Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Muzeum Pro Memoria Edith Stein w Lublińcu

Muzeum Pro Memoria Edith Stein w Lublińcu
50°40'10" N, 18°40'59" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
Zamknięte

Muzeum ku czci Św. Edyty Stein powstało w Lublińcu dlatego, że było to ulubione miasto młodej Edyty, która odwiedzała tu w dzieciństwie swych dziadków. Choć sama urodziła się we Wrocławiu, w 1891 roku, w zamożnej żydowskiej rodzinie niemieckiej, chętnie wracała do domu rodzinnego swej matki. Życie Edyty Stein było burzliwe i zmienne były jego losy, jak i czasy, w której przyszło jej żyć. Mimo pobożnej matki, Edyta w pewnym momencie stała się nawet ateistką. Ostatecznie jednak jako siostra karmelitanka Teresa Benedykta od Krzyża zginęła w obozie w Oświęcimiu podczas II wojny światowej. Została zagazowana wraz z innymi Żydami. Miało to miejsce najprawdopodobniej 9 sierpnia i wtedy właśnie ma miejsce jej wspomnienie w kościele katolickim. W 1987 roku została beatyfikowana, a w 1998 Święty Jan Paweł II kanonizował ją. Pamięć o Świętej żywo kultywowana jest w Lublińcu do dziś, istnieje tu parafia pod jej wezwaniem, a także muzeum otwarte w 2009 roku. Św. Edyta Stein jest także patronką Lublińca i, co ciekawe, Europy.Uroczyste otwarcie Muzeum Pro Memoria Edith Stein odbyło się 28 lutego 2009 roku. Muzeum siedzibę ma niemal na samym Rynku, w kamienicy należącej kiedyś do jej dziadków - rodziny Courantów. To nowoczesna placówka złożona z dwóch sal, w których dostępna jest stała ekspozycja z prezentacją multimedialną. W całości poświęcona jest Edycie Stein. Znaczącą pamiątką po małej Edytce jest kamienny próg, na którym lubiła przesiadywać. 

Kamienica dziadków Edyty Stein
Kamienica dziadków Edyty Stein


Muzeum Pro Memoria Edith Stein
ul. Edyty Stein 2, Lubliniec
tel. 34/ 356-28-27, 534-200-582
www.lubliniecturystycznie.pl

Lubliniec noclegi

Lubliniec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1133464 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020