Zobacz nasz projekt Opolskie - małe ale kwitnie
Wydma w Kosowcach

Wydmy w Stobrawskim Parku Krajobrazowym

Na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, w dorzeczu Stobrawy odnaleźć można nietypowe atrakcje - wydmy. Jest ich tutaj całkiem sporo i są to zróżnicowane morfologicznie wydmy o wysokościach względnych dochodzących do 20, a nawet 30 metrów wysokości. Wydmy te tworzyły się na przełomie epoki lodowcowej i polodowcowej, około 14000 do 10000 lat temu. Oczywiście przy ich tworzeniu główną rolę odegrał wiatr, który porywał piaski polodowcowe w terenach słabo porośniętych roślinnością i osadzał je na przeszkodach, jak głazy czy wzgórza. Wydmy takie mają łagodne zbocze zwrócone w kierunku wiatru oraz strome w przeciwnym kierunku. Następnie te wydmy zostały porośnięte roślinnością i w ten sposób zostały unieruchomione i przetrwały do dziś. Wydmy stwarzają unikatowe siedliska roślin i zwierząt. Ich szczyty są pozbawione gleby i wody, za to mają dużo światła, dlatego rosną tu światłolubne sosny, zaś u ich podnóża zbiera się woda i tam rośnie roślinność wilgociolubna, np. torfowiska czy bory bagienne, z rzadkimi gatunkami, jak borówka bagienna, żurawina błotna, bagno zwyczajne czy ciekawostka - owadożerna rosiczka. Wydmy bez roślinności zwykle są efektem działalności człowieka, który chciał pozyskiwać piasek. W takich miejscach zobaczysz otwarte połacie piachu i poczujesz się jak na małej pustyni albo nad Bałtykiem.Wydma w Kosowcach
Wydma w Kosowcach

Wydma w Kosowcach i kapliczka Studzionka - dojazd

Tak właśnie jest na najwyższej wydmie w Stobrawskim Parku Krajobrazowym, w Kosowcach, w okolicy Dąbrówki Łubniańskiej. Trafić nie jest tu zbyt łatwo, ale Was poprowadzę. Najpierw jedziecie drogą 461 do miejscowości Łubniany i nieco dalej, w Dąbrówce Łubniańskiej ulicą Leśną kierujecie się na Łączysko i dalej na parking w pobliżu Studzionki - historycznej kapliczki z cudowną wodą, z której słynie już 300 lat. Kapliczka znajduje się na niebieskim szlaku, a powstała w XVIII wieku, kiedy najpierw Szymon Soppa z Masowa po wypiciu wody z tutejszego źródła wyleczył się ze swych chorób, a później to samo powtórzyło się z innymi osobami z okolicy.

Wydma w Kosowcach
Wydma w Kosowcach

Można zostawić samochód na tym parkingu i dalej zmierzać pieszo, ale to jeszcze spory kawałek, a nie ma zakazu, więc można jechać dalej samochodem. Jedziemy więc przed siebie i kierujemy się na ulicę Kosowce, cały czas obieramy ten kierunek, aż do momentu, kiedy za zabudowaniami ul. Kosowce odbija w prawo, a my jedziemy prosto w ubitą drogę leśną. Nie jest ona w fatalnym stanie, jedzie się wolno, ale całkiem sprawnie. Jedziemy prosto do torów kolejowych, przejeżdżamy je i dalej jedziemy prosto, aż do skrzyżowania, gdzie w lewo odbija gruntowa droga z napisem do punktu czerpania wody. Skręcamy w nią. Tutaj już widać lekkie piaski, po prawej stronie pojawia się zbiornik wody przeciwpożarowy i najlepiej obok niego, na poboczu zaparkować samochód. Około 100 metrów za zbiornikiem skręcamy w prawo i już widać wydmę. Co prawda stoi tablica, że wstęp wzbroniony, bo to obszar górniczy, ale wiem, że turyści odwiedzają to miejsce, nie jest w żaden sposób ogrodzone. Wydma jest sporych rozmiarów, zarówno na szerokość, jak i wysokość. Sięga około 30 metrów! Robi wrażenie i od razu robi się cieplej. Obchodzimy wydmę górą i schodzimy na dół z drugiej jej strony. Widać po śladach, jak ciężarówki podjeżdżają pod samą wydmę i wybierają piasek. Pewnie i quady zaglądają, bo widać ślady zjazdów ze szczytu w dół. Inne wydmy można zobaczyć na południowy zachód od Karłowic, przy szlaku żółtym.Wydma w Kosowcach
Wydma w Kosowcach
Wydma w Kosowcach
Wydma w Kosowcach

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok
Wstęp bezpłatny, ograniczony, bo jest to teren górniczy
Parking: darmowy w Studzionce lub na poboczu ścieżki leśnej przy wydmie

Adres

Wydma w Kosowcach
Dojazd ul. Kosowce, Kosowce

GPS: 50°48'55N, 18°2'38E

Opolszczyzna noclegi

Opolszczyzna to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Opolszczyzna
Osobliwości przyrodnicze
Normalna
przyroda wydmy
50°48'55N, 18°2'38E
28 kwiecień 2021
28 kwiecień 2021
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą

Wydmy w Stobrawskim Parku Krajobrazowym na blogu

Stobrawski Park Krajobrazowy idealny na Majówkę

Właśnie odkryliśmy dla Was cudną miejscówkę na Majówkę 🙂 To Stobrawski Park Krajobrazowy, leżący 25 km na północ od Opola. To cudny przyrodniczy azyl, a my dokładnie poprowadzimy Cię do jego najlepszych atrakcji. Zobacz naszą relację film z tej rowerowej wyprawy po zacisznym zakątku Opolszczyzny!

28 kwiecień 2021 13:21
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację