Zamek w Lublińcu

Lubliniec

(4 głosów: 40)

Lubliniec to historyczna miejscowość leżąca w północnej części Górnego Śląska, pomiędzy Koszęcinem i Tworogiem, nad rzekami Lublinica i Mała Panew. Miejscowość ze wszech stron otaczają lasy, co tylko dodaje jej uroku. Nie jest bardzo popularna, ale warto tutaj zawitać, choćby z racji zamku czy Muzeum Pro Memoria Edith Stein.Historia Lublińca

Lubliniec to jedno z najstarszych miast Śląska, początki ośrodka sięgają XIII wieku, kiedy to powstał on na szlaku z Wrocławia do Krakowa. Prawa miejskie Lubliniec otrzymał w 1300 roku. W połowie XVII wieku, na zamku w Lublińcu przechowywana była ikona Matki Boskiej Częstochowskiej z Jasnej Góry, która dotarła tu przed oblężeniem klasztoru.

Zamek w Lublińcu
Zamek w Lublińcu

Zabytki w Lublińcu

Ze względu na swe długie dzieje, Lubliniec kryje zabytki pamiętające minione wieki:- Zamek w Lublińcu - ul. Grunwaldzka 48, obecnie odrestaurowany obiekt hotelowy z restauracją, w 2012 roku miał tu miejsce I Piknik Rycerski. Regularnie odbywają sie tu wydarzenia kulturalne

Lubliniec
Rynek w Lublińcu
Lubliniec starówka

- Kościół Św. Mikołaja, ul. Św. Mikołaja 2 - zabytkowy kościół parafialny stoi niedaleko Rynku w Lublińcu- Kościół Św. Stanisława Kostki, ul. Piłsudskiego 6 - zespół klasztorny Ojców Oblatów w Lublińcu

Rynek w Lublińcu
Rynek w Lublińcu

- Kościółek Św. Anny w Lublińcu - drewniana budowla z XVII wieku z barokowym wyposażeniem, stojąca nieco na północ od Starego Miasta

- Kościół Św. Edyty Stein w Lublińcu, ul. Żeromskiego 2 - świątynia wzniesiona w hołdzie patronce miasta - Edycie Stein, która była związana z Lublińcem. Budowę kościoła rozpoczęto po wyniesieniu Edyty Stein na ołtarze i nadano mu wezwanie bł. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein).

Muzeum Edyty Stein
Muzeum Edyty Stein

- Sanktuarium w Lubecku - kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z niewielkim obrazem Matki Boskiej

- Muzeum Pro Memoria Edith Stein w Lublińcu - ul. E. Stein 2

Lubliniec zamek
Kościół Św. Anny w Lublińcu
Kościół parafialny w Lublińcu

- Rynek w Lublińcu z zabytkowymi kamienicami

Atrakcje w Lublińcu

- Zalew Droniowicki, ul. Stawowa i inne - zbiornik wodny rozlewający się we wschodniej części Lublińca, z dzikimi brzegami, które częściowo zostały niedawno zagospodarowane

Francuskie naleśniki
Francuskie naleśniki

- Tor Kartingowy w Lublińcu, ul. Oleska 18 - karting to sport motorowy rozgrywany na małych wyścigowych samochodach bez nadwozia tzw. kartach. Tak karierę rozpoczynał m.in. Robert Kubica. Tor w Lublińcu nosi nazwę "11-stka" i powstała przy nim szkółka kartingowa.

- Staw Posmyk w Kokotku - w pobliskiej miejscowości rozlewa się niewielkie jezioro atrakcyjne dla letników, przy którym powstało mini zoo.

- Dinopark oraz Aquapark w Lublińcu - obiekty są w planach, jeszcze nie zrealizowanych

Oficjalna strona Lublińca

Kościół bł. Teresy od Krzyża w Lublińcu (Edyty Stein)
Kościół Św. Edyty Stein - patronki Lublińca i Europy
Kościół Św. Mikołaja w Lublińcu
Zamek w Lublińcu
Zamek w Lublińcu
Zamek w Lublińcu

Lubliniec noclegi

Lubliniec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Lublińcu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°40'9N, 18°40'56E
28 maj 2019
02 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Grzegorz Nowak
07 maj 2021 23:45
zaniedbane kamienice i kościół neobarokowy, zniszczony a raczej zdewastowany cmentarz żydowski
kat.
08 styczeń 2018 20:10

Przyjemne miasteczko, ale... nie wiem, czy to obecność wiadomego szpitala, jednak łatwo napotkać specyficznie zachowujące się osoby. 

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację