50°40'9" N, 18°40'56" E
Śląskie
2019-05-28
2020-02-02 02:00

Opis Lublińca

Lubliniec to historyczna miejscowość leżąca w północnej części Górnego Śląska, pomiędzy Koszęcinem i Tworogiem, nad rzekami Lublinica i Mała Panew. Miejscowość ze wszech stron otaczają lasy, co tylko dodaje jej uroku. Nie jest bardzo popularna, ale warto tutaj zawitać, choćby z racji zamku czy Muzeum Pro Memoria Edith Stein.Historia Lublińca

Lubliniec to jedno z najstarszych miast Śląska, początki ośrodka sięgają XIII wieku, kiedy to powstał on na szlaku z Wrocławia do Krakowa. Prawa miejskie Lubliniec otrzymał w 1300 roku. W połowie XVII wieku, na zamku w Lublińcu przechowywana była ikona Matki Boskiej Częstochowskiej z Jasnej Góry, która dotarła tu przed oblężeniem klasztoru.

Zamek w Lublińcu
Zamek w Lublińcu

Zabytki w Lublińcu

Ze względu na swe długie dzieje, Lubliniec kryje zabytki pamiętające minione wieki:

- Zamek w Lublińcu - ul. Grunwaldzka 48, obecnie odrestaurowany obiekt hotelowy z restauracją, w 2012 roku miał tu miejsce I Piknik Rycerski. Regularnie odbywają sie tu wydarzenia kulturalne

Zamek w Lublińcu
Lubliniec
Rynek w Lublińcu


- Kościół Św. Mikołaja, ul. Św. Mikołaja 2 - zabytkowy kościół parafialny stoi niedaleko Rynku w Lublińcu

- Kościół Św. Stanisława Kostki, ul. Piłsudskiego 6 - zespół klasztorny Ojców Oblatów w Lublińcu

Lubliniec starówka
Lubliniec starówka


- Kościółek Św. Anny w Lublińcu - drewniana budowla z XVII wieku z barokowym wyposażeniem, stojąca nieco na północ od Starego Miasta

- Kościół Św. Edyty Stein w Lublińcu, ul. Żeromskiego 2 - świątynia wzniesiona w hołdzie patronce miasta - Edycie Stein, która była związana z Lublińcem. Budowę kościoła rozpoczęto po wyniesieniu Edyty Stein na ołtarze i nadano mu wezwanie bł. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein).

Rynek w Lublińcu
Rynek w Lublińcu

- Sanktuarium w Lubecku - kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z niewielkim obrazem Matki Boskiej

- Muzeum Pro Memoria Edith Stein w Lublińcu - ul. E. Stein 2

Muzeum Edyty Stein
Lubliniec zamek
Kościół Św. Anny w Lublińcu

- Rynek w Lublińcu z zabytkowymi kamienicami

Atrakcje w Lublińcu

- Zalew Droniowicki, ul. Stawowa i inne - zbiornik wodny rozlewający się we wschodniej części Lublińca, z dzikimi brzegami, które częściowo zostały niedawno zagospodarowane

Kościół parafialny w Lublińcu
Kościół parafialny w Lublińcu

- Tor Kartingowy w Lublińcu, ul. Oleska 18 - karting to sport motorowy rozgrywany na małych wyścigowych samochodach bez nadwozia tzw. kartach. Tak karierę rozpoczynał m.in. Robert Kubica. Tor w Lublińcu nosi nazwę "11-stka" i powstała przy nim szkółka kartingowa.

- Staw Posmyk w Kokotku - w pobliskiej miejscowości rozlewa się niewielkie jezioro atrakcyjne dla letników, przy którym powstało mini zoo.

Francuskie naleśniki
Francuskie naleśniki

- Dinopark oraz Aquapark w Lublińcu - obiekty są w planach, jeszcze nie zrealizowanych

Oficjalna strona Lublińca

Kościół bł. Teresy od Krzyża w Lublińcu (Edyty Stein)
Kościół Św. Edyty Stein - patronki Lublińca i Europy Kościół Św. Mikołaja w Lublińcu Zamek w Lublińcu Zamek w Lublińcu Zamek w Lublińcu

Lubliniec noclegi

Lubliniec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Lublińcu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

kat. Weekendowy turysta 50 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2018-01-08 na

Przyjemne miasteczko, ale... nie wiem, czy to obecność wiadomego szpitala, jednak łatwo napotkać specyficznie zachowujące się osoby. 

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021