Olesno. Atrakcje, które warto zwiedzić
Olesno to na pierwszy rzut oka niepozorne miasto w województwie opolskim. Zdecydowanie jednak warto je odwiedzić, bo szybko potrafi zadziwić. To historyczne miasto leżące niedaleko Kluczborka, nad rzeką Stobrawą, pomiędzy Opolem i Częstochową pierwszy raz wzmiankowane było już w 1226 roku, a jego nazwa, dawniej Oleszno, znaczy tyle, co miejsce porośnięte olchami. A czy wiesz, że najstarsze odnalezione ślady pobytu człowieka w okolicy Olesna sięgają epoki neolitu? To około 7 tys. lat p.n.e.! Opowiada o tym Muzeum w Oleśnie.
Atrakcje w Oleśnie
Olesno potrafi zaskoczyć. Na pierwszy rzut oka może wydawać się niepozorną miejscowością, ale zadziwia nie tylko długą historią, ale i niecodziennymi atrakcjami. Bo czy widziałeś kiedykolwiek drewniany kościół w kształcie róży? A może bywasz na plaży z samolotem? Do tego bardzo bogato zdobiony kościół neobarokowy czy bezpłatne muzeum. Zobacz najciekawsze atrakcje Olesna!
1. Plaża z samolotem w Starym Oleśnie
Czy widzieliście kiedyś plażę z samolotem? To chyba jedyna taka w Polsce! Coraz słynniejsza plaża w Starym Oleśnie (gmina Olesno) to Ośrodek Wypoczynkowy Anpol. Bardzo ciekawe i spokojne miejsce z restauracją i ładnym obejściem. Największą popularnością cieszy się tu oczywiście samolot, który stanął na wysepce i widać go z każdego miejsca na piaszczystej plaży. Na wysepkę prowadzi most, toteż każdy może podejść do samolotu.
To Antonow An-24 B - wąskokadłubowy samolot pasażerski, który niegdyś latał w polskich liniach lotniczych, ale później został wycofany i dziś zyskał nowe życie. Jako atrakcja turystyczna cieszy się coraz większą popularnością.
Wejście na teren ośrodka poza ścisłym sezonem jest bezpłatne i wtedy to miejsce jest bardzo kameralne. W sezonie wstęp płatny. Na miejscu czeka bezpłatny parking. To naprawdę fajne miejsce na relaks, wśród lasów. To tutaj początek bierze rzeka Stobrawa, która z nieprzebytymi Borami Stobrawskimi nieco dalej na zachód ujęta jest Stobrawskim Parkiem Krajobrazowym.
Na plaży w Starym Oleśnie czekają: strzeżone kąpielisko, rowery wodne i kajaki, boisko do piłki plażowej, plac zabaw dla dzieci,
a także pole namiotowe i caravaning z zapleczem. Są też miejsca na grillowanie i ogniska. Psy nie mogą poruszać się po plaży, ale do restauracji można z psiakami podejść. Świeża rybka czeka.
http://anpol.net.pl/
2. Drewniany kościół Św. Anny w Oleśnie
Niewątpliwą perełką Olesna jest cudowny, drewniany kościół Św. Anny, znajdujący się poza centrum miasta, przy drodze do Wielunia. To odpustowy kościół o konstrukcji zrębowej, na podmurowaniu. Kościół Św. Anny składa się z dwóch części. Pierwsza to prostokątny kościół jeszcze z 1518 roku! Druga część to ta, która stanowi o unikalności tego obiektu. Bardzo oryginalna, bo gwiaździsta, dobudowana w latach 1668-70, w stylu barokowym.
To właśnie dzięki tej rozbudowie kościół zyskał swój charakterystyczny kształt róży i tak też bywa nazywany. Niestety w tygodniu kościół jest zamknięty, ale tą przepiękną świątynię w Oleśnie można zwiedzać w każdą niedzielę przy okazji mszy Św. o 12.30 oraz podczas Odpustu. Kościół Św. Anny w Oleśnie znalazł się na liście 100. Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości.
https://parafia-olesno.pl/
3. Oleskie Muzeum Regionalne
Muzeum Regionalne w Oleśnie od 2005 roku ma siedzibę w XVIII-wiecznej, zabytkowej kamienicy barokowej, stojącej koło Rynku. Muzeum nosi imię Jana Nikodema Jaronia - poety i dramatopisarza, a także powstańca śląskiego. To ciekawe miejsce i warto tutaj wstąpić, tym bardziej, że wstęp na wystawy jest bezpłatny.
Dowiesz się tutaj wielu informacji i ciekawostek o długiej historii Olesna, o czasach prehistorycznych, jak rodziło się miasto, ale i o czasach nowożytnych. Dzieciom na pewno spodoba się wystawa przyrodnicza. My tutaj spędziliśmy najwięcej czasu, przy tablicy, na której puszczaliśmy sobie głosy leśnych zwierząt. Amelia miała wielką frajdę, a i my również 🙂
Muzeum mieści też Punkt Informacji Turystycznej.
https://oleskiemuzeum.pl/
4. Kościół Św. Michała w Oleśnie
Kościół Św. Michała w Oleśnie, górujący ponad rynkiem, to matka wszystkich świątyń w mieście. Początkowo stał tutaj grodowy kościół drewniany. Kolejny drewniany konsekrowany był w 1226 roku, a początki murowanej świątyni gotyckiej sięgają 1374 roku.
Fundatorem świątyni był opolski książę Władysław II Opolczyk, ale wybudowali go zakonnicy z zakonu Świętego Augustyna, którzy przybyli do Olesna w 1353 roku. Kilka razy kościół Św. Michała doszczętnie płonął w pożarach. Po ostatnim takim pożarze w 1722 roku odbudowano kościół w dzisiejszym kształcie. Na wieży oraz zawieszono trzy dzwony, które nosiły nazwy: "Święty Michał", "Maryja Panna" i "Święty Augustyn". Niestety wszystkie one zostały skonfiskowane w podczas II wojny światowej, w 1942 roku.
Dziś kościół Św. Michała należy do parafii Bożego Ciała w Oleśnie.
5. Kościół Bożego Ciała w Oleśnie
Przy ul. Pieloka w Oleśnie stoi neobarokowa, monumentalna świątynia z 1913 roku. Zbudowano ją w miejscu drewnianego kościółka Ciała Chrystusowego z około 1450 roku. Drewniany kościółek na początku XX wieku przeniesiony został do pobliskich Gronowic, a tutaj wystawiono okazałą świątynię dla rozrastającego się Olesna.
Powstała na planie krzyża łacińskiego i ma powierzchnię 1500 m kwadratowych. Bardzo bogaty i wystawny wystrój, który od razu przywodzi na myśl barok, jest jednak neobarokowy, bo powstał wraz z budową świątyni. Ołtarz główny pochodzi z 1913 roku. Przedstawia obraz Ostatnia Wieczerza, zaś ołtarze boczne pochodzą z 1914 roku. Kościół zdobi też okazała ambona, organy, neobarokowa chrzcielnica i takież konfesjonały.
https://parafia-olesno.pl/
6. Mury obronne w Oleśnie
Przy ulicy Lompy zobaczysz zachowane fragmenty średniowiecznych murów miejskich z XV wieku, rozebranych w większości w XVII stuleciu.
7. Ratusz w Oleśnie
Ratusz stojący na Rynku w Oleśnie to neoklasycystyczna budowla z lat 1820-21, stojąca we wschodniej pierzei Rynku. Dawniej stał tutaj inny ratusz, zbudowany w 1640 roku, niestety spłonął. W roku 1880 nowy ratusz zyskał fasadę z sześciokolumnowym portykiem zwieńczonym tympanonem. Ratusz wieńczyła też wieża z zegarem.
W czasie wojny, w 1945 roku budynek został spalony i w latach późniejszych odbudowano go, ale w skromniejszej formie, już bez wieży, jedynie zwieńczony trójkątnym spłaszczonym przyczółkiem.
8. Kolumna Maryjna w Oleśnie
Pośrodku rynku w Oleśnie, obok ciekawej fontanny, stoi zabytkowa kolumna Maryjna z 1697 roku. Ufundowali ją mieszczanie nękani przez żywioły, choroby i wojny.
9. Drewniany kościół Św. Marii Magdaleny w Starym Oleśnie
W Starym Oleśnie przy głównej drodze stoi orientowany kościół drewniany z 1680 roku. Zbudowali go oo. Augustianie. Od 1911 roku do dziś świątynia jest kościołem parafialnym. A co to znaczy, że kościół jest orientowany? Że ołtarz jest umiejscowiony we wschodniej części kościoła, zaś główne wejście w jego zachodniej części.
Kościół w Starym Oleśnie jest konstrukcji zrębowej, a wieża jest konstrukcji słupowej. Ciekawe jest wnętrze świątyni, niestety w tygodniu jest ona zamknięta. Uwagę przykuwa prezbiterium z pozornym sklepieniem kolebkowym i obrazem trójcy świętej. Nawa ma proste sklepienie, ale i je zdobią obrazy Świętych, a także chór wsparty na dwóch słupach.
Spacer po Oleśnie
Poniżej znajdziesz mapkę z naszą propozycją spaceru po tym uroczym mieście. Cała trasa ma trochę ponad 2 kilometry, także godzina w zupełności wystarczy. Zaczniemy od wystawnego kościoła Bożego Ciała, a dalej przejdziemy pod kościół Św. Michała. Na Solnym Rynku czeka ładna fontanna, a dalej możemy podejrzeć fragment murów obronnych miasta. Stąd pójdziemy na rynek, gdzie możemy coś słodkiego zjeść w kawiarni. Można też zwiedzić darmowe muzeum i zahaczyć o kościół ewangelicki. Wracamy na parking, choć jeżeli macie jeszcze trochę czasu to można pospacerować deptakiem nad Młynówką.
Nasz filmik
Zapraszamy na nasz filmik z najlepszymi atrakcjami Olesna.
Noclegi w Oleśnie
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli masz ochotę na dalsze zwiedzanie, w okolicy znajdziesz kilka innych interesujących miejscowości i regionów. Odkryj, co warto zobaczyć w promieniu 50 kilometrów od tej lokalizacji!
- Opole, odległość: 42.1 km
- Lubliniec, odległość: 29.5 km
- Wieluń, odległość: 39.6 km
- Kluczbork, odległość: 18.1 km
- Opolszczyzna, odległość: 42.8 km
- Toszek, odległość: 47.3 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!