Sanktuarium na Górze Św. Anny

Sanktuarium Góra Św. Anny
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Sanktuarium na Górze Św. Anny to bardzo popularne miejsce pielgrzymkowe na Opolszczyźnie, słynące od wieków z kultu Św. Anny Samotrzeciej, której gotycka figurka i relikwie przechowywane są w bazylice. Do sanktuarium prowadzą dość wysokie schody, które w połączeniu z wysokim wzgórzem - najwyższym punktem Wyżyny Śląskie, sprawiają, że Sanktuarium na Górze Św. Anny widać już z daleka. To bardzo charakterystyczny punkt w okolicy! Spod Sanktuarium natomiast roztacza się ciekawa panorama okolicy.

Sanktuarium Góra Św. Anny
Sanktuarium Góra Św. Anny
Widok spod Sanktuarium
Widok spod Sanktuarium

Historia sanktuarium na Górze Św. Anny

Początki tutejszego kościoła sięgają prawdopodobnie XV wieku, zaś klasztoru prawdopodobnie w XVII wieku. Pierwsza oficjalna wzmianka o kościele na szczycie Chełmskim pochodzi z 1516 roku i mówi o tym, że kościół ten podarował proboszczowi z Leśnicy Pan tych ziem - Mikołaj Strzała. Prawdopodobnie Krzysztof Strzała w 1485 roku rozpoczął budowę obecnego kościoła Św. Anny na szczycie Góry. Dalsze losy Sanktuarium na Górze Św. Anny, które już wówczas gromadziło pielgrzymki, wiążą się ze szlacheckim rodem Gaschinów, którzy przybyli tu z Ziemi Wieluńskiej.Franciszkanie osiedlili się na Górze Św. Anny w czasach potopu szwedzkiego czyli w 1655 roku. Przybyli tu z Krakowa i Lwowa, kiedy zagrozili im tam Szwedzi. Początkowo wybudowali tu drewniany klasztor. Na początku XVIII wieku powstała tu Kalwaria z kaplicami Drogi Krzyżowej, a wkrótce później murowany klasztor. W tym wieku również odnowiono sanktuarium, bowiem po przybyciu franciszkanów znacząco wzrósł ruch pielgrzymkowy.

Drzwi prowadzące do klasztoru
Drzwi prowadzące do klasztoru
Sanktuarium Góra Św. Anny
Sanktuarium Góra Św. Anny

Papież na Górze Św. Anny

Polski Papież Jan Paweł II podniósł kościół na Górze Św. Anny do godności Bazyliki Mniejszej, ale największym wydarzeniem była wizyta Papieża Polaka w tym Sanktuarium. Miało to miejsce 21 czerwca 1983 roku, a wydarzeniu towarzyszyły milionowe rzesze pielgrzymów. Do dziś jedna z bram nosi tu miano Bramy Papieskiej.

Sanktuarium Góra Św. Anny
Sanktuarium Góra Św. Anny

Figurka Św. Anny

Nie wiadomo skąd w sanktuarium wzięła się otoczona kultem drewniana figurka Św. Anny Samotrzeciej. Figura na pewno nie jest młodsza niż sam kościół, a przypuszczalnie powstała nawet wcześniej niż wybudowano świątynię. Znawcy sztuki datują ją na połowę XV stulecia. Figurka Św. Anny z sanktuarium na Górze Św. Anny przedstawia ogromną wartość historyczną i artystyczną, należy bowiem do najstarszych rzeźb drewnianych na Śląsku. Mierzy 66 cm wysokości, Św. Anna w lewej ręce trzyma córkę Maryję, a w prawej wnuka - Jezusa Chrystusa. Stąd nazwa Św. Anna Samotrzeć, bo nie jest sama, a w towarzystwie dwóch innych osób. Cała Góra Św. Anny usiana jest kapliczkami, które tworzą tu słynną Kalwarię.

Sanktuarium Góra Św. Anny
Sanktuarium Góra Św. Anny
Kalwaria na Górze Św. Anny
Kalwaria na Górze Św. Anny

Atrakcje na Górze Św. Anny

Wzgórze o tej samej nazwie co miejscowość to bardzo ciekawe miejsce spacerowe. Poza kapliczkami Kalwarii znajdziesz tutaj Geopark Góra Św. Anna, Park Krajobrazowy Góra Św. Anna, Pomnik i Muzeum Czynu Powstańczego, kamienny amfiteatr i liczne szlaki z punktami widokowymi na tą malowniczą okolicę.Informacje praktyczne

Wzgórze czynne całą dobę
Sanktuarium otwarte jest od rana do wieczora
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny pod sanktuarium
 

Sanktuarium Św. Anny i klasztor Franciszkanów
ul. Klasztorna 6, Góra Św. Anny
tel. 77/ 463-09-00, 77/ 463-09-00
www.swanna.com.pl

Noclegi w Opolszczyźnie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sanktuarium Góra Św. Anny
Góra Św. Anny - sanktuarium
Góra Św. Anny
Góra Św. Anny
Góra Św. Anny
Góra Św. Anny
Sanktuarium Góra Św. Anny
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 29)
Twoja ocena
Avatar użytkownika Ms. Gospo
Ms. Gospo
Piękne wnętrza sanktuarium.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024