Wieluń

Zdjęcia Wielunia (48)

Wieluń to piękne, średniowieczne miasto leżące w województwie łódzkim, w samym centrum Polski, na południowy zachód od stolicy regionu - Łodzi. Zabytki tego wspaniałego ośrodka pamiętają czasy króla Kazimierza Wielkiego, dlatego warto zawitać w te strony.Dogodna lokalizacja miasta na skrzyżowaniu europejskich szlaków handlowych, m.in. szlaku bursztynowego, sprzyjała rozwojowi miasta już w XIII wieku, za czasów panowania Kazimierza Wielkiego.

Zabytki w Wieluniu

- Układ przestrzenny miasta - historyczny, średniowieczny układ Wielunia z Rynkiem w miejscu centralnym- Mury obronne, okolice ul. Podwale i Królewskiej - do dzisiaj zachowały się fragmenty XIV-wiecznych fortyfikacji, m.in. Bramy Krakowskiej czy Baszty Prochownia

- Brama Krakowska czyli Brama Gotycka, ul. Królewska - najcenniejszy zabytek z początków istnienia miasta, fragment murów obronnych, do którego w połowie XIX wieku dobudowano budynek ratusza w stylu klasycystycznym

- Baszty w Wieluniu - do dziś zachowały się ruiny dwóch baszt - Prochowni (ul. Podwale) i Swawoli (ul. Palestrancka), natomiast Baszta Męczarnia (ul. Podwale) została odbudowana 

- Piwnice gotyckiego zamku, ul. Królewska - dziś w miejscu zamku stoi pałac, w którym urzędują władze miasta

Kościoły w Wieluniu

Odwiedzając Wieluń warto pamiętać o znajdujących się w mieście wielu różnorodnych świątyniach. Najstarsza z nich to bazylika kolegiacka Bożego Ciała, została wybudowana w XIV wieku w stylu gotyckim, poźniej przebudowana. Wśród innych interesujących budynków sakralnych należy wspomnieć o drewnianym kościele Św. Barbary, należącym do kolegium pijarskiego czy zespole klasztornym Reformatów z kościołem Zwiastowania Najświętszej Panny Marii. W samym centrum natomiast wznosi się kościół Św. Józefa.Wokół Wielunia natomiast ulokowało się sporo drewnianych kościółków, m.in. kościół w Łaszewie Rządowym, kościół w Gaszynie, kościół w Grębieniu czy w pobliskich Popowicach.

Muzeum Ziemi Wieluńskiej

Budowlą sakralną było także kiedyś obecne Muzeum Ziemi Wieluńskiej, które za swoją siedzibę ma klasztor Bernardynek ufundowany przez Annę Koniecpolską w 1616 roku. Druga część klasztoru została przekazana na kościół ewangelicki. Każdy z wieluńskich kościołów posiada unikalny styl i wystrój.

Atrakcje w Wieluniu

Aktywni sportowo turyści odwiedzający Wieluń mogą spędzić czas na krytym basenie lub w skateparku, a zimą jeżdżąc na łyżwach. Warto też wybrać się do Lasku Miejskiego lub na malowniczy Szlak Jury Wieluńskiej czy też Szlak Bursztynowy.
www.turystyka.wielun.pl

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Miejscowości w okolicy

Zobacz kolejne

Komentarze

2012-01-19 14:53:33

Cieszymy się, że są na portalu są osoby z okolic Wielunia. To bardzo ciekawy region, więc myślę, że może warto odwiedzić raz na jakiś czas dawne rejony.

2011-12-15 09:02:21

Wieluń znam, bo niedaleko mieszkałem, w Wieluniu też oddałem pierwsze krople swojej krwi jako honorowy krwiodawca w 1969r.

Pozdrawiam.

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: