Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Olesno. Atrakcje, które warto zwiedzić

Stare Olesno - plaża z samolotem
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2

Olesno to na pierwszy rzut oka niepozorne miasto w województwie opolskim. Zdecydowanie jednak warto je odwiedzić, bo szybko potrafi zadziwić. To historyczne miasto leżące niedaleko Kluczborka, nad rzeką Stobrawą, pomiędzy Opolem i Częstochową pierwszy raz wzmiankowane było już w 1226 roku, a jego nazwa, dawniej Oleszno, znaczy tyle, co miejsce porośnięte olchami. A czy wiesz, że najstarsze odnalezione ślady pobytu człowieka w okolicy Olesna sięgają epoki neolitu? To około 7 tys. lat p.n.e.! Opowiada o tym Muzeum w Oleśnie.

Róża w Oleśnie
Róża w Oleśnie
Olesno - ośrodek Anpol
Olesno - ośrodek Anpol

Atrakcje w Oleśnie

Olesno potrafi zaskoczyć. Na pierwszy rzut oka może wydawać się niepozorną miejscowością, ale zadziwia nie tylko długą historią, ale i niecodziennymi atrakcjami. Bo czy widziałeś kiedykolwiek drewniany kościół w kształcie róży? A może bywasz na plaży z samolotem? Do tego bardzo bogato zdobiony kościół neobarokowy czy bezpłatne muzeum. Zobacz najciekawsze atrakcje Olesna!

1. Plaża z samolotem w Starym Oleśnie

Czy widzieliście kiedyś plażę z samolotem? To chyba jedyna taka w Polsce! Coraz słynniejsza plaża w Starym Oleśnie (gmina Olesno) to Ośrodek Wypoczynkowy Anpol. Bardzo ciekawe i spokojne miejsce z restauracją i ładnym obejściem. Największą popularnością cieszy się tu oczywiście samolot, który stanął na wysepce i widać go z każdego miejsca na piaszczystej plaży. Na wysepkę prowadzi most, toteż każdy może podejść do samolotu.

To Antonow An-24 B - wąskokadłubowy samolot pasażerski, który niegdyś latał w polskich liniach lotniczych, ale później został wycofany i dziś zyskał nowe życie. Jako atrakcja turystyczna cieszy się coraz większą popularnością.

Wejście na teren ośrodka poza ścisłym sezonem jest bezpłatne i wtedy to miejsce jest bardzo kameralne. W sezonie wstęp płatny. Na miejscu czeka bezpłatny parking. To naprawdę fajne miejsce na relaks, wśród lasów. To tutaj początek bierze rzeka Stobrawa, która z nieprzebytymi Borami Stobrawskimi nieco dalej na zachód ujęta jest Stobrawskim Parkiem Krajobrazowym. 

Na plaży w Starym Oleśnie czekają: strzeżone kąpielisko, rowery wodne i kajaki, boisko do piłki plażowej, plac zabaw dla dzieci, 
a także pole namiotowe i caravaning z zapleczem. Są też miejsca na grillowanie i ogniska. Psy nie mogą poruszać się po plaży, ale do restauracji można z psiakami podejść. Świeża rybka czeka.

 
Ośrodek Wypoczynkowy ANPOL, ul. Kolejowa 2, Stare Olesno
http://anpol.net.pl/
Olesno - plaża z samolotem
Olesno - plaża z samolotem
Olesno - plaża z samolotem
Olesno - plaża z samolotem
Olesno - ośrodek Anpol
Olesno - ośrodek Anpol

2. Drewniany kościół Św. Anny w Oleśnie

Niewątpliwą perełką Olesna jest cudowny, drewniany kościół Św. Anny, znajdujący się poza centrum miasta, przy drodze do Wielunia. To odpustowy kościół o konstrukcji zrębowej, na podmurowaniu. Kościół Św. Anny składa się z dwóch części. Pierwsza to prostokątny kościół jeszcze z 1518 roku! Druga część to ta, która stanowi o unikalności tego obiektu. Bardzo oryginalna, bo gwiaździsta, dobudowana w latach 1668-70, w stylu barokowym. 

To właśnie dzięki tej rozbudowie kościół zyskał swój charakterystyczny kształt róży i tak też bywa nazywany. Niestety w tygodniu kościół jest zamknięty, ale tą przepiękną świątynię w Oleśnie można zwiedzać w każdą niedzielę przy okazji mszy Św. o 12.30 oraz podczas Odpustu. Kościół Św. Anny w Oleśnie znalazł się na liście 100. Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości.

