Muzeum Pro Memoria Edith Stein w Lublińcu

Muzeum Edyty Stein w Lublińcu
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Muzeum ku czci Św. Edyty Stein powstało w Lublińcu dlatego, że było to ulubione miasto młodej Edyty, która odwiedzała tu w dzieciństwie swych dziadków. Choć sama urodziła się we Wrocławiu, w 1891 roku, w zamożnej żydowskiej rodzinie niemieckiej, chętnie wracała do domu rodzinnego swej matki. Życie Edyty Stein było burzliwe i zmienne były jego losy, jak i czasy, w której przyszło jej żyć. Mimo pobożnej matki, Edyta w pewnym momencie stała się nawet ateistką. Ostatecznie jednak jako siostra karmelitanka Teresa Benedykta od Krzyża zginęła w obozie w Oświęcimiu podczas II wojny światowej. Została zagazowana wraz z innymi Żydami. Miało to miejsce najprawdopodobniej 9 sierpnia i wtedy właśnie ma miejsce jej wspomnienie w kościele katolickim. W 1987 roku została beatyfikowana, a w 1998 Święty Jan Paweł II kanonizował ją. Pamięć o Świętej żywo kultywowana jest w Lublińcu do dziś, istnieje tu parafia pod jej wezwaniem, a także muzeum otwarte w 2009 roku. Św. Edyta Stein jest także patronką Lublińca i, co ciekawe, Europy.

Uroczyste otwarcie Muzeum Pro Memoria Edith Stein odbyło się 28 lutego 2009 roku. Muzeum siedzibę ma niemal na samym Rynku, w kamienicy należącej kiedyś do jej dziadków - rodziny Courantów. To nowoczesna placówka złożona z dwóch sal, w których dostępna jest stała ekspozycja z prezentacją multimedialną. W całości poświęcona jest Edycie Stein. Znaczącą pamiątką po małej Edytce jest kamienny próg, na którym lubiła przesiadywać. 

Kamienica dziadków Edyty Stein
Kamienica dziadków Edyty Stein

Muzeum Pro Memoria Edith Stein
ul. Edyty Stein 2, Lubliniec
tel. 34/ 356-28-27, 534-200-582
www.lubliniecturystycznie.pl

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: 08:00–16:00
  • wtorek: 10:00–18:00
  • środa: 08:00–16:00
  • czwartek: 10:00–18:00
  • piątek: Zamknięte
  • sobota: Zamknięte
  • niedziela: 09:00–17:00

Noclegi w Lublińcu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(5 głosów: 1)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 1)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024