoja ocena
Anna Piernikarczyk
Baszta prezentuje się bardzo ładnie z zewnątrz, niestety nie mogliśmy wejść do środka, bo byliśmy w poniedziałek, kiedy Baszta jest nieczynna.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024