Drewniany kościół Św. Anny w Oleśnie

Róża Olesna
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Odpustowy kościół Św. Anny w Oleśnie na Opolszczyźnie to perełka wśród polskich drewnianych kościołów uchodząca za jedną z najpiękniejszych budowli tego typu! Kościół Św. Anny stoi 1,5 km od centrum Olesna, przy głównej drodze wiodącej do Wielunia. To cudowny kościół drewniany o konstrukcji zrębowej, na podmurowaniu. Składa się z dwóch części - prostokątnego tradycyjnego kościoła z 1518 roku i oryginalnej, barokowej części gwiaździstej, dobudowanej w latach 1668-70 przez mistrza ciesielskiego Marcina Snopka z Gliwic.

Kościół Św. Anny w Oleśnie
Kościół Św. Anny w Oleśnie

Kaplice kościoła Św. Anny w kształcie róży

Część dobudowana to pięć barokowych kaplic i przejście łączące z pierwotnym kościołem. W kaplicach tych podziwiać można cenne ołtarze barokowe z XVII i XVIII wieku, późnorenesansowy z  XVII wieku i regencyjny XVIII wieku. Kościół Św. Anny w Oleśnie z lotu ptaka przypomina pięciopłatkową różę widniejącą w herbie miasta. Zabytek stanowi unikatową perłę drewnianej architektury sakralnej nie tylko na Śląsku, ale i w  kraju.

Róża Olesna
Róża Olesna

Zwiedzanie kościoła Św. Anny

W prezbiterium kościoła Św. Anny w Oleśnie mieści się ołtarz główny z późnogotyckim tryptykiem z XVI wieku. Cenna jest tutaj drewniana rzeźba Św. Anny Samotrzeciej z przełomu XV i XVI wieku, otaczana wielkim kultem w Oleśnie i okolicy.

Ten piękny drewniany kościółek zwykle pozostaje zamknięty, ale dla turystów otwiera się w niedzielę, w czasie mszy o 12.30. Poza tym kościół wraz z wnętrzem podziwiać można podczas uroczystości odpustowych. Po wszelkie informacje można dzwonić pod numer: 34/ 358-27-10.

Kościół Św. Anny w Oleśnie
Kościół Św. Anny w Oleśnie

Nasz filmik z Olesna

Poniżej znajdziesz nasz filmik z Olesna. Dość dużo czasu zajmuje Kościół Róża także zapraszamy!

Informacje praktyczne

W tygodniu kościół zamknięty
Dostępne jest obejście kościoła z cmentarzem
W niedzielę msza św. o 12.30

Kościół Św. Anny
ul. Gorzowska, Olesno
tel. 34/ 358-27-10

Noclegi w Oleśnie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Kościół Św. Anny w Oleśnie
Perełka Olesna
(4.4 głosów: 12)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 12)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski

Bardzo fadny drewniany kościólek napewno piękny też w środku

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk

Karolu, po pierwsze to nie jest moja opinia, ja sie tylko z nią zgadzam, ale tak jak powiedziałam, wszystkich nie widziałam 🙂 A czy Ty widziałeś ten w Oleśnie? 😉 Bo te które pokazujesz są ładne ale tradycyjne, a ten w Oleśnie naprawdę jest niezwykły i nie sposób tego nawet na zdjęciach pokazać 🙂

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024