 
Kościół Św. Anny, ul. Gorzowska 76, Olesno
https://parafia-olesno.pl/
Olesno kościół św. Anny
Olesno kościół św. Anny
Olesno kościół św. Anny
Olesno kościół św. Anny
Olesno kościół św. Anny
Olesno kościół św. Anny
Olesno rynek
Olesno rynek

3. Oleskie Muzeum Regionalne

Muzeum Regionalne w Oleśnie od 2005 roku ma siedzibę w XVIII-wiecznej, zabytkowej kamienicy barokowej, stojącej koło Rynku. Muzeum nosi imię Jana Nikodema Jaronia - poety i dramatopisarza, a także powstańca śląskiego. To ciekawe miejsce i warto tutaj wstąpić, tym bardziej, że wstęp na wystawy jest bezpłatny.

Dowiesz się tutaj wielu informacji i ciekawostek o długiej historii Olesna, o czasach prehistorycznych, jak rodziło się miasto, ale i o czasach nowożytnych. Dzieciom na pewno spodoba się wystawa przyrodnicza. My tutaj spędziliśmy najwięcej czasu, przy tablicy, na której puszczaliśmy sobie głosy leśnych zwierząt. Amelia miała wielką frajdę, a i my również 🙂

Muzeum mieści też Punkt Informacji Turystycznej.

 
Muzeum Regionalne, ul. Jaronia 7, Olesno
https://oleskiemuzeum.pl/
Muzeum w Oleśnie
Muzeum w Oleśnie
Muzeum w Oleśnie
Muzeum w Oleśnie
Muzeum w Oleśnie
Muzeum w Oleśnie
Muzeum w Oleśnie
Muzeum w Oleśnie

4. Kościół Św. Michała w Oleśnie

Kościół Św. Michała w Oleśnie, górujący ponad rynkiem, to matka wszystkich świątyń w mieście. Początkowo stał tutaj grodowy kościół drewniany. Kolejny drewniany konsekrowany był w 1226 roku, a początki murowanej świątyni gotyckiej sięgają 1374 roku. 

Fundatorem świątyni był opolski książę Władysław II Opolczyk, ale wybudowali go zakonnicy z zakonu Świętego Augustyna, którzy przybyli do Olesna w 1353 roku. Kilka razy kościół Św. Michała doszczętnie płonął w pożarach. Po ostatnim takim pożarze w 1722 roku odbudowano kościół w dzisiejszym kształcie. Na wieży oraz zawieszono trzy dzwony, które nosiły nazwy: "Święty Michał", "Maryja Panna" i "Święty Augustyn". Niestety wszystkie one zostały skonfiskowane w podczas II wojny światowej, w 1942 roku.

Dziś kościół Św. Michała należy do parafii Bożego Ciała w Oleśnie.

 
Kościół Św. Michała, ul. Kościelna 1, Olesno
Kościół Św. Michała
Kościół Św. Michała

5. Kościół Bożego Ciała w Oleśnie

Przy ul. Pieloka w Oleśnie stoi neobarokowa, monumentalna świątynia z 1913 roku. Zbudowano ją w miejscu drewnianego kościółka Ciała Chrystusowego z około 1450 roku. Drewniany kościółek na początku XX wieku przeniesiony został do pobliskich Gronowic, a tutaj wystawiono okazałą świątynię dla rozrastającego się Olesna. 

Powstała na planie krzyża łacińskiego i ma powierzchnię 1500 m kwadratowych. Bardzo bogaty i wystawny wystrój, który od razu przywodzi na myśl barok, jest jednak neobarokowy, bo powstał wraz z budową świątyni. Ołtarz główny pochodzi z 1913 roku. Przedstawia obraz Ostatnia Wieczerza, zaś ołtarze boczne pochodzą z 1914 roku. Kościół zdobi też okazała ambona, organy, neobarokowa chrzcielnica i takież konfesjonały.

 
Kościół Bożego Ciała, ul. Pieloka, Olesno
https://parafia-olesno.pl/
Olesno kościół Bożego Ciała
Olesno kościół Bożego Ciała

6. Mury obronne w Oleśnie

Przy ulicy Lompy zobaczysz zachowane fragmenty średniowiecznych murów miejskich z XV wieku, rozebranych w większości w XVII stuleciu.

