Wieluń mury, Anna Piernikarczyk

Wieluń to piękne, średniowieczne miasto leżące w województwie łódzkim, w samym centrum Polski, na południowy zachód od stolicy regionu - Łodzi. Zabytki tego wspaniałego ośrodka pamiętają czasy króla Kazimierza Wielkiego, dlatego warto zawitać w te strony.

Dogodna lokalizacja miasta na skrzyżowaniu europejskich szlaków handlowych, m.in. szlaku bursztynowego, sprzyjała rozwojowi miasta już w XIII wieku, za czasów panowania Kazimierza Wielkiego.

Wieluń mury miejskie

Zabytki w Wieluniu

- Układ przestrzenny miasta - historyczny, średniowieczny układ Wielunia z Rynkiem w miejscu centralnym

- Mury obronne, okolice ul. Podwale i Królewskiej - do dzisiaj zachowały się fragmenty XIV-wiecznych fortyfikacji, m.in. Bramy Krakowskiej czy Baszty Prochownia

- Brama Krakowska czyli Brama Gotycka, ul. Królewska - najcenniejszy zabytek z początków istnienia miasta, fragment murów obronnych, do którego w połowie XIX wieku dobudowano budynek ratusza w stylu klasycystycznym

- Baszty w Wieluniu - do dziś zachowały się ruiny dwóch baszt - Prochowni (ul. Podwale) i Swawoli (ul. Palestrancka), natomiast Baszta Męczarnia (ul. Podwale) została odbudowana 

Muzeum Ziemi Wieluńskiej

- Piwnice gotyckiego zamku, ul. Królewska - dziś w miejscu zamku stoi pałac, w którym urzędują władze miasta

Kościoły w Wieluniu

Odwiedzając Wieluń warto pamiętać o znajdujących się w mieście wielu różnorodnych świątyniach. Najstarsza z nich to bazylika kolegiacka Bożego Ciała, została wybudowana w XIV wieku w stylu gotyckim, poźniej przebudowana. Wśród innych interesujących budynków sakralnych należy wspomnieć o drewnianym kościele Św. Barbary, należącym do kolegium pijarskiego czy zespole klasztornym Reformatów z kościołem Zwiastowania Najświętszej Panny Marii. W samym centrum natomiast wznosi się kościół Św. Józefa.

Ratusz w Wieluniu

Wokół Wielunia natomiast ulokowało się sporo drewnianych kościółków, m.in. kościół w Łaszewie Rządowym, kościół w Gaszynie, kościół w Grębieniu czy w pobliskich Popowicach.

Muzeum Ziemi Wieluńskiej

Budowlą sakralną było także kiedyś obecne Muzeum Ziemi Wieluńskiej, które za swoją siedzibę ma klasztor Bernardynek ufundowany przez Annę Koniecpolską w 1616 roku. Druga część klasztoru została przekazana na kościół ewangelicki. Każdy z wieluńskich kościołów posiada unikalny styl i wystrój.

Atrakcje w Wieluniu

Aktywni sportowo turyści odwiedzający Wieluń mogą spędzić czas na krytym basenie lub w skateparku, a zimą jeżdżąc na łyżwach. Warto też wybrać się do Lasku Miejskiego lub na malowniczy Szlak Jury Wieluńskiej czy też Szlak Bursztynowy.
www.turystyka.wielun.pl

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wieluń atrakcje

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2011-12-12 na

Cieszymy się, że są na portalu są osoby z okolic Wielunia. To bardzo ciekawy region, więc myślę, że może warto odwiedzić raz na jakiś czas dawne rejony.

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: