Sanktuarium Św. Anny na Górze Św. Anny to bardzo popularne miejsce pielgrzymkowe na Opolszczyźnie, słynące od wieków z kultu Św. Anny Samotrzeciej, której gotycka figurka i relikwie przechowywane są w bazylice. Początki tutejszego kościoła sięgają prawdopodobnie XV wieku, zaś klasztoru XVI wieku. Pierwsza oficjalna wzmianka o kościele na szczycie Chełmskim pochodzi z 1516 roku i mówi o tym, że kościół ten podarował proboszczowi z Leśnicy Pan tych ziem - Mikołaj Strzała. Prawdopodobnie Krzysztof Strzała w 1485 roku rozpoczął budowę obecnego kościoła Św. Anny na szczycie Góry.Dalsze losy Sanktuarium na Górze Św. Anny, które już wówczas gromadziło pielgrzymki, wiążą się ze szlacheckim rodem Gaschinów, którzy przybyli tu z Ziemi Wieluńskiej.

Sanktuarium Góra Św. Anny
Sanktuarium Góra Św. Anny

Franciszkanie osiedlili się na Górze Św. Anny w czasach potopu szwedzkiego czyli w 1655 roku. Przybyli tu z Krakowa i Lwowa, kiedy zagrozili im tam Szwedzi. Początkowo wybudowali tu drewniany klasztor. Na początku XVIII wieku powstała tu Kalwaria z kaplicami Drogi Krzyżowej, a wkrótce później murowany klasztor. W tym wieku również odnowiono sanktuarium, bowiem po przybyciu franciszkanów znacząco wzrósł ruch pielgrzymkowy.

Papież na Górze Św. Anny

Papież Jan Paweł II podniósł kościół na Górze Św. Anny do godności Bazyliki Mniejszej, ale największym wydarzeniem była wizyta Papieża Polaka w tym Sanktuarium. Miało to miejsce 21 czerwca 1983 roku, a wydarzeniu towarzyszyły milionowe rzesze pielgrzymów.

Góra Św. Anny
Sanktuarium figurka
Góra Św. Anny


Figurka Św. Anny

Nie wiadomo skąd w sanktuarium wzięła się otoczona kultem figurka Św. Anny Samotrzeciej. Figura na pewno nie jest młodsza niż sam kościół, a przypuszczalnie powstała nawet wcześniej niż wybudowano świątynię. Znawcy sztuki datują ją na połowę XV stulecia. Figurka z Góry Św. Anny przedstawia ogromną wartość historyczną i artystyczną, należy bowiem do najstarszych rzeźb drewnianych na Śląsku. Mierzy 66 cm wysokości, Św. Anna w lewej ręce trzyma córkę NMP, a w prawej wnuka Jezusa Chrystusa.

Sanktuarium Św. Anny i klasztor Franciszkanów
ul. Klasztorna 6, Góra Św. Anny
tel. 77/ 463-09-00, 77/ 463-09-00
www.swanna.com.pl

Góra Św. Anny
Góra Św. Anny


Góra Św. Anny Góra Św. Anny Góra Św. Anny

Góra Św. Anny noclegi

Góra Św. Anny to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149528 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021