Baszta Południowa w Byczynie czyli tzw. Baszta Piaskowa, powstała nieco później niż pozostałe elementy obwarowań miejskich, bo dopiero w XVI stuleciu. Głównym celem jej budowy było wzmocnienie obronności muru miejskiego.
Nie trudno się domyślić, że Baszta powstała w południowej części miasta, mniej więcej w połowie ciągu murów obronnych, pomiędzy Wieżą Bramną Zachodnią i Wieżą Bramną Wschodnią. Ze względu na swe przeznaczenie, Baszta Piaskowa posiada liczne okienka strzelnicze. Z obu stron do baszty przylegają do dziś mury obronne.
Wraz z innymi elementami średniowiecznych obwarowań Byczyny, Baszta Południowa stanowi cenny przykład i zarazem pamiątkę gotyckich budowli obronnych, z których to niewielkie historyczne miasteczko na Opolszczyźnie słynie w całej Polsce!
Niedaleko Baszty Piaskowej, do murów miejskich przylega dawny spichlerz byczyński, powstały w XIX wieku, a mieszczący dziś karczmę, w której można zakosztować np. smacznych pierogów.
Baszta Południowa tzw. Piaskowa
ul. Floriańska, Byczyna
Byczyna to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.