Sanktuarium Góra Św. Anny

Sanktuarium na Górze Św. Anny

(4.3 głosów: 29)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Sanktuarium na Górze Św. Anny to bardzo popularne miejsce pielgrzymkowe na Opolszczyźnie, słynące od wieków z kultu Św. Anny Samotrzeciej, której gotycka figurka i relikwie przechowywane są w bazylice. Do sanktuarium prowadzą dość wysokie schody, które w połączeniu z wysokim wzgórzem - najwyższym punktem Wyżyny Śląskie, sprawiają, że Sanktuarium na Górze Św. Anny widać już z daleka. To bardzo charakterystyczny punkt w okolicy! Spod Sanktuarium natomiast roztacza się ciekawa panorama okolicy.

Sanktuarium Góra Św. Anny
Sanktuarium Góra Św. Anny
Widok spod Sanktuarium
Widok spod Sanktuarium

Historia sanktuarium na Górze Św. Anny

Początki tutejszego kościoła sięgają prawdopodobnie XV wieku, zaś klasztoru prawdopodobnie w XVII wieku. Pierwsza oficjalna wzmianka o kościele na szczycie Chełmskim pochodzi z 1516 roku i mówi o tym, że kościół ten podarował proboszczowi z Leśnicy Pan tych ziem - Mikołaj Strzała. Prawdopodobnie Krzysztof Strzała w 1485 roku rozpoczął budowę obecnego kościoła Św. Anny na szczycie Góry. Dalsze losy Sanktuarium na Górze Św. Anny, które już wówczas gromadziło pielgrzymki, wiążą się ze szlacheckim rodem Gaschinów, którzy przybyli tu z Ziemi Wieluńskiej.Franciszkanie osiedlili się na Górze Św. Anny w czasach potopu szwedzkiego czyli w 1655 roku. Przybyli tu z Krakowa i Lwowa, kiedy zagrozili im tam Szwedzi. Początkowo wybudowali tu drewniany klasztor. Na początku XVIII wieku powstała tu Kalwaria z kaplicami Drogi Krzyżowej, a wkrótce później murowany klasztor. W tym wieku również odnowiono sanktuarium, bowiem po przybyciu franciszkanów znacząco wzrósł ruch pielgrzymkowy.

Drzwi prowadzące do klasztoru
Drzwi prowadzące do klasztoru
Sanktuarium Góra Św. Anny
Sanktuarium Góra Św. Anny

Papież na Górze Św. Anny

Polski Papież Jan Paweł II podniósł kościół na Górze Św. Anny do godności Bazyliki Mniejszej, ale największym wydarzeniem była wizyta Papieża Polaka w tym Sanktuarium. Miało to miejsce 21 czerwca 1983 roku, a wydarzeniu towarzyszyły milionowe rzesze pielgrzymów. Do dziś jedna z bram nosi tu miano Bramy Papieskiej.Sanktuarium Góra Św. Anny
Sanktuarium Góra Św. Anny

Figurka Św. Anny

Nie wiadomo skąd w sanktuarium wzięła się otoczona kultem drewniana figurka Św. Anny Samotrzeciej. Figura na pewno nie jest młodsza niż sam kościół, a przypuszczalnie powstała nawet wcześniej niż wybudowano świątynię. Znawcy sztuki datują ją na połowę XV stulecia. Figurka Św. Anny z sanktuarium na Górze Św. Anny przedstawia ogromną wartość historyczną i artystyczną, należy bowiem do najstarszych rzeźb drewnianych na Śląsku. Mierzy 66 cm wysokości, Św. Anna w lewej ręce trzyma córkę Maryję, a w prawej wnuka - Jezusa Chrystusa. Stąd nazwa Św. Anna Samotrzeć, bo nie jest sama, a w towarzystwie dwóch innych osób. Cała Góra Św. Anny usiana jest kapliczkami, które tworzą tu słynną Kalwarię.

Sanktuarium Góra Św. Anny
Sanktuarium Góra Św. Anny
Kalwaria na Górze Św. Anny
Kalwaria na Górze Św. Anny

Atrakcje na Górze Św. Anny

Wzgórze o tej samej nazwie co miejscowość to bardzo ciekawe miejsce spacerowe. Poza kapliczkami Kalwarii znajdziesz tutaj Geopark Góra Św. Anna, Park Krajobrazowy Góra Św. Anna, Pomnik i Muzeum Czynu Powstańczego, kamienny amfiteatr i liczne szlaki z punktami widokowymi na tą malowniczą okolicę.Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Wzgórze czynne całą dobę
Sanktuarium otwarte jest od rana do wieczora
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny pod sanktuarium
 

Adres

Sanktuarium Św. Anny i klasztor Franciszkanów
ul. Klasztorna 6, Góra Św. Anny
tel. 77/ 463-09-00, 77/ 463-09-00
www.swanna.com.pl

GPS: 50°27'22N, 18°10'9E

Sanktuarium na Górze Św. Anny na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Opolszczyzny wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Góra Św. Anny noclegi

Góra Św. Anny to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Sanktuarium Góra Św. Anny
Góra Św. Anny - sanktuarium
Góra Św. Anny
Góra Św. Anny
Góra Św. Anny
Góra Św. Anny
Sanktuarium Góra Św. Anny
50°27'22N, 18°10'9E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Ms. Gospo
Piękne wnętrza sanktuarium.

Sanktuarium na Górze Św. Anny na blogu

Góra Św. Anny i jej ciekawostki

Zabieram Was dzisiaj na pierwszą podróż po Opolszczyźnie w ramach naszego projektu Opolskie - małe ale kwitnie. Wędrowaliśmy po Górze Św. Anny, która może kojarzy się głównie z sanktuarium, ale zapewniam Cię, że warto szerzej poznać tu unikatowe miejsce, z Geoparkiem czy skalnym amfiteatrem w pięknym lesie bukowym.

Zbliża się 100. rocznica III powstania śląskiego, to dobra okazja, by poznać miejsce, gdzie toczyły się jego krwawe walki. Mówi o tym pomnik i Muzeum Czynu Powstańczego. Nie zabrakło też niespodzianek, jak to u nas 🙂 Zobacz naszą relację i film z tej podróży!

23 kwiecień 2021 10:09
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021