Sanktuarium Św. Anny na Górze Św. Anny to bardzo popularne miejsce pielgrzymkowe na Opolszczyźnie, słynące od wieków z kultu Św. Anny Samotrzeciej, której gotycka figurka i relikwie przechowywane są w bazylice. Początki tutejszego kościoła sięgają prawdopodobnie XV wieku, zaś klasztoru XVI wieku. Pierwsza oficjalna wzmianka o kościele na szczycie Chełmskim pochodzi z 1516 roku i mówi o tym, że kościół ten podarował proboszczowi z Leśnicy Pan tych ziem - Mikołaj Strzała. Prawdopodobnie Krzysztof Strzała w 1485 roku rozpoczął budowę obecnego kościoła Św. Anny na szczycie Góry.
Dalsze losy Sanktuarium na Górze Św. Anny, które już wówczas gromadziło pielgrzymki, wiążą się ze szlacheckim rodem Gaschinów, którzy przybyli tu z Ziemi Wieluńskiej.
Franciszkanie osiedlili się na Górze Św. Anny w czasach potopu szwedzkiego czyli w 1655 roku. Przybyli tu z Krakowa i Lwowa, kiedy zagrozili im tam Szwedzi. Początkowo wybudowali tu drewniany klasztor. Na początku XVIII wieku powstała tu Kalwaria z kaplicami Drogi Krzyżowej, a wkrótce później murowany klasztor. W tym wieku również odnowiono sanktuarium, bowiem po przybyciu franciszkanów znacząco wzrósł ruch pielgrzymkowy.
Papież Jan Paweł II podniósł kościół na Górze Św. Anny do godności Bazyliki Mniejszej, ale największym wydarzeniem była wizyta Papieża Polaka w tym Sanktuarium. Miało to miejsce 21 czerwca 1983 roku, a wydarzeniu towarzyszyły milionowe rzesze pielgrzymów.
Nie wiadomo skąd w sanktuarium wzięła się otoczona kultem figurka Św. Anny Samotrzeciej. Figura na pewno nie jest młodsza niż sam kościół, a przypuszczalnie powstała nawet wcześniej niż wybudowano świątynię. Znawcy sztuki datują ją na połowę XV stulecia. Figurka z Góry Św. Anny przedstawia ogromną wartość historyczną i artystyczną, należy bowiem do najstarszych rzeźb drewnianych na Śląsku. Mierzy 66 cm wysokości, Św. Anna w lewej ręce trzyma córkę NMP, a w prawej wnuka Jezusa Chrystusa.
Sanktuarium Św. Anny i klasztor Franciszkanów
ul. Klasztorna 6, Góra Św. Anny
tel. 77/ 463-09-00, 77/ 463-09-00
www.swanna.com.pl
Góra Św. Anny to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.