Muzeum Edyty Stein w Lublińcu

Muzeum Pro Memoria Edith Stein w Lublińcu

(5 głosów: 1)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Muzeum ku czci Św. Edyty Stein powstało w Lublińcu dlatego, że było to ulubione miasto młodej Edyty, która odwiedzała tu w dzieciństwie swych dziadków. Choć sama urodziła się we Wrocławiu, w 1891 roku, w zamożnej żydowskiej rodzinie niemieckiej, chętnie wracała do domu rodzinnego swej matki. Życie Edyty Stein było burzliwe i zmienne były jego losy, jak i czasy, w której przyszło jej żyć. Mimo pobożnej matki, Edyta w pewnym momencie stała się nawet ateistką. Ostatecznie jednak jako siostra karmelitanka Teresa Benedykta od Krzyża zginęła w obozie w Oświęcimiu podczas II wojny światowej. Została zagazowana wraz z innymi Żydami. Miało to miejsce najprawdopodobniej 9 sierpnia i wtedy właśnie ma miejsce jej wspomnienie w kościele katolickim. W 1987 roku została beatyfikowana, a w 1998 Święty Jan Paweł II kanonizował ją. Pamięć o Świętej żywo kultywowana jest w Lublińcu do dziś, istnieje tu parafia pod jej wezwaniem, a także muzeum otwarte w 2009 roku. Św. Edyta Stein jest także patronką Lublińca i, co ciekawe, Europy.

Uroczyste otwarcie Muzeum Pro Memoria Edith Stein odbyło się 28 lutego 2009 roku. Muzeum siedzibę ma niemal na samym Rynku, w kamienicy należącej kiedyś do jej dziadków - rodziny Courantów. To nowoczesna placówka złożona z dwóch sal, w których dostępna jest stała ekspozycja z prezentacją multimedialną. W całości poświęcona jest Edycie Stein. Znaczącą pamiątką po małej Edytce jest kamienny próg, na którym lubiła przesiadywać. 

Kamienica dziadków Edyty Stein
Kamienica dziadków Edyty Stein


Muzeum Pro Memoria Edith Stein
ul. Edyty Stein 2, Lubliniec
tel. 34/ 356-28-27, 534-200-582
www.lubliniecturystycznie.pl

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 08:00–16:00
  • wtorek: 10:00–18:00
  • środa: 08:00–16:00
  • czwartek: 10:00–18:00
  • piątek: Zamknięte
  • sobota: Zamknięte
  • niedziela: 09:00–17:00

Lubliniec noclegi

Lubliniec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023