Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Rynek w Krapkowicach

Rynek w Krapkowicach
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4

Rynek w Krapkowicach to całkiem spory, centralny plac miasta, o dużym znaczeniu zarówno dziś, jak i w czasach średniowiecza. Właśnie z tamtego okresu zachował do chwili obecnej typowy układ średniowiecznej zabudowy. Pośrodku znajduje się fontanna z legendarną Meluzyną, a wokół placu stoją stare kamieniczki, ustawione jedna obok drugiej, poprzecinane wąskimi uliczkami. Najstarsza kamienica na krapkowickim rynku pochodzi z XVII wieku i jest to Dom w Rynku nr 4, z niezmienionym frontem od 1784 roku. Szkoda, że tą piękną kamieniczkę szpecą dziś liczne szyldy.

Rynek w Krapkowicach
Rynek w Krapkowicach

Kim jest Meluzyna? 

Meluzyna to pół kobieta, pół Syrena i zgodnie z legendą wabiła swym głosem pięknych młodzieńców w Krapkowicach, którzy omamieni głosem Meluzyny, szli nad rzekę i ginęli w jej otchłaniach. Doszło do tego, w mieście zaczęło brakować mężczyzn, aż znaleziono jej kamienną postać na dnie rzeki. 

Rynek w Krapkowicach
Rynek w Krapkowicach
Meluzyna na rynku w Krapkowicach
Meluzyna na rynku w Krapkowicach

Inna legenda mówi, że piękna Meluzyna poślubiła opolskiego księcia Bolesława, tego, który dokonał lokacji Krapkowic między 1280 a 1294 rokiem. Kiedy w pewien wieczór zakradł się podczas jej kąpieli do komnaty, ujrzał swoją żonę z tułowiem gada i kopytami. Dlatego właśnie jednym z bucików na krapkowickim szlaku obuwniczym jest... smocze kopytko. Legenda o Meluzynie ściśle wiąże się z historią Krapkowic, dlatego jej kamienna postać stoi dziś w samym sercu miasta, przy fontannie na rynku. Opowieść o Meluzynie, ale i o historii miasta usłyszysz odczytując kod QR komórką pod fontanną z Meluzyną, to nie jedyne takie miejsce w Krapkowicach, możesz też odsłuchać opowieści pod Basztą i przy zamku. Bardzo lubię takie nowinki technologiczne, które ubogacają i uprzyjemniają zwiedzanie. To również świetny sposób, żeby zachęcić dzieci do podróży.

Rynek w Krapkowicach
Rynek w Krapkowicach

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Parking płatny na rynku

Rynek
Rynek, Krapkowice

Noclegi w Krapkowicach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Rynek w Krapkowicach
(4 głosów: 2)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4 głosów: 2)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Miejsce urokliwe, choć przydało by się ujednolicić i ograniczyć bardzo liczne i kolorowe szyldy na kamieniczkach
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024