Wieluń to historyczne średniowieczne miasto, które już w XIV wieku, za czasów króla Kazimierza Wielkiego otoczone było murami obronnymi. Pierwsze umocnienia, które tu powstały, były drewniano-ziemne. Po pożarze w 1335 roku zastąpiono je murami z kamienia.
Mury obronne Wielunia zamykały ośrodek miejski o powierzchni około 12 ha. Miały one wysokość do 8,5 m i dodatkowo otoczone były fosą. Zaś między fosą a murami znajdował się wał ziemny. Na początku mury w Wieluniu posiadały tylko dwie bramy - Kaliską i Krakowską. Potem dobudowano baszty, m.in. Basztę Prochownia.

Mury dzisiaj
Wieluń do dziś może cieszyć się dobrze zachowanymi fragmentami średniowiecznych murów. Podziwiać można dziś Bramę Krakowską, ruiny baszty Prochownia koło Ratusza czy odbudowaną Basztę Męczarnia, którą z Basztą Prochownia łączy ciąg murów. Obiekty te znajdują się przy ulicy Podwale.
Przy Kościele Reformackim zachowały się ruiny Baszty Swawola, zaś przy Kolegiacie stoją znaczące fundamenty Bramy Kaliskiej.

Mury obronne
ul. Podwale, ul. Barycz, ul. Królewska, Nowy Rynek, Wieluń



Godziny otwarcia i informacje praktyczne
- poniedziałek: Czynne całą dobę
- wtorek: Czynne całą dobę
- środa: Czynne całą dobę
- czwartek: Czynne całą dobę
- piątek: Czynne całą dobę
- sobota: Czynne całą dobę
- niedziela: Czynne całą dobę
Wieluń noclegi
Wieluń to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami







