Na fundamentach średniowiecznego zamku w Wieluniu, w parku miejskim koło Ratusza, stoi dziś klasycystyczny budynek Starostwa Powiatowego i Urzędu Miejskiego.
Wieluński zamek stanowił integralną część murów obronnych, zbudowany został najprawdopodobniej za czasów króla Kazimierza Wielkiego, w miejscu wcześniejszego drewnianego zamku z XIII wieku.

Zamek w Wieluniu został spalony przez Szwedów podczas potopu w 1656 roku, w odwecie za odbicie miasta przez polskich partyzantów. Później go jeszcze odbudowano, ale niestety po raz kolejny zamek spłonął wraz z miastem 18 marca 1791 roku podczas gotowania oleju na zamku. Wtedy zachowały się tylko wieża oraz fragmenty murów.
Budowa pałacu
Ruiny zamku w 1837 roku kupił Fryderyk August Goleński i na tych fundamentach wybudował klasycystyczny pałac z monumentalnym portykiem wspartym na czterech kolumnach. Odbudowę tę upamiętnia tablica w sali 101 w pałacu. Po dawnym zamku kazimierzowskim do dziś pozostały jedynie gotyckie piwnice. Dziś w pałacu urzęduje Starostwo Powiatowe wraz z Urzędem Miejskim.

Dawny zamek - Urząd Miejski
ul. Królewska, Wieluń
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
- poniedziałek: Czynne całą dobę
- wtorek: Czynne całą dobę
- środa: Czynne całą dobę
- czwartek: Czynne całą dobę
- piątek: Czynne całą dobę
- sobota: Czynne całą dobę
- niedziela: Czynne całą dobę
Wieluń noclegi
Wieluń to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!