Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
51°13'15" N, 18°34'10" E
Łódzkie
2016-12-14
2020-02-03 02:00

Opis Wielunia

Wieluń to piękne, średniowieczne miasto leżące w województwie łódzkim, w samym centrum Polski, na południowy zachód od stolicy regionu - Łodzi. Zabytki tego wspaniałego ośrodka pamiętają czasy króla Kazimierza Wielkiego, dlatego warto zawitać w te strony.Dogodna lokalizacja miasta na skrzyżowaniu europejskich szlaków handlowych, m.in. szlaku bursztynowego, sprzyjała rozwojowi miasta już w XIII wieku, za czasów panowania Kazimierza Wielkiego.

Wieluń mury miejskie
Wieluń mury miejskie

Zabytki w Wieluniu

- Układ przestrzenny miasta - historyczny, średniowieczny układ Wielunia z Rynkiem w miejscu centralnym

- Mury obronne, okolice ul. Podwale i Królewskiej - do dzisiaj zachowały się fragmenty XIV-wiecznych fortyfikacji, m.in. Bramy Krakowskiej czy Baszty Prochownia

Wieluń
Wieluń
Wieluń


- Brama Krakowska czyli Brama Gotycka, ul. Królewska - najcenniejszy zabytek z początków istnienia miasta, fragment murów obronnych, do którego w połowie XIX wieku dobudowano budynek ratusza w stylu klasycystycznym

- Baszty w Wieluniu - do dziś zachowały się ruiny dwóch baszt - Prochowni (ul. Podwale) i Swawoli (ul. Palestrancka), natomiast Baszta Męczarnia (ul. Podwale) została odbudowana 

Muzeum Ziemi Wieluńskiej
Muzeum Ziemi Wieluńskiej


- Piwnice gotyckiego zamku, ul. Królewska - dziś w miejscu zamku stoi pałac, w którym urzędują władze miasta

Kościoły w Wieluniu

Odwiedzając Wieluń warto pamiętać o znajdujących się w mieście wielu różnorodnych świątyniach. Najstarsza z nich to bazylika kolegiacka Bożego Ciała, została wybudowana w XIV wieku w stylu gotyckim, poźniej przebudowana. Wśród innych interesujących budynków sakralnych należy wspomnieć o drewnianym kościele Św. Barbary, należącym do kolegium pijarskiego czy zespole klasztornym Reformatów z kościołem Zwiastowania Najświętszej Panny Marii. W samym centrum natomiast wznosi się kościół Św. Józefa.

Ratusz w Wieluniu
Ratusz w Wieluniu

Wokół Wielunia natomiast ulokowało się sporo drewnianych kościółków, m.in. kościół w Łaszewie Rządowym, kościół w Gaszynie, kościół w Grębieniu czy w pobliskich Popowicach.

Muzeum Ziemi Wieluńskiej

Budowlą sakralną było także kiedyś obecne Muzeum Ziemi Wieluńskiej, które za swoją siedzibę ma klasztor Bernardynek ufundowany przez Annę Koniecpolską w 1616 roku. Druga część klasztoru została przekazana na kościół ewangelicki. Każdy z wieluńskich kościołów posiada unikalny styl i wystrój.

Wieluń Brama Kaliska
Wieluń
Wieluń

Atrakcje w Wieluniu

Aktywni sportowo turyści odwiedzający Wieluń mogą spędzić czas na krytym basenie lub w skateparku, a zimą jeżdżąc na łyżwach. Warto też wybrać się do Lasku Miejskiego lub na malowniczy Szlak Jury Wieluńskiej czy też Szlak Bursztynowy.
www.turystyka.wielun.pl

Fundamenty dawnej fary Baszta Prochownia Baszta Męczarnia Pałac w miejscu dawnego zamku Wieluń Kolegiata Wieluń Wieluń Kościół Reformacki wnętrze kościoła Zwiastowania NMP Kościół Św. Józefa Wieluń kościół Św. Józefa Muzeum Ziemi Wieluńskiej Muzeum Wieluń kolegiata Wieluń Brama Krakowska Wieluń Wieluń Wieluń Wieluń Baszta Męczarnia Wieluń Wieluń dawna cerkiew Wieluń Wieluń dawna fara Wieluń Wieluń Wieluń Wieluń Wieluń kolegiata Wieluń Wieluń Wieluń kościół Św. Józefa Wieluń Wieluń Wieluń Muzeum Ziemi Weluńskiej Wieluń Wieluń Wieluń Rynek Wieluń

Wieluń noclegi

Wieluń to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Wieluniu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138293 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

annia Wędrowiec 156 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2011-12-12 na

Cieszymy się, że są na portalu są osoby z okolic Wielunia. To bardzo ciekawy region, więc myślę, że może warto odwiedzić raz na jakiś czas dawne rejony.

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020