 
Mury, ul. Lompy, Olesno

7. Ratusz w Oleśnie

Ratusz stojący na Rynku w Oleśnie to neoklasycystyczna budowla z lat 1820-21, stojąca we wschodniej pierzei Rynku. Dawniej stał tutaj inny ratusz, zbudowany w 1640 roku, niestety spłonął. W roku 1880 nowy ratusz zyskał fasadę z sześciokolumnowym portykiem zwieńczonym tympanonem. Ratusz wieńczyła też wieża z zegarem

W czasie wojny, w 1945 roku budynek został spalony i w latach późniejszych odbudowano go, ale w skromniejszej formie, już bez wieży, jedynie zwieńczony trójkątnym spłaszczonym przyczółkiem.

 
Ratusz, Rynek, Olesno
Olesno rynek
Olesno rynek

8. Kolumna Maryjna w Oleśnie

Pośrodku rynku w Oleśnie, obok ciekawej fontanny, stoi zabytkowa kolumna Maryjna z 1697 roku. Ufundowali ją mieszczanie nękani przez żywioły, choroby i wojny.

 
Kolumna, Rynek, Olesno
Olesno
Olesno

9. Drewniany kościół Św. Marii Magdaleny w Starym Oleśnie

W Starym Oleśnie przy głównej drodze stoi orientowany kościół drewniany z 1680 roku. Zbudowali go oo. Augustianie. Od 1911 roku do dziś świątynia jest kościołem parafialnym. A co to znaczy, że kościół jest orientowany? Że ołtarz jest umiejscowiony we wschodniej części kościoła, zaś główne wejście w jego zachodniej części.

Kościół w Starym Oleśnie jest konstrukcji zrębowej, a wieża jest konstrukcji słupowej. Ciekawe jest wnętrze świątyni, niestety w tygodniu jest ona zamknięta. Uwagę przykuwa prezbiterium z pozornym sklepieniem kolebkowym i obrazem trójcy świętej. Nawa ma proste sklepienie, ale i je zdobią obrazy Świętych, a także chór wsparty na dwóch słupach.

 
Kościół Św. Marii Magdaleny, ul. Kluczborska 23, Stare Olesno
Kościół Św. Marii Magdaleny w Starym Oleśnie
Kościół Św. Marii Magdaleny w Starym Oleśnie
Kościół Św. Marii Magdaleny w Starym Oleśnie
Kościół Św. Marii Magdaleny w Starym Oleśnie

Spacer po Oleśnie

Poniżej znajdziesz mapkę z naszą propozycją spaceru po tym uroczym mieście. Cała trasa ma trochę ponad 2 kilometry, także godzina w zupełności wystarczy. Zaczniemy od wystawnego kościoła Bożego Ciała, a dalej przejdziemy pod kościół Św. Michała. Na Solnym Rynku czeka ładna fontanna, a dalej możemy podejrzeć fragment murów obronnych miasta. Stąd pójdziemy na rynek, gdzie możemy coś słodkiego zjeść w kawiarni. Można też zwiedzić darmowe muzeum i zahaczyć o kościół ewangelicki. Wracamy na parking, choć jeżeli macie jeszcze trochę czasu to można pospacerować deptakiem nad Młynówką.

Nasz filmik

Zapraszamy na nasz filmik z najlepszymi atrakcjami Olesna.

Noclegi w Oleśnie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Olesno - ośrodek Anpol
Olesno kościół Bożego Ciała
Muzeum w Oleśnie
Muzeum w Oleśnie
Olesno kościół św. Anny
Olesno - plaża z samolotem
Olesno - plaża z samolotem
Olesno - ośrodek Anpol
Olesno - ośrodek Anpol
Stare Olesno
Stare Olesno
Muzeum w Oleśnie
Muzeum w Oleśnie
Olesno
Olesno kościół Bożego Ciała
Olesno kościół Bożego Ciała
Olesno Rynek
Olesno
Perełka Olesna
Kościół Św. Anny
Olesno
Kościół Św. Michała
Olesno
Olesno
(4.2 głosów: 20)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.2 głosów: 20)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Olesno jest bardzo ciekawe, bo skrywa atrakcje, których nie znajdziesz w całej Polsce. Warto tutaj zajrzeć, nawet obrać Olesno i Stare Olesno za główny cel swej podróży 🙂
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024