Kamienny amfiteatr na Górze Św. Anny znajduje się w Parku Krajobrazowym Góra Św. Anny, nieopodal Sanktuarium Św. Anny, poniżej Pomnika Czynu Powstańczego, w dawnym kamieniołomie wapienia. To miejsce o ciekawej historii.

Historia amfiteatru na Górze Św. Anny
Przed I wojną światową w miejscu obecnego amfiteatru istniał kamieniołom wapienia, a obok znajdowały się wapienniki, z których jeden przetrwał do dziś. Kamieniołom ten był połączony konną kolejką wąskotorową, tzw. rosbanką, ze Zdzieszowicami. Po zwyciężonym przez Niemców III Powstaniu Śląskim, Niemcy postanowili uczcić miejsce, w którym prowadzone były krwawe walki. W 1934 roku niemieckie władze rozpoczęły przebudowę kamieniołomu na amfiteatr, który miał 7 tys. miejsc siedzących oraz 20 tys. miejsc stojących. Pomiędzy sektorami natomiast miejsca znaleźć mogło kolejne 20 tys. ludzi.

Pomnik Czynu Powstańczego
Ponad amfiteatrem natomiast powstawało mauzoleum ku czci poległych Niemców, które wysadzono w powietrze w 1945 roku i postawiono tu słynny dziś Pomnik Czynu Powstańczego, czczący polskich powstańców poległych tu podczas III Powstania Śląskiego w 1921 roku.
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
Cały rok całą dobę
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny niedaleko pomnika
Adres
Amfiteatr
ul. Dunikowskiego, Góra Św. Anny
GPS: 50°27'19N, 18°9'36E
Góra Św. Anny noclegi
Góra Św. Anny to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!